بررسی یک مورد اخلاقی به صورت الگو

شروع موضوع توسط edcadmin ‏1 ژانویه 2018 در انجمن راند اخلاق پزشکی 1396

 1. edcadmin

  edcadmin مدیر سیستم عضو کادر مدیریت

  مورد اخلاقی:
  بیمار آقایی 65 ساله بوده که در متروی تهران دچار درد شدید قفسه سینه شده که با توجه به احتمال سکته قلبی سریعا به بیمارستان منتقل و ضمن بررسی های اولیه با توجه به تغییرات شدید نواری تشخیص سکته حاد قلبی با بالا رفتن قطعه ST تایید و بیمار کاندیدای تعبیه اورژانسی استنت به روش Primary PCI شده و هنگام گفتگوی پزشک جهت اخذ رضایت آگاهانه، بیمار خواهان اجازه تصمیم گیری و مشورت با همسرش که پرستار است، بوده لذا بیمار پس از گفتگوی با ایشان اعلام می دارد که وی به او گفته که شما هیچ مشکلی ندارید و قبلا هم، چنین موردی داشته ای با توجه به این که CABG شده ای مشکلی تو را تهدید نخواهد کرد!! و اجازه انجام این کار را نده تا من خودم را به بیمارستان برسانم!! لذا پزشک معالج اقدام فوق را متوقف نموده و بعد از حضور همسرش با ایشان در مورد شرایط بحرانی بیمار و تغییرات نواری و وجود قطعی سکته قلبی و احتمال عوارض جدی گفتگو نموده، ولی علیرغم تمامی این توضیحات بیمار و همسرش حاضر به انجام درمان نشده و از ادامه درمان امتناع نموده و با رضایت شخصی خود از بیمارستان ترخیص شدند.

  یافتن چالش ها:
  به نظر می رسد در این مورد اخلاقی مسئله رضایت آگاهانه و عدم رضایت به درمان یا مسئله امتناع از درمان مطرح است.
  - با توجه به شرایط بیمار آیا از نظر اخلاقی می توان با امتناع از درمان موافقت نمود؟
  - آیا شرایط بیمار به طور واقعی اورژانسی است؟ در شرایط اورژانس چه باید کرد؟
  - آیا احترام به استقلال بیمار (اوتونومی) می تواند توجیهی جهت تن دادن به خواسته های غیر منطقی بیمار باشد.
  - در صورت بروز خطر جانی پس از خروج بیمار از بیمارستان و مرگ بیمار آیا پزشک معالج و کادر درمان از نظر اخلاقی و وجدان حرفه ای آسوده می باشند؟

  یافته ها:
  برای حل این مسئله شما می توانید به مقالات زیر که در مورد امتناع از درمان است مراجعه فرمایید تا در زمینه مبانی مسئله آگاهی یابید یا به مباحث مربوط به رضایت آگاهانه از کتاب پزشک و ملاحظات اخلاقی رجوع فرمایید.

  - مبانی نظری (اخلاقی ، فلسفی، فقهی) امتناع از درمان
  - ملاحظات اخلاقی - کاربردی امتناع از درمان
  اگر شما می خواهید از روش case-Based استفاده کنید، ملاحظه بفرمایید که در کتاب ویرایش جدید پزشک و ملاحظات اخلاقی دکتر لاریجانی جلد اول ص 227 یک کیس تقریبا مشابه یافت می شود. در پایان همان فصل به چالش های کیس پاسخ داده است. شما باید جوابی را که از این کیس پارادایم می گیرید با کیس فعلی تطبیق دهید. و تصمیم خود را بیان فرمایید. در بخش منبع نیز هم مرجع کیس پارادایم را بنویسید و هم مرجع تصمیمی که برای کیس پارادایم گرفته اند. توجه داشته باشید که باتوجه به چالش ها گاهی ممکن است تصمیم نهایی در خصوص مورد اخلاقی محل بحث شما از دو یا چند کیس پارادایم استخراج گردد.
  اما اگر قرار باشد این مورد را با مدل متعالیه حل کنیم، اول به سراغ قانون می رویم. جستجو در مجموعه قوانین ما را به ماده 10 و 15 از راهنمای اخلاق حرفه ای سازمان نظام پزشکی می رساند که در صفحات 17 و 18 آمده است. لطفا به این دو ماده توجه فرمایید که چگونه تصمیم را در این چالش ها راحت در اختیار قرار داده است.
  در بخش تحلیل علاوه بر یافته ها در مورد اصل چالش ها که گفتیم گاهی از محتوای کتاب پزشک و ملاحظات اخلاقی استفاده می شود و گاهی از مقالات پژوهشی، شما لازم است اصل مواد قانونی یا مسائل و احکام فقهی و یا استفتائات را ذکر بفرمایید.
  در بخش منابع نبز به طور دقیق منبع قانونی یا فقهی تصمیم را مانند اینکه از چه مجموعه کدهایی استفاده کردید و یا از چه مجموعه قوانینی، آنجا بنویسید.

  تصمیم نهایی بر اساس مدل متعالیه:
  با توجه به مواد 10 و 15 از راهنمای اخلاق حرفه ای سازمان نظام پزشکی، پزشک نمی تواند بیمار را مجبور به درمان نماید و باید حق انتخاب را به بیمار دهد.
  اما لازم است پزشک تا جایی که میتواند بیمار را از عوارض ناشی از امتناع درمان و یا تاخیر درمان آگاه سازد و برای این کار لازم است از مهارت های صحیح ارتباطی استفاده نماید. پس از آگاه نمودن بیمار (در شرایطی که بیمار از ظرفیت لازم برای فهم وضعیت خود برخوردار است) و تهیه مستندات لازم، پزشک هیچ مسئولیتی ندارد.
   
  9318104326، 9318104337، Hodabhj و 2 نفر دیگر از این ارسال تشکر کرده اند.
 2. Saba shiravani

  Saba shiravani New Member

  با توجه به اينكه شرايط اورژانسي است يا نه بايد براي رضايتنامه تصميم گرفت
  اگر اورژانسي باشد نيازي به وضايتنامه نبوده
  ولي اگر اورژانسي نيست و ما اقدام به گرفتت رضايتنامه كرديم ولي فرذ موافقت نكرده بايد تلاش بر راضي نمودن وي و توجيه او باشيم ولي نميتوانيم او را مجبور كنيم!
   
 3. alireza_hashemi

  alireza_hashemi New Member

  از لطف و زحمات شما بسیار ممنون و سپاسگزاریم.


  با احترام
  پزشکی93​
   

به اشتراک بگذارید