رشد و تکامل روانی و میکانیسم های روانی

شروع موضوع توسط leilimosalanejad ‏20 آوریل 2018 در انجمن پزشکی

 1. leilimosalanejad

  leilimosalanejad دکتر مصلی نژاد عضو کادر مدیریت

  مراحل رشد شناختی پیاژه را در نظر بگیرید و از رفتارهای روانشناختی فرد در هر مرحله مثال بیاورید
  عقده ادیپ و الکترا در چه مرحله رشد جنسی اتفاق میافتد . ان را شرح دهید
  برای هر سه حیطه قراردادی- قرادادی و پس قراردادی از مراحل رشد اخلاقی مثال بزنید

  این بخش 2 نمره را به خود اختصاص خواهد داد
   
  آخرین ویرایش: ‏20 آوریل 2018
  9618104641، 9618104666، 9618104656 و یک نفر دیگر از این ارسال تشکر کرده اند.
 2. 9618104659

  9618104659 New Member

  مراحل رشد شناختی پیاژه:1)حسی-حرکتی:کودک از کارهای فیزیکی, دنیای اطرافش را لمس میکنه.
  مرحله حسی-حرکتی خود شامل6مرحله است:1-طرحواره بازتابی:اعمال جذب و اغاز تطابق,مثال:کودک شیرخوار حرکات سر ولب های خد را طوری با هم تطبیق میدهد که بتواند پستان و پرستار را بیابد,اعمال نگاه کردن به اشیا,دست دراز کردن به سوی انهاو گرفتن انها به طور مجزا از هم. 2-اولین واکنش های دورانی:کودک پس از انجام یک عمل به تکرار ان می پردازد.مثال:باز و بسته کردن یا مکیدن انگشتان3-واکنش های دوری ثانویه:مرحله حس امیزی یا هماهنگی حواس,کودک واقعه جالبی را خارج بدن خود کشف و دوباره ایجاد میکند,مثلا تکان دادن عروسک بالای سرخود.4-هماهنگی طرحواره:مرحله بقا شی, مثال:کودک شی را که به طور کامل از دید او پنهان شده جست و جو میکند اما اگه جای مخفی کردن شی را تغییر دهیم کودک بازهم در جای اول به دنبال ان می گردد. نوزادی که گریه میکند تا کسی او را بلندکند وقتی صدای پای پدرش را میشنود ساکت میشود. 5-سومین واکنش های دوری:دوره اغاز تجربه کردن جهان خارج و دستیابی به اولین تجارب حل مسئله و افزایش تقلید از سایرین. مثال:پرت کردن وسایل, گاز گرفتن, لجاجت کردن, شکستن اشیا(صرفا برای اینکه ببیند چه اتفاقی می افتد),کودک قادر به درک جابجایی یک شی پنهان شده است مثلا برخلاف مرحله قبل اگه جای شی رو عوض کنیم قادر به پیدا کردن ان هست.6-دوره اغاز فکر کردن, مثال:تصور اشیا در ذهن خود.میتواند به دنبال شی ای که پنهان کردن ان را ندیده بگردد.
  ‌‌2)پیش عملیاتی:2تا7سالگی/در این مرحله کودک مفهوم سطح,حجم و مساحت را نمی فهمد مثلا اگه یک لیوان بلند تر بهش بدیم با یه لیوان پهن تر میگه من لیوان بلندترو میخوام چون فکرمیکنه شربت بیشتری داخلشه .
  خودمداری بچه هاوجاندارپنداری, مثال:کودک به عروسکش شیر میدهد یا او را میخواباند.3)عملیات عینی:7تا11سالگی/قادر به درک مفهوم سطح و حجم و مساحت و اعداد هست. مثال:برخلاف مرحله قبل میتواند تشخیص دهد که دو لیوانی که یکی بلندتر ویکی پهن تر است یک اندازه حجم دارند.
  4)عملیات صوری:11سالگی به بعد/مسائل پیچیده ریاضی و مسائل انتزاعی را به راحتی حل میکند. مثال:برای کارهای خود برنامه ریزی میکند و روی کاغذ مینویسد.همچنین علاقه به قرارداد بستن دارد مثلا روی یک کاغذ قراردادی مینویسد که اگه نمره م خوب شد اون دوچرخه رو واسم بخر و از والدین خود امضا میگیرد.
  عقده ادیپ و الکترا در مرحله احلیلی (فالیک)رخ میدهد.
  توضیح:در سن 4تا5سالگی کودک شروع به کشف بدن خودو سپس دیگران میکند و به منظور اکتشاف بدن خود به دستکاری ان می پردازد, در این سن منبع لذت به ناحیه تناسلی انتقال می باید. کودک در این سن در مورد مسائلی مانند تولد و مسائل جنسی و تفاوت های میان دختر و پسر کنجکاو میشود و به والد جنس مخالف خود وابستگی شدیدی پیدا میکند و از والد هم جنس خود دور میشود.
  عقده ادیپ: تمایل جنسی پسر به مادر که همراه با حس رقابت با پدر است.
  عقده الکترا:تمایل جنسی دختر به پدر که همراه با حس رقابت با مادر است.
  اخلاق قراردادی: اگه ساعت خاصی قول دادم با دوستم برم جایی همون ساعت باید اونجا باشم.موظف کردن خودم که اشغال روی زمین نریزم.
  اخلاق پیش قرار دادی:کودک عروسکش را خراب نمیکند چون میدونه اگه اینکارو کنه با تنبیه از جانب والدین مواجه میشه. به دوستم میگم من به جات شیفت وایمیسم تو هم باید جای من شیفت وایسی, به خواهرم میگم من عطرمو بهت میدم تو هم باید اون روسری زردتو بدی به من...
  اخلاق پس قراردادی:اگه من حجاب واسم مهم نیست ولی چون تو جامعه ای هستم که جز یکی از قوانینشه باید رعایت کنم, استاد دفترکلاسی رو داده دست من با اینکه میتونم بدون اینکه متوجه بشه به خودم مثبت بدم ولی اینکارو نمیکنم چون به نظرم کار غیراخلاقی ای هست.
   
  آخرین ویرایش: ‏26 آوریل 2018
 3. 9618104634

  9618104634 New Member

  مراحل رشدشناختی پیاژه
  مرحله حسی-حرکتی
  دراین مرحله که ازتولدتا2سالگی روی می دهد کودک با استفاده از حواس وبازتابها(reflexes)با محیط پیرامون خود ارتباط برقرار میکند.و ارتباط او براساس تفکر و اندیشه نمی باشد.و چون کودک در این مرحله با حواس و حرکات به شناخت و ارتباط با محیط پیرامون می پردازد به این مرحله حسی_حرکتی می گویند.مثلا کودک باکمک بازتابهایی چون جستجوسینه مادرخود را پیدا میکنند و شیر میمکنند وهمچنین در این مرحله کودک به بقای شیئ دست می یابد مثلا اگر دو تا شکلات را به او نشان دهیم و یکی را درپشت خود قایم کنیم کودک می داند که آن شکلات هنوز وجود دارد بااینکه آن را نمیبیند و به همین دلیل به پشت ما نگاه میکند و شروع به جستجوی شکلات قایم شده میکند.

  مرحله پیش عملیاتی
  این مرحله از2تا7سالگی طول میکشد و مرحله ای است که کودک نمیتواند بدون نمادها و اجسام عملیات ذهنی انجام دهد مثلا اگر به کودک بگوییم 2 به اضافه 2 چند میشود نمیتواند درذهن خود جواب را به دست آورد ولی اگر 2تا سیب را با 2سیب دیگر کنارهم قرار دهد میتواند بگوید اکنون 4تاسیب وجود دارد.البته این مثال در اواخر این مرحله صدق میکند چون در اوایل مرحله که کودک ۲یا ۳ساله است حتی با وجود نمادها نیز نمیتواند حساب کند.و کودک بیش از یک موضوع را نمیتواند در یک روز یاد بگیرد.در این مرحله مفهوم جاندارپنداری نیز شکل میگیرد مثلا کودک با عروسک هایش حرف میزند به آنها غذا میدهد و مثل یک جاندار زنده با او رفتار میکند.همچنین مفهوم خودمداری نیز دراین مرحله به وقوع می پیوندد یعنی نمی داند درک دیگران از اشیا و حوادث محیط متفاوت از درک آنهاست و به همین دلیل هرخواسته ای که داشته باشند باید برآورده شود مثلا من درکودکی مسافرت که می رفتیم هرجا سرسره و تاب و پارک را میدیدم میخواستم سوار آنهاشوم و اگرخانواده مخالفت میکردند شروع به گریه میکردم و خانواده را مجبور میکردم که توقف کنند و من سوار آن وسایل شوم .

  مرحله عملیات عینی
  این مرحله از7تا12سالگی طول میکشد دراین مرحله کودک میتواند اعمال منطقی متفاوتی انجام دهدمثلا اگر به کودک دوتا اسکناس دو هزارتومانی و همچنین یک اسکناس ده هزارتومانی به اونشان دهیم متوجه میشود آن اسکناس ده هزارتومانی بیشتر از دو اسکناس دو هزارتومانی است با وجود اینکه تعداداسکناس دوهزارتومانی بیشتر است.

  مرحله عملیات صوری
  این مرحله از11سالگی به بعد می باشد. کودک میتواند به طورانتزاعی فکر کندیعنی کودک درمورد مسایل غیرملموس نیز میتواند بحث کند و حتی میتواند عقیده خاصی درمورد موضوعی برای خود داشته باشدمثلامیتوانندمعلم خود را مورد نقد قرار دهند ورفتارها و افکار او را براساس منطق شخصی خود نپذیرند و همچین مینوانند درمورد آینده خود فکرکنند که مثلا من اگر این شغل را داشته باشم چه اتفاقی می افتد و...و همچنین فرد در این مرحله می داند که مثلا۲x+۵xنمی شود ۷زیرا او مفهوم متغیر را میداند و می فهمد که xمیتواند هر عددی باشد.

  عقده ادیپ:
  به تمایل کودکان پسر در سنین ۳تا۵سالگی برای ارتباط جنسی و جسمی با مادرخودگفته میشود که حسی از رقابت با پدر را در کودک ایجاد میکند.این عقده در رشد کودکان ۳تا۵ سال چیزی طبیعی است و پایان آن زمانی است که کودک هویت را با والد هم جنس خودش شناسایی کند و امیال جنسی اش سرکوب میشود.
  دراین عقده پسر می ترسد که پدر باحذف آلت او وی را تنبیه کند و درنهایت اضطراب اختگی ویا حس تهدید در پسر از طرف پدر باعث میشود که پسر میل خود به مادر و رقابت با پدر را سرکوب کند .
  عقده الکترا:
  معادل عقده ادیپ درپسران عقده الکترو در دختران و درهمان سنین۳تا۵سالگی می باشد.دراین عقده دختر فکر میکند اخته شده است (یعنی آلت جنسی ندارد ویا آنگونه بزرگ نیست)و مادر را مقصر میداند.دختر درابتدا مادرش را هدف عشقی خود قرارمی دهد اما بعد پدر جای مادر را میگیرد و این اتفاق به این علت است که دختر تفاوتی را با پدر در خود میبیند و مادر را سبب از دست دادن آلت می داند.
  دختر برای جبران کمبود آلت به سمت پدر گرایش پیدا میکند.
  در واقع در این مرحله چه در عقده ادیپ و چه در عقده الکترا توجه کودکان به دستگاه تناسلی شان متمرکز می شود.

  سطح پیش قراردادی:
  کودک دراین مرحله قضاوتهای اخلاقی و اعمال خود را بر اساس نتایج اعمال و یا پاداش و تنبیه بنا میگذارد مثلا کودک اگر چیزی را بشکند میداند که از طرف پدر ویامادر امکان دارد تنبیه شود و درنتیجه مثلا خود را از محل حادثه دور میکند و یا خود را به خواب می زند تا مبادا سرزنش و تنبیه شود و یا برعکس یک کار خوبی مثلا با اینکه به سن تکلیف نرسیده گاهی اوقات نماز میخواند و می داند که مورد تشویق قرار میگیرد و پدر و مادر امکان دارد به او پاداش دهند مثلا هدیه ای را در زیر سجاده اش میگذارند.این مرحله تا۹سالگی ادامه می یابد.
  سطح قراردادی:
  در این مرحله که از ۱۳تا۱۶سالگی است قضاوتهای اخلاقی براساس تطابق با هنجارهای قراردادی جامعه و مردم تعیین میشود مثلا فرد هنگام رفتن در یک مهمانی و موقع شام خوردن خیلی مراقب غذا خوردن خود است که غذا بیرون ظرف ،از دهان و قاشقش بیرون نریزد و سعی میکند مردم ذهنیت مثبتی از او داشته باشند و به اصطلاح جلوی مردم خراب نشود.
  سطح پس_قراردادی:
  در این مرحله فرد قضاوتها و استدلال های شخصی خود رابرمبنای اصول اخلاقی جهانی که حتی ممکن است با هنجارها و قوانین جامعه و مردم در تضاد باشد قرار دهد مثلا طبق قانون افرادنامحرم نباید باهم تماس بدنی داشته باشند ولی در شرایطی که مثلا زنی درحال غرق شدن در رودخانه ای است و به جز او و مرد غریبه کسی در آنجا نیست مرد طبق اصول اخلاقی جهانی و کنار گذاشتن قانون محرم و نامحرم را کنار به نجات آن زن میپردازد با اینکه ممکن است آن زن پوشش مناسبی نداشته باشد.
   
  آخرین ویرایش: ‏26 آوریل 2018
 4. 9618104654

  9618104654 New Member

  سوال اول:
  ۱.مرحله حسی_حرکتی:اگر وقتی به کودک چهار ماهه که به سوی اسباب بازی خود دست دراز کرده است وبه نحوی آن را پنهان کنید،دیگر دنبال آن نمی گردد و توجهش به چیز های دیگر جلب میشود و چنانچه پارچه ای را که در زیر آن اسباب بازی را پنهان کرده اید بردارید کودک باتعجب به آن می نگرد اما اگر طوری اسباب بازی را از زیر پارچه در آورید که کودک نبیند آن وقت پارچه را بلند کنید کودک بدون هیچ گونه تعجب یا ناراحتی به جای خالی اسباب بازی نگاه میکند اگر رفتار این کوک چهار ماهه رابا رفتار کوک یک ساله مقایسه کنیم مشاهده میکنیم کودک یک ساله تلاش میکندتا زیر پارچه اسباب بازی خود رادر آورد و وقتی آن را به دست می آورد متعجب نمیشود.
  ۲-دوره ی قبل از عملیات عینی:در این دوره بیش تر به بازیهای نمایشی و ساختگی ابراز علاقه میکنند.یعنی عروسک را یک بچه ی واقعی و ماشین بازی را یک اتوموبیل واقعی می انگارد وبرای رفع تشنگی لفظ یا مفهوم آب را یاد میگیرد.
  ۳-دوره ی عملیات عینی:وقتی کودک بفهمد علت نمره ی بد گرفتن درس نخواندن و انجام ندادن تکلیف هاست میکوشد از آن پس بیشتر به درس ها وتکالیف خود توجه کند این امر بیانگر پی بردن به رابطه ی علت و معلولی است.
  ۴-عملیات صوری:برای مثال کودک نه تنها به ارتباط های خانوادگی درجه دو وسه خود پی میبرد،بلکه دیگران را هم از این مزیت برخوردار می داند.
  سوال دوم:
  در نظریه روان کاوی به تمایل حسی،عاطفی پسر بچه برای ارتباط با مادرش گفته میشود که حسی از رقابت با پدر را پدید می آورد این مرحله در رشد کودکان بین۳تا۵ سال چیزی طبیعی است و پایان آن زمانی است که کودک هویتش رابا والد از جنس خودش شناسایی کند و امیال جنسی اش را سرکوب کند.(مرحله احلیلی یا فالیک)عقده ی الکترا در دخترمعادل عقده ی ادیپ در پسر است.
  سوال سوم:
  ۱-پیش قراردادی:توجه به تنبع و فرمانبرداری(اخلاقی رفتار میکندتا تنبیه نشود.)توجه به نفع شخصی(اخلاقی رفتار میکند تا پاداش بگیرد)
  ۲-قراردادی:رعایت اخلاق به خاطر رسوم و قواعد جمعی و جهت همرنگی با جماعت (گرایش به پسر خوب،دختر خوب بودن برای اجتناب از پذیرفته شدن) رعایت اخلاق به خاطر نزدیکی به سر چشمه های اقتدار(یعنی جهت پذیرفته شدن از جهت صاحبان قدرت و کسب شان اجتماعی،برای ترقی در اجتماع و اغلب ریا کارانه)
  ۳-پس قراردادی:توجه به پیمان اجتماعی(رعایت اخلاق در راستای رفاه همگانی و نفع همه ،احترام به حرمت وفردیت افراد)پایبندی به اصول اخلاقی(اخلاقی بودن از درون فرد می جوشد وربطی به جامعه ای که درون آن می زید ندارد رفتار فرد بنا بر رعایت اصول وجدانی)
   
 5. 9618104602

  9618104602 New Member

  1- نظریه رشد پیازه
  الف: مرحله حسی-حرکتی( از بدو تولد تا 2 سالگی): هنگامی که یک کودک هشت ماهه می خواهد اسباب بازی خاصی را بردارد اگر بر روی آن پارچه ای بیندازیم او بلافاصله دست از تلاش بر می دارد انگار که علاقه خود را به آن از دست داده است و مطمئن است که هر چیزی که به چشم نیاید وجود ندارد اما بچه های بزرگتر که به مفهوم پایداری اشیاء دست یافته اند می دانند که آن شیء هنوز وجود دارد هر چند که دیده نمی شود.
  ب: مرحله پیش عملیاتی( از 2 تا 7 سالگی): در این مرحله اگر آب یک لیوان بلند و باریک را به داخل یک لیوان کوتاه و پهن بریزیم افراد بالغ خواهند گفت که لیوان آب تغییر نکرده است ولی کودکان متوجه نمی شوند که مقدار آب یکسان باقی مانده و ثابت است چون نمی توانند عملیات ذهنی را در ذهن خود معکوس کنند.
  ج: مرحله عملیات عینی( 7 تا 11 سالگی): در این مرحله بر اساس آنچه که مشاهده می کند و می تواند موضوعات را لمس کند پاسخ صحیحی می دهد مثلاً اگر دو بشقاب هم حجم با اندازه های مختلف به او نشان دهیم می تواند پاسخ دهد که هر دو یکسان است.
  د: مرحله عملیات انتزاعی یا صوری(سن 11 سالگی به بعد): در این مرحله قادر هستند تفکر عملی مبتنی به روش فرضیه ای- قیاسی را به کار بندند یعنی می توانند به طرح فرضیه بپردازند و بدون نیاز به مراجعه به اشیای محسوس به وارسی فرضیه خود اقدام کنند. در این مرحله مثلاً مفهوم ضرب المثل "دست بالای دست بسیار است" را می توانند تفسیر کنند.
  2- عقده ادیپ: در مرحله آلتی تمرکز اصلی(زیست مایه) بر دستگاه تناسلی است بچه ها تفاوت بین زن و مرد را کشف می کنند فروید عقیده داشت که پسرها شروع به در نظر گرفتن پدر به عنوان رقیبی برای عاطفه مادر می کنند. عقده ادیپ به تشریح این احساس یعنی در اختیار داشتن مادر و تمایل به جایگزینی پدر می پردازد.
  عقده الکترا: ظهور عقده الکترا همانند عقده ادیپ است با این تفاوت که دختر در عین محبت نسبت به مادر متوجه اختلافی که از حیث ساختمانی با پدر دارد می شود و مادر را که از این حیث همانند خود اوست و از محبت پدر بهره مند است رقیب خود احساس می کند.
  3- زنی مبتلا به سرطان است و در آستانه مرگ قرار دارد این زن نیاز به دارویی گران قیمت دارد همسر وی به دلیل دارا نبودن پول کافی برای خرید دارو، قصد دزدیدن دارو را از داروساز دارد در رابطه با این مثال مراحل رشد اخلاقی به این صورت است:
  سطح اول: اخلاق پیش قراردادی
  مرحله اول (اطاعت و تنبیه): در این مرحله فرد باید دارو را بدزدد چون اگر اجازه دهد زنش بمیرد به دردسر می افتد.
  مرحله دوم (فرد گرایی و مبادله): دزدیدن دارو درست است چون می خواهد زنش زنده بماند.
  سطح دوم: اخلاق قراردادی
  مرحله سوم (روابط میان فردی): باید بدزدد زیرا اگر این کار را نکند مردم به خاطر اینکه زنش را دوست نداشته او را سرزنش می کنند.
  مرحله چهارم( حفظ مرتبه اجتماعی): باید دارو را بدزدد اما فقط به این نیت که پول آن را به داروساز بپردازد.
  سطح سوم: اخلاق پس قراردادی
  مرحله پنجم( قراردادهای اجتماعی و حقوق فردی): دزدیدن در این موقعیت واقعاً درست نبود اما اگر انجام دهد مجاز و حق است.
  مرحله ششم(اصول همگانی): او باید بدزدد او باید بر اساس اصل بقای زندگی و احترام به آن عمل کند.
   
 6. 9618104652

  9618104652 New Member

  سوال1-
  مراحل رشد:
  1- دوره حسی- حرکتی (تولد تا ۲ سالگی):در این دوره فعالیت های کودک به اعمال حسی و حرکتی محدود می شوند و رفتار کلامی دیده نمی شود. کودک در روزهای نخست بازتاب های مکیدن، چنگ زدن و لمس کردن را به منظور رویارویی با دنیای بلاواسطه خود ازطریق جذب و انطباق، سازمان می دهد.در این دوره دستکاری های محیط اهمیت زیادی دارد. این دوره، دوره فکر کردن به کمک اشیاء است. مهمترین ویژگی این دوره دست یابی به پایداری شیء است. علامت پایان این مرحله نیز زبان کلامی است. این دوره دارای ۶ زیرمرحله است.
  مرحله ۱ (تولد تا 2 ماهگی) مرحله بازتاب های کلی یا فعالیت بازتاب:اکثر اعمال نوزاد به صورت اعمال جذب و عمدتاً در عمل خلاصه می شود؛ اما می توان آغاز تطابق را هم در همین مرحله دانست مثلاً کودک شیرخوار باید بیاموزد حرکات سر و لب های خود را طوری با هم تطبیق دهد که بتواند پستان و پرستار را بیابد. کودکان شیرخوار حرکات خود را چنان سازمان می دهند که پیوسته بر ظرافت، سرعت و کارایی پرستاری از آنان افزوده شود تا پایان این مرحله همچنین کودک می تواند اعمال نگاه کردن به اشیاء، دست دراز کردن به سوی آن ها و گرفتن آن ها را به طور مجزا از هم انجام دهد.
  مرحله۲ (2 تا ۴ ماهگی) ارتباط با محیط:منظور از دورانی است که کودک پس از انجام یک عمل به صورت تصادفی، به تکرار آن می پردازد مثلاً باز و بسته کردن یا مکیدن انگشتان؛ بنابراین، اولین واکنش های دوری مستلزم تعامل بخشی از بدن (انگشت) با بخش دیگرآن (دهان) است؛ به عبارت دیگر (هماهنگ کردن حرکت دست به طرف دهان یا عمل مکیدن). آن چه اهمیت دارد پافشاری بر روی میزان کار انجام شده است.کودک شیرخوار تنها پس از اشتباه های مکرر موفق می شود حرکات جداگانه را هماهنگ کند. منظور از نخستین یا اولین در این مرحله این است که در ارتباط با تقویت های نخستین است (خوردن، دفع،…) و بر بدن کودک متمرکز است. علت چرخشی (دورانی) بودن این است که وقتی کودک سعی می کند آن رویداد را بارها تکرار کند، پاسخ حسی حرکتی که ابتدا تصادفی روی داده در یک طرحواره جدید نیرومند می شود .
  از ویژگی های این مرحله هماهنگ شدن اعمالی است که در مرحله قبل مجزا انجام می شد مانند نگاه کردن به شیء و گرفتن شیء ویژگی دیگر، ظهور رفتار تقلیدی در کودک است، یعنی او به تکرار رفتار خود می پردازد (تقلید به معنی تکرار رفتار دیگران وجود ندارد). ضمناً رفتار انتظاری مقدماتی در کودک ظاهر می شود. کودک در مرحله قبل زمانی به مکیدن می پرداخت که دهان او با پستان مادر تماس گرفت؛ اما در این مرحله وقتی در وضعیت شیرخوردن در آغوش مادر قرار می گیرد، شروع به مکیدن می کند). در این زیرمرحله است که رفتار خود را متناسب با محیط تغییر می دهد.
  مرحله ۳ (۴ تا8 ماهگی)درک علت و معلولی :مرحله حس آمیزی یا هماهنگی حواس : مثلاً تکان دادن عروسک بالای سر خود . مثلاً کودک قادر است با دیدن بخش معلومی از یک شیء پنهان شده آن را تشخیص دهد اما اگر تمام شیء را از دید او پنهان کنیم به دنبال آن نخواهد گشت). در این مرحله کنترل بیشتر بر رفتار امکان تقلید موثر را فراهم می کند هرچند انعطاف و سرعت لازم را در آن ندارند.
  مرحله ۴ ( 8 تا ۱۲ ماهگی) هماهنگی طرحواره ها /رفتار عمدی یا هدف گراست:
  در این مرحله تمایز بین هدف و وسیله صورت می گیرد. کودک می تواند از یک وسیله برای چند هدف یا از چند وسیله برای یک هدف استفاده کند. (به واسطه وسیله ای به هدف برسد). کودک می تواند مجزا بودن نخ را از عروسکی که بالای سر او آویزان است تشخیص دهد و با حرکت دادن نخ (وسیله) عروسک را به حرکت درآورد (هدف).ضمناً در کودک رفتار انتظاری به خوبی پدیدار می گردد؛ مثلاً با باز شدن در کودک به انتظار ورود کسی می ماند. در این مرحله در پایداری شیء پیشرفت عامل می شود؛ و کودک شیء را که به طور کامل از دید او پنهان شده جستجو می کند؛ اما هنوز قادر به دنبال کردن یک سری جابجایی (یعنی حرکاتی که از یک محل اختفا تا محل دیگر اختفا انجام می شود) نیست. مثلاً اگر شیء را ابتدا در نقطه A و سپس در نقطه B مخفی کنیم کودک بار دوم هم در نقطه A به دنبال شیء می رود.
  مرحله ۵ (۱۲ تا ۱۸ ماهگی) مرحله سومین واکنش های حلقوی یا دوری :کودک به کمک یک وسیله مثل مداد، خط کش یا یک تکه چوب به هدف خود مثلاً بازیچه مورد علاقه خود دست می یابد. اگر کودک را کنار سفره قرار دهیم می تواند با کشیدن سفره به وسایل روی سفره دسترسی پیدا کند.یعنی کودک یک طرحواره را به صورت وسیله ای به کار می برد تا امکان بکارگیری طرحواره دیگری را به عنوان هدف میسر کند.
  در این مرحله کودک می تواند رفتارها را با تغییر دادن آن ها تکرار کند. در خصوص پایداری شیء کودک قادر به درک جا به جایی یک شیء پنهان شده (A از B) را دارد اما به شرطی که شاهد جا به جایی آن باشد. (برخلاف مرحله قبل که حتی اگر شاهد جا به جایی باشد بازهم در محل A به دنبال شیء می رود).
  مرحله ۶ (۱۸ تا ۲۴ ماهگی) مرحله ابداع وسایل جدید از طریق فعالیت های ذهنی یا مرحله درونی شدن و ترکیب ذهنی روان بنه ها یا مرحله آغاز اندیشه:کودک می تواند جنبه هایی ازمحیط را به صورت تصورات ذهنی بازنمایی کند. مثلاً به دنبال اشیاء بگردد پنهان شدن آن ها را هم ندیده؛ بنابراین حل مسائل از راه کوشش و خطا خارج شده، بیشتر جنبه ذهنی پیدا می کند. در این مرحله اعمال درونی می شوند و مرحله نخستین تفکر کودک از این جا آغاز می شود.در این مرحله کودک قادر به تقلید تعویقی است: یعنی تقلید نمونه های غایب را انجام دهد.
  توانایی های عمده این مرحله عبارت است از:
  *جا به جایی نادیدنی*تقلید معوق*بازی وانمودسازی
  2- دوره پیش عملیاتی (دو تا هفت سالگی) (دوره نمادی یا رمزی)هر روز یک چیز می آموزد:
  *خود مداری:کودک تصوراتی که از خود دارد مثلا عزت نفس/شخصیت
  *جاندار پنداری:کودک به عروسک خود غذا میدهد /آن را میخواباند
  *روابط منظم بین اشیا را درک میکتد:روشن شدن چراغ باعث روشنایی میشود/آب و غذا باعث از بین رفتن احساس تشنگی و گرسنگی میشود
  3-مرحله عملیاتی (عینی :از راه دیدن7-11 سالگی/سوری:با تصور کردن توسط کودک11سالگی به بعد)توانایی های فکری کودک در دوره عینی:
  توانایی درک اعداد، استدلال، ارتباط ایجاد کردن بین اشیا...

  سوال2-
  عقده ادیپ : در نظریات روان‌شناسی فروید به تمایل جنسی پسر به مادر - که همراه با حس رقابت با پدر است - گفته می‌شود. این کلمه برای اولین بار توسط فروید در کتاب «تفسیر خواب‌ها» ابداع شد. انتخاب این کلمه بر مبنای سرگذشت شخصیت اسطوره‌ای ادیپ بود که بر اساس آنچه در تقدیر او و پدرش پیش بینی شده بود، پدرش را کشت و با مادرش ازدواج کرد. معادل زنانه عقده ادیپ، عقده الکترا است. فروید معتقد بود که این مرحله عقده ادیپ در رشد کودکان بین ۳ تا ۵ سال، چیزی طبیعی است و پایان آن زمانی است که کودک هویتش را با والد از جنس خودش شناسایی کرده، و امیال جنسی اش را سرکوب می‌کند؛ این فرایند در نظریه فروید باعث تشکیل فراخود می‌شود.
  عقده الکترا: آنچه دختر تجربه می کند با تجربه پسر متفاوت است. فروید، بیان می کند که دختر بر این باور است که اخته شده است (مثلا هنگام تولد) و مادر را مقصر این اتفاق می داند. دختر در ابتدا مادرش را هدف عشقی خود قرار می دهد اما بعد پدر جای مادر را می گیرد و هدف گرایش کودک می شود. این جابجایی به این دلیل اتفاق می افتد که دختر به خاطر تفاوتی که با پسر دارد، احساس کمبود می کند و مادر را مسبب از دست دادن آلتش می داند.
  دختر می داند که نمی تواند آلت پسرانه داشته باشد، اما به دنبال جایگزین می گردد. او می خواهد نوزادی داشته باشد تا آن کمبود را برطرف کند و به همین دلیل به سمت پدر می رود به این امید که پدر برایش نوزادی تهیه می کند. در این نقطه، "دختر به زن کوچکی تبدیل می شود." (فروید، 1925).
  *تثبیت :در مردان باعث می شود تا شخص نسبت به روابط جنسی احساس گناه یا اضطراب داشته باشد، از اختگی بترسد و دارای شخصیت خودشیفته شود.
  در زنان، فروید عقیده دارد که این مرحله به طور کامل طی نمی شود و همیشه ته نشینی از احساس حسادت و پایین تر بودن در شخصیت زن باقی می ماند. البته فروید هنگامی که نظریه اش را در مورد زنان ارایه کرد، بیان کرد که نسبت به این نظریه تردیدهایی دارد.در هر حال چه در زنان و چه در مردان، برخورد نامناسب با این تضادها باعث بوجود آمدن وضعیتی می شود که بین دو قطب بی بند و باری جنسی در حرکت است.
  *مرحله نهفتگی ( از سن 5 سالگی تا بلوغ):این مرحله به دنبال دفع امیال و افکار جنسی کودک به ضمیر ناخودآگاه آغاز می شود. با رانده شدن توهمات و هیجانات جنسی به ناخودآگاه به کودک اجازه می دهد تا انرژیش را برای بدست آوردن سایر مهارتهای زندگی صرف کند. اینجا زمانی است که کودک می آموزد، خود را با محیط بیرون تطبیق می دهد، با فرهنگ می شود، عقاید و ارزش هایش را شکل می دهد، روابط دوستانه با هم جنسانش برقرار می کند، ورزش می کند و ....
  در مرحله نهفتگی، تعادل بین نهاد، خود و فراخود بهتر از هر زمان دیگری در زندگی برقرار می باشد و به همین دلیل تعارضات خاصی پیش نمی آید که منجر به تثبیت و یا شکل گیری عقده ها شود.مشکلات رفتاری کودک در این مرحله نشان از آن دارد که او نتوانسته است مرحله نرینگی را به خوبی پشت سر بگذارد.
  این مرحله، شبیه به آرامش قبل از طوفان است. طوفانی که بلوغ نام دارد .
  *مرحله تناسلی (بلوغ به بعد):در این مرحله مکان کامجویی، دستگاه تناسلی است که در جریان بلوغ کامل شده است. تضادها در این مرحله با جامعه بیشتر وابسته به نوع هنجارهای جامعه است. مثلا در جامعه ای خودارضایی گناهی نابخشودنی شمرده می شود و در جامعه ای دیگر، فعالیتی طبیعی و نرمال. در جایی به خاطر رابطه جنسی مجازات های سخت اعمال می شود و در جایی نداشتن این رابطه والدین را نسبت به سلامت فرزندشان نگران می کند. اما در هر حال، هر جامعه ای، به نحوی فعالیت جنسی در این مرحله را پذیرفته است.

  سوال3-
  مرحله پیش قراردادی:کودک وقتی شکلات/اسباب بازی یا هر آنچه که نیاز دارد را میخواهد توقع دستیابی حتمی به آن را دارد .چون آن نیاز شخصی و حتمی خود میداند.(3-5سالگی)
  مرحله قراردادی:به نظر یک نوجوان یک کارمند باید تا جایی که میتواند کار و تلاش کند تا نیاز خانواد خود را تامین کند و انجام کار خلاف و اشتباه را نادرست میداند.چون در این سن قوانین را میشناسد و به آن احترام میگذارد.(13-16سالگی)
  مرحله پس قراردادی:مارتین لوتر کینگ برای دفاع از عقایدش جانش را فدا کرد و برای دفاع از حقوق سیاهان و مبارزه با نژاد پرستی روزی که میدانست قرار است کشته شود باز هم به عقایدش پایبند بود وبه دامان مرگ رفت چون معتقد بود باز هم پس از مرگ به اهدافش خواهد رسید.
  گاندی نیز برای دفاع از وطن و هم نوعانش با استعمار انگلیس مبارزه کرد اگر چه بسیار مشکل بود باز هم به عقایدش پایبند بود.
   
  آخرین ویرایش: ‏28 آوریل 2018
 7. 9618104608

  9618104608 New Member

  1_طرحواره. جذب . انطباق
  طرحواره: مثلا ممکن است تجربه ی کودک فقط باپرندگانی مثل گنجشک باشد که پرواز میکنند وقتی پرنده ای مثل مرغ را میبیند که پرواز نمیکند شروع به اصلاح تصورش درمورد پرواز همی پرنگان میکند.
  جذب:در مثال بالا دیدن یک گنجشک به عنوان طرحواره ای از پرندگان
  پیاژه مراحل رشد کودکان ونوجونان را به 4 دوره طبقه بندی کرده:
  1. حسی و حرکتی(0تا2سالگی)مثلا کودک 6 ماهه هر شئی را میبیند به سمت دهان خود میبرد به عبارتی اشیاء را بادهان خود میشناسد.
  2.قبل از عملیات عینی(2تا7سالگی) کودک برای عروسک خود اسم میگذارد و با ان مانند یک انسان برخورد میکند در حقیقت تفاوتی بین موجود زنده اشیاء قائل نیست.
  3. عملیات عینی(7تا12سالگی)رابطه ی علت و معلولی را درک میکند مثلا میداند که گم شدن وسایلش در مدرسه به دلیل مراقبت نکردن از وسایلش میباشد.
  عملیات صوری(11سالگی به بعد)اگاهی فرد افزایش می یابد مثلا میفهمد کهدتوجه بیشتر پدرومادر به خواهر یا برادر کوچکترش به دلیل کوچکی وضعف او میباشد.
  2_عقده ی ادیپ در پسران معادل عقده ی الکترا در دختران است که در سنین 4تا6سالگی اتفاق می افتد و دختر مادر خودرا و پسر پدر خودرا رقیب خود میداند.
  3_پیش قراردادی(4تا10سالگی) این مرحله شامل تنبیه و پداش است مثلا فرد اتاق خود را مرتب ممیکند تا تنبیه نشود.
  قراردادی(10تا13)فرد تمایل دارد که توسطدیگران مورد تحسین و تشویق قرار بگیرد مثلا استعداد های خود را بیان میکند.
  پس قراردادی:فرد قوانین را درک میکند و میتواند بفهمد که بعضی قوانین باهم در تضاد هستند مثلا میتواند درک کند که مردم برای بدست اوردن رفاه کار میکند.
   
  آخرین ویرایش: ‏26 آوریل 2018
 8. 9618104625

  9618104625 New Member

  مـــــرحله اول حسی ـ حرکتی (از بدو تولد تا ۲ سالگی) :

  1)آنها متوجه می‌شوند که برای دست یافتن به یک شیء تا چه اندازه باید دست خود را دراز کنند.

  2) آنها کم‌کم، متوجه می‌شوند که وجودی مستقل دارند و بخشی از اشیای دیگر نیستند.

  3)کشف مهم در این مرحله، مفهوم پایداری یا ماندگاری اشیا است.

  مــــرحله دوم پیش عملیاتــــی ( از ۲ سالگی تا ۷ سالگی ) :

  1)از حدود ۱۸ ماهگی تا دو سالگی، کودکان استفاده از سمبل ها را آغاز می‌کنند. کلمات سمبل هستند و می‌توانند معرف اشیا یا گروه‌هایی از اشیا باشند. یک شیء می‌تواند معرف شیء دیگری باشد. کودکان سه و چهار ساله می‌توانند از کلمات استفاده کنند، اما کلمات و تصاویر ذهنی ان ها به شیوه منطقی مرتب نشده‌است.

  2)در مرحله پیش عملیاتی، کودک هنوز برخی قوانین یا عملیات ذهنی را بلد نیست. عملیات یعنی، روشی ذهنی برای تجزیه، ترکیب، ویا تبدیل اطلاعات به شیوه‌ای منطقی. به باور پیاژه، کودکان پیش عملیاتی هنوز به نگهداری ذهنی دست نیافته‌اند. نگهداری ذهنی، یعنی درک این واقعیت که مقدار یک ماده، حتی پس از عوض شدن شکل آن ثابت می‌ماند. این کودکان متوجه نمی‌شوند که مقدار اب، حتی پس از آن که از لیوان بلند وباریک به لیوان کوتاه و پهن ریخته می‌شود، یکسان باقی می‌ماند و ثابت است.

  مرحله سوم مرحله عملیات عینی (۷ تا ۱۱ سالگی ) :

  1)کودک تنها بر اساس آنچه که مشاهده می‌کند و می‌تواند موضوعات را لمس کند پاسخ صحیحی می‌دهد اما در خصوص موضوعاتی که عینیت ندارند و ملموس نمی‌باشند یعنی موضوعات مجرد و انتزاعی توانایی ارائه پاسخ صحیح را ندارد. استدلال قیاسی که در آن از دو مقدمه، نتیجه‌ای منطقی گرفته می‌شود، در این مرحله پیدامی‌شود.

  2)کودک می‌توانند عمل برگشت‌پذیری و انعطاف‌پذیری را به خوبی انجام دهند و به انواع مفاهیم نگهداری از جمله نگهداری وزن، طول، حجم، عدد دست پیدا کرده طبقه‌بندی اشیاء و موضوعات گوناگون به خوبی صورت می‌پذیرد درک رابطه جزء و کل نزد کودکان شناخته می‌شود.

  3) مطلوب‌ترین پیامد در این مرحله آن است که کودک به گونه‌ای سالم به قواعد احترام بگذارد و البته این را هم بداند که هر قاعده ممکن است استثنایی موجه داشته باشد.

  مرحله چهارم مرحله عملیات انتزاعی یا صوری (سن ۱۱ سالگی به بعد) :

  بالاترین کیفیت شناختی نزد نوجوانان است. توانایی تفکر انتزاعی، استدلال قیاسی را می‌یابد. می‌توانند مفهوم احتمالات را دریابند. مواردی چون تغییر و تفسیر ضرب‌المثل، فرضیه سازی، استدلال کردن بسیار، کاربرد فراوان دارد. نوجوانان می‌توانند پیرامون سئوالات گوناگون که حتی عینیت ندارد به تفکر بپردازند. همه نوجوانان در زمانی واحد و به میزان یکسان به مرحله عملیات صوری نمی‌رسند و برخی، ممکن است اصلاً به مرحله تفکر عملیاتی صوری نرسند.

  عقده ی ادیپ

  در نظریه روان‌کاوی به تمایل حسی، عاطفی پسربچه برای ارتباط با مادرش گفته می‌شود که حسی از رقابت با پدر را پدیدمی‌آورد. بر اساس نظریه فروید، پسران در ابتدا مادرشان را موضوع عشق می‌دانند اما به تدریج پی می‌برند که او موضوع عشق پدرشان نیز هست. بدین ترتیب پدر در تصاحب مادر به رقیب پسر بدل می‌شود و پسر واهمه دارد که پدر قضیب او را قطع کند. پس پسر با چشم‌پوشی از مادر به عنوان موضوع عشق و همانندسازی خود با پدر از این تنگنا می‌رهد. او به جبران چشم‌پوشی از مادر در آینده قادر خواهد بود زنان دیگر را در مقام موضوع عشق برگزیند.

  فروید معتقد بود که این مرحله عقده ادیپ در رشد کودکان بین ۳ تا ۵ سال چیزی طبیعی است و پایان آن زمانی است که کودک هویتش را با والد از جنس خودش شناسایی کرده و امیال جنسی‌اش را سرکوب می‌کند؛

  انتخاب این اصطلاح بر مبنای سرگذشت شخصیت اسطوره‌ای ادیپ بود که براساس آنچه در تقدیر او و پدرش پیش‌بینی شده بود، پدرش را کُشت و با مادرش ازدواج کرد. معادل زنانه عقده ادیپ عقده الکترا است.[۱]

  عقده ی الکترا

  فروید در نظریه روانکاوی از این داستان برای توصیف میل ناخودآگاه دختر به از بین بردن مادر و تصاحب پدر در دوره ذکری رشد روانی جنسی استفاده کرده‌است.

  پس از این نقطه، سه راه در مقابل دختر گشوده می‌شود:

  1. دختر کوچک می‌تواند به سهولت میل جنسی را به کلی کنار بگذارد.

  2. دختر می‌تواند نقص خود را منکر شود، و به مردانگیِ به خطر افتاده‌اش بچسبد و امیدوار باشد روزی ذکری بیابد. از نظر فروید این عقدۀ مردانه می‌تواند به همجنس‌خواهی زنانه ختم شود.

  3. دختر می‌تواند از مادر گذار کند و پدر را موضوع عشق خود قرار دهد و از پدر نیز به مردان دیگر منتقل شود

  پیش قراردادی:

  زمانی که کودک رفتاری را برای دریافت پاداش انجام می دهد یا از رفتاری برای دوری از تنبیه شدن انجام می دهد. مثلا زمانی که کودک برای دوری از تنبیه غذایش را روی زمین یا لباس خود نمی ریزد و یا برای دریافت پاداش که می تواند اسباب بازی باشد در مهمانی ساکت و آرام می نشیند.

  قراردادی:

  در این سطح رفتار فرد از روی تعارف و آداب و رسوم می باشد. در این زمان کودک یا نوجوان به صورتی رفتار می کند تا توسط جمع یا افراد دارای قدرت پذیرفته شود. برای مثال در این سنین سعی می کنند لباس هایی شبیه به هم سن های خود بپوشند و دوست دارند با بچه های قوی تر دوست شوند.

  پس قراردادی:

  در این سطح فرد پایبندی به اخلاق را به دور از جامعه ی خود به دست می آورد در حقیقت این پایبندی از درون خود فرد می جوشد و هم چنین به گونه ای رفتار می کند که نه تنها برای خود بلکه برای همگان منفعتی حاصل گردد. برای مثال در نوبت گیری بیمارستان با اینکه می تواند صف را به هم بریزد اما سر جای خود می ایستد تا هم شلوغی پیش نیاید و صف راحت تر جلو برود و هم اینکه در درون خود پایبند به رعایت نوبت هر فرد است.
   
  آخرین ویرایش: ‏26 آوریل 2018
 9. 9618104638

  9618104638 New Member

  مرحله ی حسی-حرکتی:1-نوزاد در این مرحله میتواند متوجه شود که با لمس کردن لب مادر خود مادر به او محبت میکند و به دست او بوسه میزند و فرزند دوباره این کار را تکرار میکند
  2-کودک نسبت به یک حرکتی عکس العمل نشان میدهد.مثلا اگر با او دالی بازی شود و او بخندد دوباره دوست دارد این حرکت را تکرار کند
  3-هنگامی که کودک میخواهد دندان در بیاور و به دست او یک وسیله ی پلاستیکی مخصوص کشیدن به لثه ها میدهند او به صورت تصادفی اگه وسیله رو به لثه هاش بکشه متوجه میشود که دردش تسکین یافته و دوباره این عمل رو تکرار میکنه
  4-و همین طور بزای جغجغه

  مرحله ی پیش عملیاتی:1-اگه کودک در دفعه ی اولش با یک حیوان مثله سگ به طرز خوبی برخورد نکنه دیگه هر وقت سگ ببینه تصورش این هس که سگ بهش حمله میکنه
  2-کودکان تصور میکنند هرچیزی که پیرامون اونا هست توسط یه ادم بزرگ یا یه پدیده ی طبیعی ساخته شده.مثلا من خودم که 5 سالم بود تصور مسکردم که خدا یه ابر خیلی بزرگ و مهربون هس چون در زمان بچگی یه برنامه کودکی به اسم هوهوخان از تلویزیون پخش میشد ه اسم یه ابر خیلی بزرگ و مهربون بود که خیلی هم کارهای خوب انجام میداد و این باعث شد که من فک کنم خدا این شکلی هست

  مرحله ی عملیات عینی:1-کودک در این دوره اَشکال مختلف را متوجه میشود و میتواند با توجه به دانسته های خود خیلی از مسایل را در ذهن خود حل کند
  2-من خودم در این بازه ی زمانی در بعضی از کارهای مشورتی خانه شرکت میکردم چون به درک نسبی و منطقی از محیط پیرامونم رسیده بودم

  مرحله ی عملیات صوری:در این مرحله کودک خیلی از قواعد و قوانین را میفهمد.مثلا میتواند قوانین مختلف ریاضی را با دلیل و استدلال هم بپذیرد و هم بیان کند
  عقده ی ادیپ:مرحله ی آلتی-در سن 3 تا 5 سالگی در پسر به وجود می اید.در این سن پسر مادر خود را موضع عشق خود قرار میدهد اما سپس متوجه میشود که مادرش عشق پدرش است و پسر پدر را به صورت یک رقیب قرار میدهد.اما از ترس پدر کناره گیری میکند و برای جبران چشم پوشی از مادرش در اینده زنان دیگر را موضع عشق خود قرار میدهد
  عقده ی الکترا:مرحله ی آلتی-مشابه عقده ی ادیپ در پسران است اما در دختر دیده میشود.و در دوره ی فالیک رشد روان جنسی مشاهده میشود(میل جنسی دوران کودکی)  مرحله ی قراردادی:در یکی ازسخنان صاحبان سخن خواندم که نوشته بود
  زمانی که بچه بودم دوچرخه ای را که دوست داشتم میدزدیدم چون میدانستم تخصص خدا دادن دوچرخه به من نیست بلکه تخصصش چیز دیگری است)
  این جمله اشاره به این دارد که به نفع خودش عمل میکرده و اصلا پایبندی خاصی نسبت به قوانین و هنجارها برایش وجود نداشته
  و فقط دنیال این بوده که نیاز خودش برائرده شود

  مرحله ی قراردادی:ذر این مرحله فرد بر طبق قوانین و هنجارهای موجود در جامعه مل میکند آنگونه که جامعه میپسندد تا نظم اجتماع حفظ بشود و افراد بر حسب قواعد موجود قضاوت میشوند
  مثلا کسی که یک انسان را به قتل میرساند مجازات او قصاص است چون باید طبق قوانین و هنجارهای موجود در جامعه با شخص رفتار شود و شخص خودش نباید این کار ار می کرد چون قتل در عرف جامعه نمی باشد

  مرحله ی پس قراردادی:افراد زیادی به این مرحله نمی رسند.می توانیم به گاندی اشاره کنیم و یا هریت بیچر استو که با نوشتن کتاب خود باعث لغو قانون برده داری شود
   
  آخرین ویرایش: ‏26 آوریل 2018
 10. 9618104644

  9618104644 New Member

  سلام
  1-. پیاژه بر این باور بود که در فرایند رشد، خود کودک شرکت کننده‌ای فعال است و دست روی دست نمی‌گذارد تا رشد بیولوژیک یا محرک‌های خارجی، کار خودشان را بکنند. او کودکان را دانشمندانی کنجکاو می‌دانست که به تحقیق و آزمایش دربارهٔ اشیای درون محیط دست می‌زنند تا ببینند چه اتفاقی خواهد افتاد. مثلاً، اگر گوش عروسک خود را بمکم، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ یا اگر بشقابم را به سمت لبهٔ میز هل دهم، چه خواهد شد. نتیجهٔ این آزمایش‌ها، برای ساختن طرحواره‌ها به کار می‌رود. . به باور پیاژه اگر تجربهٔ تازه در طرحوارهٔ موجود جا نشود، کودک مانند همهٔ دانشمندان خوب، اقدام به انطباق خواهد کرد. انطباق یعنی دگرگون کردن طرحواره برای آنکه اطلاعات تازه در آن جا شوند. به این ترتیب جهان بینی کودک گسترش می‌یابد

  مرحله رشد حسی حرکتی ( از بدو تولد تا 2 سالگی )
  پیاژه دو سال نخست زندگی را مرحلهٔ حسی-حرکتی می‌داند. مرحلهٔ حسی حرکتی زمانی است که نوزادان مشغول کشف روابط بین اعمال و پیامدهای اعمال خویش هستند. آنها متوجه می‌شوند که برای دست یافتن به یک شیء تا چه اندازه باید دست خود را دراز کنند، و وقتی بشقاب را به سمت لبهٔ میز هل می‌دهند، چه روی می‌دهد؛ و به این ترتیب آنها کم‌کم، متوجه می‌شوند که وجودی مستقل دارند و بخشی از اشیای دیگر نیستند. کشف مهم در این مرحله، مفهوم پایداری یا ماندگاری اشیا است. پایداری اشیا به این واقعیت اشاره می‌کند که یک شیء حتی اگر از جلوی چشمان کودک برداشته شود، به وجودیت خود ادامه خواهد دادهنگامی که یک کودک هشت‌ماهه می‌خواهد اسباب بازی خاصی را بردارد، اگر بر روی آن پارچه‌ای بیندازیم، او بلافاصله دست از تلاش برخواهد داشت، انگار که علاقهٔ خود را به آن از دست داده‌است و مطمئن است که هر چیزی که به چشم نیاید وجود ندارد. او نه متعجب می‌شود و نه ناراحت. اما یک کودک ده‌ماهه، باز هم به دنبال اسباب بازی پنهان شده در زیر پارچه خواهد گشت. بچه‌های بزرگ‌تر که به مفهوم پایداری اشیا دست یا فته‌اند، می‌دانند که آن شیء هنوز وجود دارد هر چند که دیده نمی‌شود. البته در این سن نیز کودک در جستجوی اشیای پنهان شده مهارت زیادی ندارد. کودکی که توانسته‌است چندین بار شیئ را در جای خاصی پیدا کند، باز هم به جستجو در همان محل ادامه می‌دهد حتی اگر یک بزرگ‌تر آن شیء را جلوی چشم کودک در جای دیگری پنهان کرده باشد. تنها حدود یک سالگی است که کودک در جایی به دنبال شیء خواهد گشت که آخرین بار آن را در آنجا دیده‌است و برایش مهم نیست که در دفعات پیش از بار آخر، آن‌ها را در کجا دیده‌است

  مرحله پیش عملیاتی ( از دو سالگی تا 7 سالگی )
  از حدود ۱۸ ماهگی تا دو سالگی، کودکان استفاده از سمبل‌ها را آغاز می‌کنند. کلمات سمبل هستند و می‌توانند معرف اشیا یا گروه‌هایی از اشیا باشند. یک شیء می‌تواند معرف شیء دیگری باشد. کودک سه ساله سوار یک تکه چوب می‌شود و گمان می‌کند که اسب است و با آن دور اتاق اسب سواری می‌کند. کودکان سه و چهار ساله می‌توانند از کلمات استفاده کنند، اما کلمات و تصاویر ذهنی ان هابه شیوهٔ منطقی مرتب نشده‌است. در مرحلهٔ پیش عملیاتی، کودک هنوز برخی قوانین یا عملیات ذهنی را بلد نیست. عملیات یعنی، روشی ذهنی برای تجزیه، ترکیب، ویا تبدیل اطلاعات به شیوه‌ای منطقی. مثلاً اگر اب یک لیوان بلند و باریک را به داخل یک لیوان کوتاه و پهن بریزیم، اشخاص بالغ خواهند گفت که مقدار اب تغییری نکرده‌است زیرا می‌توانند این مراحل را در ذهنشان معکوس کنند، یعنی می‌توانند در ذهن خودشان اب را دوباره در لیوان بلند وباریک بریزند و در نتیجه به حالت نخست در بیاورند. در مرحلهٔ پیش عملیاتی کودک نمی‌تواند عملیات ذهنی را در ذهن خود معکوس کند یا این کار را بسیار ضعیف انجام می‌دهد. در نتیجه به باور پیاژه، کودکان پیش عملیاتی هنوز به نگهداری ذهنی دست نیافته‌اند. نگهداری ذهنی، یعنی درک این واقعیت که مقدار یک ماده، حتی پس از عوض شدن شکل آن ثابت می‌ماند. این کودکان متوجه نمی‌شوند که مقدار اب، حتی پس از آن که از لیوان بلند وباریک به لیوان کوتاه و پهن ریخته می‌شود، یکسان باقی می‌ماند و ثابت است.

  عملیات عینی ( از هفت سالگی تا 11 سالگی )
  کودک تنها بر اساس آنچه که مشاهده می‌کند و می‌تواند موضوعات را لمس کند پاسخ صحیحی می‌دهد اما در خصوص موضوعاتی که عینیت ندارند و ملموس نمی‌باشند یعنی موضوعات مجرد و انتزاعی توانایی ارائه پاسخ صحیح را ندارد. استدلال قیاسی که در آن از دو مقدمه، نتیجه‌ای منطقی گرفته می‌شود، در این مرحله پیدامی‌شود. کودک می‌توانند عمل برگشت‌پذیری و انعطاف‌پذیری را به خوبی انجام دهند و به انواع مفاهیم نگهداری از جمله نگهداری وزن، طول، حجم، عدد دست پیدا کرده طبقه‌بندی اشیاء و موضوعات گوناگون به خوبی صورت می‌پذیرد درک رابطه جزء و کل نزد کودکان شناخته می‌شود. مطلوب‌ترین پیامد در این مرحله آن است که کودک به گونه‌ای سالم به قواعد احترام بگذارد و البته این را هم بداند که هر قاعده ممکن است استثنایی موجه داشته باشد.

  مرحله عملیات صوری ( سن 11 سالگی به بعد )
  بالاترین کیفیت شناختی نزد نوجوانان است. توانایی تفکر انتزاعی، استدلال قیاسی را می‌یابد. می‌توانند مفهوم احتمالات را دریابند. مواردی چون تغییر و تفسیر ضرب‌المثل، فرضیه سازی، استدلال کردن بسیار، کاربرد فراوان دارد. نوجوانان می‌توانند پیرامون سئوالات گوناگون که حتی عینیت ندارد به تفکر بپردازند. همهٔ نوجوانان در زمانی واحد و به میزان یکسان به مرحلهٔ عملیات صوری نمی‌رسند و برخی، ممکن است اصلاً به مرحلهٔ تفکر عملیاتی صوری نرسند.

  2-
  عقده ادیپ پیش از هر چیز، گرهی در احساسات شدید است، احساساتی که زندگی عاطفی کودک بین ۳ تا ۵ سالگی را تشکیل می دهد. به طور کلی در بردارنده امیال عاشقانه کودک پسر نسبت به مادر خود از یکسو، و رقابت حسودانه همراه با آرزوی مرگ نسبت به پدر از سوی دیگر می باشد تصفیه عقده ادیب در حدود پنچ یا شش سالگی صورت می گیرد . عدم تصفیه این عقده یا ناقص بودن این تصفیه بعدها موجب ناراحتی ها و اختلالات روانی خواهد شد. اما این عقده حتی در صورت تصفیه نسبتاً کامل، باز در شخصیت آدمی در تمام عمر کمابیش آثاری باقی می گذارد.
  در وضع و رفتار او نسبت به جنس مخالف و نسبت به صاحبان قدرت که جانشین پدر محسوب می شوند، نمودار می گردد .
  این مفهوم نیز توسط فروید مطرح شد ولی به اندازه عقده ادیپ مورد توجه قرار نگرفت. عقده ادیپ میل پسر به مادر را می رساند، در حالی كه عقده الكترا میل دختر به پدرش را فرض می كند.
  در كل، نظریه فروید درباره زنان به اندازه مردان تبیین كننده نیست. به عبارتی نظریه فروید یك نظریه مردانه است. ظهور و تصفیه عقدا الکترا همانند عقده ادیب است، با این فرق که دختر در عین محبت نسبت به مادر و اینهمانی با او متوجه اختلافی که از حیث ساختمان بدنی با پدر دارد می شود و مادر را که از این حیث همانند خود اوست و از محبت و ناز و نوازش پدر بهرمند است، رقیب خود احساس می کند، و ضمناً او را مسئول نداشتن عضو جنسی پسر ( برای خود ) می داند، یعنی در او هم عقده اختگی پیدا می شود .
  3-
  سطح پیش قرار دادی : در این سطح کوک با قرارداد های اجتماعی هنجار ها و قوانینی که از طرف خانواده یا اجتماع تعیین می شود کاری ندارد بلکه قضاوت های اخلاقی خود را بر اساس نتایج اعمال و رفتار خود بنا می دارد مثلا رفتار مناسب را رفتاری می داند که اطاعت به همرا می آورد و رفتار نامناسب را رفتاری به حساب می آورد که موجب تنبیه شود در این سطح رفتار مناسب رفتاری است که به فرد اجازه می دهد تا نیاز شخصی و گاهی هم نیاز های دیگران را ارضا کند ( زن هاینز نیز به دارو نیاز دارد بنابرین دزدی عملی نیست که به دنبال سرزنش بیاورد زیرا تنها راه به دست آوردن داروست ) این سطح تا 9 سالگی ادامه می یابد برای مثال اگر از یک کودک بپرسیم کسی که یک بشقاب را عمدا شکسته کار بدتری انجام داده یا کسی که سهوا ۱۰ بشقاب را شکسته ؟ کودک کار فردی که ۱۰ بشقاب را شکسته بدتر می داند

  سطح قراردادی : در این سطح قضاوت اخلاقی بر اساس خوبی و بدی ، تطابق با هنجار های قرار دادی ( هنجار هایی که خانواده ، اعتقادات مذهبی و اجتماع را تعیین می کنند ) انجام میگیرد رفتار خوب رفتاری است که اکثر مردم آن را می پذیرند و به عنوان هنجار به کار می برند مثلا هاینز می بایستی دارو را می دزدید ، زیرا شوهر باید برای نجات زنش ، فداکاری کند و این نوع فداکاری از جانب اجتماع پسندیده است . کمک کردن به زن خود ، یک رفتار بهنجار و طبیعی است یا حتی کوک می گوید که هاینز نمی بایستی دت به دزدی میزد زیرا اشخاص شرافتمند دزدی نمی کنند خلاصه اینکه در این سطح قراردادی ، قضاوت اخلاقی بر اساس هنجار ها و قرار داد های موجود در جامعه انجام میگیرد . در این سطح ، رفتارها بر اساس قواعدی که نظم اجتماع را حفظ می کند ، احترام به قدرت ، و انجام تکالیف خود ارزش های والایی پیدا می کند .( هاینز می بایستی دارو را می دزدید ، زیرا اگر کوتاهی می کرد و زنش می مرد مسئول بود . او ، هر وقت توانست باید پول دارو را بپردازد ) بسیاری از افراد تا سطح قرار دادی رشد می کنند اما جلو تر نمی روند این سطح در نوجوانان 13 تا 16 ساله دیده می شود

  سطح پس قرار دادی : در این سطح استدلال اخلاقی در قضاوت های شخصی فرد استوار است به این معنا که قضاوت های اخلاقی از ارزشهای شخصی نشات می‌گیرند نه از هنجار های قراردادی یا چهره های قدرت یعنی قوانین و هنجارهای اجتماعی و حتی اعتقادات نمی توانند رفتار فرد را محدود کنند (در موقعیت هاینز هرچند دزدیدن دارو غیر قانونی و اخلاقی است خود فرد آن را بهترین راه حل می دانند) این صد فرد اصول اخلاقی جهانی ادالت احترام متقابل و احترام به فردیت و شأن انسان را جزء اصول اخلاقی خود می‌داند رفتاری که با اصول اخلاقی خود او مطابق تکند خوب است و لاغیر اگر یک قانون نادرست به نظر برسد یا با حقوق فردی تعارض پیدا کند اطاعت از آن اشتباه خواهد بود فردی که به این سطح می‌رسد معتقد می‌شود که بالاترین قدرت اخلاقی را دارد اد این سد طبق باورهای خود عمل می‌کنند حتی اگر این باورها با قوانین در تضاد باشد همه انسان ها نمی توانند به این سد برسد از نمونه افرادی ثبت می‌شود نلسون ماندلا را نام برد که برای مبارزه با تبعیض نژادی ۲۷ سال در زندان ماند و در ۲۰۱۳ یعنی پس از ۹۳ سال زندگی با عزت دار فانی را وداع گفت

   
  آخرین ویرایش: ‏26 آوریل 2018
 11. 9618104637

  9618104637 New Member

  سوال1-
  مراحل رشد:
  1- دوره حسی- حرکتی (تولد تا ۲ سالگی):در این دوره فعالیت های کودک به اعمال حسی و حرکتی محدود می شوند و رفتار کلامی دیده نمی شود. کودک در روزهای نخست بازتاب های مکیدن، چنگ زدن و لمس کردن را به منظور رویارویی با دنیای بلاواسطه خود ازطریق جذب و انطباق، سازمان می دهد.در این دوره دستکاری های محیط اهمیت زیادی دارد. این دوره، دوره فکر کردن به کمک اشیاء است. مهمترین ویژگی این دوره دست یابی به پایداری شیء است. علامت پایان این مرحله نیز زبان کلامی است. این دوره دارای ۶ زیرمرحله است.
  مرحله ۱ (تولد تا 2 ماهگی) مرحله بازتاب های کلی یا فعالیت بازتاب:اکثر اعمال نوزاد به صورت اعمال جذب و عمدتاً در عمل خلاصه می شود؛ اما می توان آغاز تطابق را هم در همین مرحله دانست مثلاً کودک شیرخوار باید بیاموزد حرکات سر و لب های خود را طوری با هم تطبیق دهد که بتواند پستان و پرستار را بیابد. کودکان شیرخوار حرکات خود را چنان سازمان می دهند که پیوسته بر ظرافت، سرعت و کارایی پرستاری از آنان افزوده شود تا پایان این مرحله همچنین کودک می تواند اعمال نگاه کردن به اشیاء، دست دراز کردن به سوی آن ها و گرفتن آن ها را به طور مجزا از هم انجام دهد.
  مرحله۲ (2 تا ۴ ماهگی) ارتباط با محیط:منظور از دورانی است که کودک پس از انجام یک عمل به صورت تصادفی، به تکرار آن می پردازد مثلاً باز و بسته کردن یا مکیدن انگشتان؛ بنابراین، اولین واکنش های دوری مستلزم تعامل بخشی از بدن (انگشت) با بخش دیگرآن (دهان) است؛ به عبارت دیگر (هماهنگ کردن حرکت دست به طرف دهان یا عمل مکیدن). آن چه اهمیت دارد پافشاری بر روی میزان کار انجام شده است.کودک شیرخوار تنها پس از اشتباه های مکرر موفق می شود حرکات جداگانه را هماهنگ کند. منظور از نخستین یا اولین در این مرحله این است که در ارتباط با تقویت های نخستین است (خوردن، دفع،…) و بر بدن کودک متمرکز است. علت چرخشی (دورانی) بودن این است که وقتی کودک سعی می کند آن رویداد را بارها تکرار کند، پاسخ حسی حرکتی که ابتدا تصادفی روی داده در یک طرحواره جدید نیرومند می شود .
  از ویژگی های این مرحله هماهنگ شدن اعمالی است که در مرحله قبل مجزا انجام می شد مانند نگاه کردن به شیء و گرفتن شیء ویژگی دیگر، ظهور رفتار تقلیدی در کودک است، یعنی او به تکرار رفتار خود می پردازد (تقلید به معنی تکرار رفتار دیگران وجود ندارد). ضمناً رفتار انتظاری مقدماتی در کودک ظاهر می شود. کودک در مرحله قبل زمانی به مکیدن می پرداخت که دهان او با پستان مادر تماس گرفت؛ اما در این مرحله وقتی در وضعیت شیرخوردن در آغوش مادر قرار می گیرد، شروع به مکیدن می کند). در این زیرمرحله است که رفتار خود را متناسب با محیط تغییر می دهد.
  مرحله ۳ (۴ تا8 ماهگی)درک علت و معلولی :مرحله حس آمیزی یا هماهنگی حواس : مثلاً تکان دادن عروسک بالای سر خود . مثلاً کودک قادر است با دیدن بخش معلومی از یک شیء پنهان شده آن را تشخیص دهد اما اگر تمام شیء را از دید او پنهان کنیم به دنبال آن نخواهد گشت). در این مرحله کنترل بیشتر بر رفتار امکان تقلید موثر را فراهم می کند هرچند انعطاف و سرعت لازم را در آن ندارند.
  مرحله ۴ ( 8 تا ۱۲ ماهگی) هماهنگی طرحواره ها /رفتار عمدی یا هدف گراست:در این مرحله تمایز بین هدف و وسیله صورت می گیرد. کودک می تواند از یک وسیله برای چند هدف یا از چند وسیله برای یک هدف استفاده کند. (به واسطه وسیله ای به هدف برسد). کودک می تواند مجزا بودن نخ را از عروسکی که بالای سر او آویزان است تشخیص دهد و با حرکت دادن نخ (وسیله) عروسک را به حرکت درآورد (هدف).ضمناً در کودک رفتار انتظاری به خوبی پدیدار می گردد؛ مثلاً با باز شدن در کودک به انتظار ورود کسی می ماند. در این مرحله در پایداری شیء پیشرفت عامل می شود؛ و کودک شیء را که به طور کامل از دید او پنهان شده جستجو می کند؛ اما هنوز قادر به دنبال کردن یک سری جابجایی (یعنی حرکاتی که از یک محل اختفا تا محل دیگر اختفا انجام می شود) نیست. مثلاً اگر شیء را ابتدا در نقطه A و سپس در نقطه B مخفی کنیم کودک بار دوم هم در نقطه A به دنبال شیء می رود.
  مرحله ۵ (۱۲ تا ۱۸ ماهگی) مرحله سومین واکنش های حلقوی یا دوری :کودک به کمک یک وسیله مثل مداد، خط کش یا یک تکه چوب به هدف خود مثلاً بازیچه مورد علاقه خود دست می یابد. اگر کودک را کنار سفره قرار دهیم می تواند با کشیدن سفره به وسایل روی سفره دسترسی پیدا کند.یعنی کودک یک طرحواره را به صورت وسیله ای به کار می برد تا امکان بکارگیری طرحواره دیگری را به عنوان هدف میسر کند.
  در این مرحله کودک می تواند رفتارها را با تغییر دادن آن ها تکرار کند. در خصوص پایداری شیء کودک قادر به درک جا به جایی یک شیء پنهان شده (A از B) را دارد اما به شرطی که شاهد جا به جایی آن باشد. (برخلاف مرحله قبل که حتی اگر شاهد جا به جایی باشد بازهم در محل A به دنبال شیء می رود).
  مرحله ۶ (۱۸ تا ۲۴ ماهگی) مرحله ابداع وسایل جدید از طریق فعالیت های ذهنی یا مرحله درونی شدن و ترکیب ذهنی روان بنه ها یا مرحله آغاز اندیشه:کودک می تواند جنبه هایی ازمحیط را به صورت تصورات ذهنی بازنمایی کند. مثلاً به دنبال اشیاء بگردد پنهان شدن آن ها را هم ندیده؛ بنابراین حل مسائل از راه کوشش و خطا خارج شده، بیشتر جنبه ذهنی پیدا می کند. در این مرحله اعمال درونی می شوند و مرحله نخستین تفکر کودک از این جا آغاز می شود.در این مرحله کودک قادر به تقلید تعویقی است: یعنی تقلید نمونه های غایب را انجام دهد.
  توانایی های عمده این مرحله عبارت است از:
  *جا به جایی نادیدنی*تقلید معوق*بازی وانمودسازی
  2- دوره پیش عملیاتی (دو تا هفت سالگی) (دوره نمادی یا رمزی)هر روز یک چیز می آموزد:
  *خود مداری:کودک تصوراتی که از خود دارد مثلا عزت نفس/شخصیت
  *جاندار پنداری:کودک به عروسک خود غذا میدهد /آن را میخواباند
  *روابط منظم بین اشیا را درک میکتد:روشن شدن چراغ باعث روشنایی میشود/آب و غذا باعث از بین رفتن احساس تشنگی و گرسنگی میشود.

  زبان (برای ارتباط)
  کنش های نمادین (برای فعالیت های خلاق و بازی)
  تقلید در غیاب الگو
  تصاویر ذهنی یا بازنمایی ذهنی

  3-مرحله عملیاتی (عینی :از راه دیدن7-11 سالگی/سوری:با تصور کردن توسط کودک11سالگی به بعد)توانایی های فکری کودک در دوره عینی:

  توانایی درک مفهوم بقاء ( ثبات یا نگهداری )
  توانایی طبقه بندی کردن و ردیف کردن
  توانایی درک مفهوم عدد و کار کردن با عدد
  توانایی استدلال منطقی برحسب اشیاء و امور محسوس وعینی
  توانایی استدلال فضایی


  سوال2-
  عقده ادیپ : در نظریات روان‌شناسی فروید به تمایل جنسی پسر به مادر - که همراه با حس رقابت با پدر است - گفته می‌شود. این کلمه برای اولین بار توسط فروید در کتاب «تفسیر خواب‌ها» ابداع شد. انتخاب این کلمه بر مبنای سرگذشت شخصیت اسطوره‌ای ادیپ بود که بر اساس آنچه در تقدیر او و پدرش پیش بینی شده بود، پدرش را کشت و با مادرش ازدواج کرد. معادل زنانه عقده ادیپ، عقده الکترا است. فروید معتقد بود که این مرحله عقده ادیپ در رشد کودکان بین ۳ تا ۵ سال، چیزی طبیعی است و پایان آن زمانی است که کودک هویتش را با والد از جنس خودش شناسایی کرده، و امیال جنسی اش را سرکوب می‌کند؛ این فرایند در نظریه فروید باعث تشکیل فراخود می‌شود.
  عقده الکترا: آنچه دختر تجربه می کند با تجربه پسر متفاوت است. فروید، بیان می کند که دختر بر این باور است که اخته شده است (مثلا هنگام تولد) و مادر را مقصر این اتفاق می داند. دختر در ابتدا مادرش را هدف عشقی خود قرار می دهد اما بعد پدر جای مادر را می گیرد و هدف گرایش کودک می شود. این جابجایی به این دلیل اتفاق می افتد که دختر به خاطر تفاوتی که با پسر دارد، احساس کمبود می کند و مادر را مسبب از دست دادن آلتش می داند.
  دختر می داند که نمی تواند آلت پسرانه داشته باشد، اما به دنبال جایگزین می گردد. او می خواهد نوزادی داشته باشد تا آن کمبود را برطرف کند و به همین دلیل به سمت پدر می رود به این امید که پدر برایش نوزادی تهیه می کند. در این نقطه، "دختر به زن کوچکی تبدیل می شود." (فروید، 1925).
  *تثبیت :در مردان باعث می شود تا شخص نسبت به روابط جنسی احساس گناه یا اضطراب داشته باشد، از اختگی بترسد و دارای شخصیت خودشیفته شود.
  در زنان، فروید عقیده دارد که این مرحله به طور کامل طی نمی شود و همیشه ته نشینی از احساس حسادت و پایین تر بودن در شخصیت زن باقی می ماند. البته فروید هنگامی که نظریه اش را در مورد زنان ارایه کرد، بیان کرد که نسبت به این نظریه تردیدهایی دارد.در هر حال چه در زنان و چه در مردان، برخورد نامناسب با این تضادها باعث بوجود آمدن وضعیتی می شود که بین دو قطب بی بند و باری جنسی در حرکت است.
  *مرحله نهفتگی ( از سن 5 سالگی تا بلوغ):این مرحله به دنبال دفع امیال و افکار جنسی کودک به ضمیر ناخودآگاه آغاز می شود. با رانده شدن توهمات و هیجانات جنسی به ناخودآگاه به کودک اجازه می دهد تا انرژیش را برای بدست آوردن سایر مهارتهای زندگی صرف کند. اینجا زمانی است که کودک می آموزد، خود را با محیط بیرون تطبیق می دهد، با فرهنگ می شود، عقاید و ارزش هایش را شکل می دهد، روابط دوستانه با هم جنسانش برقرار می کند، ورزش می کند و ....
  در مرحله نهفتگی، تعادل بین نهاد، خود و فراخود بهتر از هر زمان دیگری در زندگی برقرار می باشد و به همین دلیل تعارضات خاصی پیش نمی آید که منجر به تثبیت و یا شکل گیری عقده ها شود.مشکلات رفتاری کودک در این مرحله نشان از آن دارد که او نتوانسته است مرحله نرینگی را به خوبی پشت سر بگذارد.
  این مرحله، شبیه به آرامش قبل از طوفان است. طوفانی که بلوغ نام دارد .
  *مرحله تناسلی (بلوغ به بعد):در این مرحله مکان کامجویی، دستگاه تناسلی است که در جریان بلوغ کامل شده است. تضادها در این مرحله با جامعه بیشتر وابسته به نوع هنجارهای جامعه است. مثلا در جامعه ای خودارضایی گناهی نابخشودنی شمرده می شود و در جامعه ای دیگر، فعالیتی طبیعی و نرمال. در جایی به خاطر رابطه جنسی مجازات های سخت اعمال می شود و در جایی نداشتن این رابطه والدین را نسبت به سلامت فرزندشان نگران می کند. اما در هر حال، هر جامعه ای، به نحوی فعالیت جنسی در این مرحله را پذیرفته است.

  سوال3-
  مرحله پیش قراردادی:کودک وقتی شکلات/اسباب بازی یا هر آنچه که نیاز دارد را میخواهد توقع دستیابی حتمی به آن را دارد .چون آن نیاز شخصی و حتمی خود میداند.(3-5سالگی)
  مرحله قراردادی:به نظر یک نوجوان یک کارمند باید تا جایی که میتواند کار و تلاش کند تا نیاز خانواد خود را تامین کند و انجام کار خلاف و اشتباه را نادرست میداند.چون در این سن قوانین را میشناسد و به آن احترام میگذارد.(13-16سالگی)
  مرحله پس قراردادی:مارتین لوتر کینگ برای دفاع از عقایدش جانش را فدا کرد و برای دفاع از حقوق سیاهان و مبارزه با نژاد پرستی روزی که میدانست قرار است کشته شود باز هم به عقایدش پایبند بود وبه دامان مرگ رفت چون معتقد بود باز هم پس از مرگ به اهدافش خواهد رسید.
  گاندی نیز برای دفاع از وطن و هم نوعانش با استعمار انگلیس مبارزه کرد اگر چه بسیار مشکل بود باز هم به عقایدش پایبند بود.
   
 12. 9618104656

  9618104656 New Member

  رشد شناختی پیاژه
  ۱.مرحله حسی و حرکتی:تا دو سالگی این مرحله وجود دارد و کودک با کمک حواس و رفتار های حرکتی به جستجو میپردازد و اصل بقای جسم را در میابند مثلا اگر کودکی در ۴ ماهگی شیئی را از جلویه چشمش قایم کنیم دیگر دنبال آن نمیگردد ولی در کودک یکساله به جستجو میپردازد و اگر پیدا نکرد ناراحت میشود
  ۲.دوره ی قبل از عملیات عینی:این مرحله که از ۲ تا ۷ سالگی طول میکشد کودک رویداد ها را بیشتر مجسم میکند و بین اجسام زنده و غیره زنده خیلی فرقی قائل نمیشود و بیشتر به بازی هایه نمایشی و ساختگی ابراز علاقه نشان میدهد مثلا خاله بازی یا مثلا پلیس بازی و در بینایی خود نیز بیشتر به یک جنبه توجه میکند و کودک بیشتر به نظر های خود اهمیت میدهد و مثلا اگر سرش به در خورد شروع میکند به زدن به در و ناسزا گفتن به آن
  ۳.دوره ی عملیات عینی:شامل۷تا۱۲ سالگیه کودک میشود و در این مدت کودک توانایی حل مسئله خود را افزایش میدهد و بسیاری از رویداد ها را با دلیل میفهمد یعنی میفهمد که مثلا اگر حاصل جمع دو عدد یک عدد خاص بشود اگر یکی از اعداد جمع شده را برداریم دیگه اون نتیجه حاصل نمیشود و رابطه ی علت ومعلولی را به خوبی درک میکند ومثلا میفهمد اگر درس نخواند نمره اش بد میشود و همین طور رابطه ی فامیلی افراد را هم بهتر میتوانند تشخیص دهند
  ۴.عملیات صوری:این مرحله شامل ۱۱ الی ۱۲ سالگی تا بزرگسالی هست وفرد در این دوره سعی میکند بوسیله حرف زدن و کتاب خواندن و راه های دیگر تجربه ی افراد مختلف را بدست بیاورد و نظر خود را به صورت بازنمایی اصولی بیان میکنند
  عقده ادیپ و الکترا
  در مرحله ی آلتی رخ میدهد واین گونه هست که بیشتر تمرکز روی آلت تناسلی هست و بچه ها تفاوت بین زن ومرد را میفهمند و فروید میگفت که پسر ها شروع میکنند به این تفکر که پدر ها رقیبان عاطفی آن ها هستند(عقده ادیپ)و ترسه پسر ها از تنبیه شدن بخاطر این موضوع را اضطراب اختگی گویند و دخترها نیز به همین صورت مادر را رقیب عاطفی خود میدانند (عقده الکترا) و در نهایت بچه با همجنس خود(پسر با پدر ویا دختر با مادر) به شناخت جنسی کامل میرسد البته معمولا در دختر ها قبطه ی قضیب به طور کامل از بین نمیرود و معمولا دختران در این مرحله تثبیت شده باقی میمانند
  مراحل رشد اخلاقی
  ۱.مرحله پیش قراردادی:(۱).اطاعت وتنبیه:مثلا پدر و مادر به بچه میگن اگه دست به آتش زدی فلفل تویه دهنت میریزیم(۲).فردگرایی ومبادله:مثلا فرد سردشه ولی بقیه گرمشونه اون فرد بدون در نظر گرفتنه بقیه بخاری را روشن میکند
  ۲.مرحله قراردادی:(۱).روابط میان فردی:مثلا سعی میکنن با همه مهربون باشن
  (۲).حفظ مرتبه اجتماعی:مثلا به قوانین جامعه احترام میذارن(حفظ پوشش مناسب در خیابان)
  ۳.مرحله پس قرار دادی:(۱).قرارداد های اجتماعی و حقوق فردی:مثلا در ایجاد یک تغییر در کلاس نظرات مختلف همکلاسی ها محترم شمرده بشه(۲).اصول همگانی:مثلا کسی که به نظم در ذهنش اهمیتی قائل نمیشود دیگر به قوانین و نظم موجود در جامعه نیز اهمیتی نمیدهد
   
 13. 9618104671

  9618104671 New Member

  بسمه تعالی

  1)
  به نظر پیاژه رشد شناخت آدمی ، در جریان مراحلي بوجود می آید که از نظر کمی و کیفی با یکدیگر متفاوتند . هر یک از مراحل رشد شناختی، ساختار و عملکرد ویژه خود را دارد و یکی پس از دیگری پديد‌ مي‌آيد. یعنی هر ساخت در عین حال که به حصول یک مرحله تحقق می بخشد، نقطه آ غاز مرحله بعدی نیز هست هر کدام از مراحل با نظم مشخص و در زمانی نسبتا معین ظاهر می شود. نظم موجود در پیشرفت مراحل پایدار و ثابت و از الگوي خاصي پيروي مي‌كند ولی هر فرد ضمن پیروی از طرح‌های عمومی رشد شناختی، ویژگی های رشد خاص خود را دارد .


  مرحله حسی - حرکتی : تولدتا2سالگی

  نوباوگان باتاثیرگذاشتن برمحیط به وسیله چشمها،گوشها،دستها، ودهان "فکرمیکنند". درنتیجه، آنهابرای حل کردن مسایل ساده روش هایی راابداع می کنند، نظیرکشیدن اهرمی برای شنیدن موسیقی ازضبط صوت، یافتن اسباب بازی پنهان شده،وگذاشتن اشیاء دریک ظرف وبیرون آوردن آنها. و به تدریج یاد می گیرد که می تواند از حرکت کردن برای انجام کارها و رسیدن به نتیجه استفاده کند – این همان زمانی است که کلید خودرو و صداهای زیر برای او جذاب می شوند – و شروع می کند به کارهای عمدی. او همچنین یاد می گیرد که اشیاء حتی اگر او محل را ترک کند و آنها را نبیند سر جایشان هستند؛ مفهومی که دائم بودن اشیاء نامیده می شود. به همین دلیل هم، بازی دالی موشه در این سن برای کودک فوق العاده جذاب است.


  مرحله پیش عملیاتی : 2تا7سالگی
  به محض اینکه کودک شروع به حرف زدن می کند، وارد مرحله ی دوم می شود.


  وقتی کودک دو ساله می شود، وارد مرحله ی دوم رشد و پیشرفت می گردد: مرحله ی پیش عملیاتی. او کم کم بر زبان مسلط می شود و تا حدی نشانه ها را فرا می گیرد: او یاد می گیرد که اشیاء را می توان هم با کلمات و هم با تصاویرشان شناسایی کرد حتی وقتی که آن اشیاء در اطراف ما نباشند. حافظه و تخیل همزمان با فهم زبان و نشانه ها رشد می کنند و به این شکل کودک توانایی بازیهایی را پیدا می کند که در آنها باید وانمود به دیدن و وجود داشتن اشیائی کند که واقعا در اطراف موجود نیستند. چون هنوز تجربه ی زیادی ندارد، این بازیها عموما به شکل نقش بازی کردن در سناریوهایی است که حالت تقلید اعمال دیگران را دارد. این بازیهای نمادین به او این امکان را می دهد که درک بهتری از آنچه افراد نزدیک به او انجام می دهند داشته باشد.

  با این حال هنوز ذهن او برای تقسیم بندی اشیاء به دسته های مختلف خیلی ساده است. این واقعیت که به یک شیء همزمان می توان از ابعاد و زوایای مختلف نگریست برای او یک چالش است. مثلا آجرهای اسباب بازی را در نظر بگیرید. او می خواهد همه ی آجرهای آبی را بدون توجه به شکل آنها روی هم سوار کند اما این کار ممکن است باعث شود با همبازیش دچار اختلاف شود. چرا که همبازیش می خواهد آجرهای گرد را روی یکدیگر و آجرهای مربع شکل را هم روی همدیگر قرار دهد و برای این کار به رنگ آجرها هیچ توجهی ندارد. هر کودک فقط به ویژگیهایی نگاه می کند که برای او مهم است.

  همانطور که در مثال آجرها هم دیدید، کودکان در این مرحله تمایل به خودمحوری دارند -به این دلیل که هنوز نمی توانند پدیده ها را از نگاه دیگران ببینند. این مسأله از آنجا نشأت می گیرد که آنها تازه دارند خودشان را به عنوان یک شخص مستقل و جدا از بقیه ی دنیا می شناسند.

  در سنی که کودک شروع به یادگیری منطق شهودی می کند -معمولا در چهارسالگی- همچنان در فهم دنیای اطراف دچار بی منطقی است
  .


  مرحله عملیات عینی : 7تا11سالگی

  وقتی کودک حدودا هفت ساله می شود، وارد مرحله ی عملیاتی مسجل می گردد که در آن دامنه ی مهارتهایش را گسترش می دهد و تسلطش بر زبان خیلی بیشتر می شود. همزمان با رشد شناختی، منطق آگاهانه ی او هم در ارتباط با اشیاء و پدیده ها بهبود پیدا می کند. با این وجود او همچنان با افکار انتزاعی مشکل دارد. از میزان خودمحور بودن او کاسته می شود و به تدریج متوجه می شود که دیگران لزوما به پدیده ها از همان زاویه ی دید او نمی نگرند.

  با بالا رفتن سن به مفهومی پی می برد که پیاژه آن را بقاء می نامد. معنای این مفهوم این است که اشیاء ممکن است برخی از خواص فیزیکیشان را از دست بدهند اما ماهیتشان را از دست ندهند. پیاژه برای توضیح این مفهوم مثالی می آورد. کودک می فهمد که وقتی مایعی را از دو لیوان یکسان در دو لیوان با اشکال مختلف می ریزد، مقدار مایع درون لیوانها تغییر نمی کند.

  مفهوم بقاء جنبه های مختلف دارد شامل اعداد، مواد، جرم، حجم و وزن. در این مرحله کودک بر این مفاهیم به طور جداگانه مسلط می شود و یاد می گیرد که هر چیزی در آن واحد از ابعاد مختلفی برخوردار است. او دسته بندی کردن و مرتب کردن را هم فرا می گیرد. می تواند مسائل ساده را حل کند و یاد می گیرد که می توان چیزها را به اجزای تشکیل دهنده شان تجزیه کرد و دوباره با کنار هم قرار دادن اجزاء به حالت اولیه برگرداند.  مرحله عملیات صوری:11سالگی به بعد

  مرحله ی چهارم رشد بر اساس نظریه ی پیاژه، مرحله ی عملیاتی رسمی نامیده می شود. در سن یازده سالگی، کودک آخرین شاخصه های رشد شناختی را به دست می آورد. او بر منطق تسلط کامل پیدا می کند و می تواند حتی مفاهیم انتزاعی را در ذهنش پردازش کند. ایده های نظری و فلسفی کم کم وارد ذهن او می شوند. مثلا ممکن است سوالاتی درباره ی ابعاد و اندازه ی جهان هستی ذهن او را به خود مشغول کند. همچنین بهتر می تواند درباره ی آینده بیاندیشد. مثلا ممکن است به طور جدی درباره ی اینکه در آینده می خواهد چه کاره شود فکر کند.

  قابلیتهای دیگری هم به مجموعه ی مهارتهای شناختی او افزوده می شود، مانند:

  • ساده سازی: توانایی تحلیل اجزای یک مسأله
  • برداشت: توانایی گمانه زنی های استدلالی و استنتاجی
  • ارزیابی: توانایی قضاوت درباره صحت یک راه حل
  • کاربرد: توانایی فهم چگونگی به کارگیری مفاهیم انتزاعی در زندگی واقعی
  در آغاز این مرحله ممکن است کودک موقتا دوباره خودمحور شود و تا حدی از خودش کمال گرایی بروز دهد.

  در پایان این مرحله کودک کاملا بزرگ شده و آماده ی نقش آفرینی در جامعه است. اما باید دانست که همه ی افراد این مرحله ی آخر را با موفقیت به پایان نمی رسانند. تحقیقات نشان داده که حدود سی تا سی و پنج درصد اشخاص این مرحله را پشت سر نمی گذارند

  2)

  عقده ادیپ

  در نظریات روان‌شناسی فروید به تمایل جنسی پسر به مادر - که همراه با حس رقابت با پدر است - گفته می‌شود. معادل زنانه عقده ادیپ، عقده الکترا است.

  فروید معتقد بود که این مرحله عقده ادیپ در رشد کودکان بین ۳ تا ۵ سال، چیزی طبیعی است و پایان آن زمانی است که کودک هویتش را با والد از جنس خودش شناسایی کرده، و امیال جنسی اش را سرکوب می‌کند؛ این فرایند در نظریه فروید باعث تشکیل فراخود میشود .

  عقده الکترا

  آنچه دختر تجربه می کند با تجربه پسر متفاوت است. فروید، بیان می کند که دختر بر این باور است که اخته شده است (مثلا هنگام تولد) و مادر را مقصر این اتفاق می داند. دختر در ابتدا مادرش را هدف عشقی خود قرار می دهد اما بعد پدر جای مادر را می گیرد و هدف گرایش کودک می شود. این جابجایی به این دلیل اتفاق می افتد که دختر به خاطر تفاوتی که با پسر دارد، احساس کمبود می کند(Penis envy) و مادر را مسبب از دست دادن آلتش می داند
  دختر می داند که نمی تواند آلت پسرانه داشته باشد، اما به دنبال جایگزین می گردد. او می خواهد نوزادی داشته باشد تا آن کمبود را برطرف کند و به همین دلیل به سمت پدر می رود به این امید که پدر برایش نوزادی تهیه می کند. در این نقطه، "دختر به زن کوچکی تبدیل می شود."

  اینجا مشکلی پیش می آید. این که چگونه دختر با مادر همانند سازی می کند و ارزش ها و توانایی های او را به درون می کشد. در پسر، ترس اختگی است که باعث تکامل بخش اخلاقی شخصیت می شود و همانند سازی و درون فکنی وسیله ایست که پسر با آن از شدت وحشتش می کاهد. اما دختر، اصولا چنین وحشتی ندارد که مادر اخته اش کند. همانند سازی در دختر احتمالا به این دلیل رخ می دهد که دختر می ترسد که عشق مادر را از دست بدهد. این ترس نسبت به ترس اختگی، ضعیف تر است و به همین دلیل فروید ادعا می کند که همانند سازی دختر با مادر از همانند سازی پسر با پدر ضعیف تر است و در دختران، بخش اخلاقی (فراخود) به قدرت پسران نمی باشد .

  3)

  پیش ‌قرار دادی
  در این سطح اولیه از رشد، اخلاق درونی نشده و بر اساس تنبیه و تشویق پدر و مادر یا سایر مراجع قدرت تعیین می گردد. ملاک خوب و بد بودن رفتار؛ اثر مستقیم و ضرر و منفعت آنی ناشی از آن است که بلافاصله متوجه شخص می شود.
  برخي از افراد به محض نبودن ترس از مأمور و قانون هر كاري كه دلشان بخواهد مي كنند، به هنگام رانندگي در موارد خاص اين قضيه كاملاً به چشم مي خورد. يا به هنگام رفتن به دامن طبيعت چه آشغالهاي جورا جوري در كنار چشمه پاك زيباي حرمت دار، كه ريخته نمي شود


  قراردادی

  فرد وارد حیطه عرف و قوانین جامعه می شود و اطاعت از آنها را اخلاقی می شمرد
  در این سطح فرد دوست دارد که با رفتارش دیگران را خشنود کند و تحسین آن‌ها را برانگیزد. به ویژه تلاش می‌کند کسانی که برایش مهم هستند تحسینش کنند مثلا برای کسب رضایت دوست خود وسیله مورد علاقه اش را به دوستش هدیه میدهد

  پس قراردادی
  رسیدن به این سطح نشانه‌ی رسیدن به اخلاق واقعی است. در این سطح فرد برای نخستین بار می‌فهمد که ممکن است میان دو معیار پذیرفته شده‌ی اخلاقی، تضاد وجود داشته باشد و او باید این تضاد را برای خود حل کند.

  مثال
  ارزش قايل شدن براي ماديات فراتر از خود زندگي، معني ندارد. افراد مي توانند بدون اينكه اصلاً اموال شخصي داشته باشند، باهم زندگي كنند. محترم شمردن زندگي و شخصيت انسان، اصلي مسلم است و بنابراين، افراد متقابلاً وظيفه دارند كه يكديگر را از مرگ نجات دهند
  طرفداری از دزدی یک شخص فقیر
   
 14. 9618104655

  9618104655 New Member

  مرحله ی رشد حسی حرکتی: هنگامی که خواهرم شش ماهش بود به علت وابستگی شدیدی که به من داشت هنگامی که خانه را ترک میکردم گریه میکرد و هنگامی که هشت ماهش شد در خانه به جستجوی من می پرداخت و هنگامی که یک سالش شد هنگام ترک خانه فقط به سمت در خروجی میرفت
  مرحله ی پیش عملیاتی : هنگامی که خواهرم سه سالش بود سوار بر بالشت میشد و او را دی دی(موتور) میپنداشت و هنگامی که مادرم سطح مساوی از غذا را در بشقاب هایی با اندازه ی متفاوت میریخت و به او و دختر دایی ام میداد اگر بشقاب کوچکتر را به او میدادند معترض میشد و فکر میکرد که تفاوت در اندازه ی بشقاب تفاوت در میزان غذا دارد
  مرحله ی عملیات صوری: هنگامی که خودم در سن نه ده سالگی بودم قد و وزن را ملاک تایین سن میدانستم که در آن زمان مثلا اگر قد دایی ام از پدرم بلند تر بود فکر میکردم سن دایی ام از پدرم بیشتر است در صورتی که سن پدرم بیشتر بود
  عقده ی ادیپ: مربوط به مرحله ی آلتی نظریه ی رشد فروید بود که در این زمان پسر عا و دختر ها به آلت تناسلی خود بیشتر توجه کرده و فرق دختر و پسر را در نتیجه آشنایی بیشتر با والدین هم سن خود متوجه میشوند به عقیده ی ادیپ کشش عاطفی بسیار زیادی از سوی پسر به سوی مادر بوجود می آید و پدر را رقیب خود در تصاحب مادر میداند اما به علت ترس از پدر که به ترس از اختگی معروف است این حس خود ر ا پنهان میکند
  عقده ی الکترا: این زمان نیز مربوط به مرحله ی آلتی میباشد که در این زمان دختر به تفاوت آلت خود با پسر پی برده و خود را فردی اخته می انگارد و مادر را مقصر اصلی این شرایط مید ا ند و به همین دلیل مشش فراوانی به سمت پدر پیدا میکند که به امید اینکه پدر برای او فرزندی غیر اخته بیاورد و یا به عبارتی خود را متدر همانند سازی میکند اما به علت ترس از از دست دادن عشق مادر این حس خود را پنهان میکند
  1_سطح پیش قرار دادی:
  الف: اطاعت و تنبیه:هنگامی که نوجوان بودم پدرم یک قانون برای من گذاشته بود و نسبت به این قانون بسیار سخت گیر بود و اگر آنرا انجام نمیدادم مرا به شدت تنبیه میکرد در نتیجه من نیز هیچ موقع به علت ترس از تنبیه و سرزنش اینکار را نمیکردم و آن قانون عدم بازی کردن و معاشرت با افراد بزرگتر از خودم بود
  ب:فرد گرایی و مبادله : هنگامی که سنم تقریبا به یازده دوازده سالگی رسیده بود مادرم مرا موظف میکرد که باید خودم لباس خودم را بشویم و یا به عبارتی خودم نیاز فردی خودم را که نظافت بود برطرف کنم
  2_اخلاق قرار دادی:
  الف:روابط میان فردی : هنگامی که بچه بودم (تقریبا دوران ابتدایی) هیچ میلی به رفتن به مهمانی نداشتم اما پدرم مرا موظف میکرد که بیایم زیرا میخواست رفتار و صحبت کردنم در جهت اجتماع شکل بگیرد
  ب:حفظ مرتبه ی اجتماعی : از زمان بچگی یکسری اصول احترام پدرم به من یاد داد که باید آنها را انجام دهم به گونه ای که حرمت کلی اجتماع حفظ شودکه یکی از آنها این بود که هنگام سلام دست در سینه سلام کنم و لباس هایی که به اصطلاح سوسولی خوانده میشود نپوشم و اینکه در خیابان به هر بزرگتر ی که رسیدم سلام کنم
  3_مرحله ی رشد پس قراردادی:
  الف:قرار داد های اجتماعی و حقوق فردی: هنگامی که به سن تقریبا شانزده سالگی رسیدم متوجه شدم که اغلب مردم دوست دارند با همکلاسی یا رفیق هایشان به عنوان نزدیک ترین فرد نگاه کنند در صورتی که من خودم همیشه پدر و مادرم را به عنوان نزدیک ترین فرد نگاه میکردم و بهترین و صمیمی ترین دوستانم آنها بودند
  ب:اصول همگانی : در دوران دبیرستانم اگرچه میدانستم هط بد را کسی نمیپسندد و همه از خط بد من ایراد میگرفتند اما من به علت اینکه یک واقعیت را ملکه ی ذهنم کرده بودم میگفتم(همه ی دکتر ها دست خطشان بد است)
   
  آخرین ویرایش: ‏26 آوریل 2018
 15. 9618104629

  9618104629 New Member

  سوال 1 : مراحل رشد شناختی از نظر پیاژه

  حسی حرکتی (از تولد تا دو سالگی ) : در این دوران کشف رابطه بین اعمال خود و پیامد های آن را داریم . کشف می کند که برای دسترسی به شی چقدر باید دستش را دراز کند . خود را به عنوان عامل اعمال خویش باز می شناسد و شروع به فعالیت هدمند می کند . برای مثال ریسمانی را می کشد تا شی قابل حرکتی را به حرکت در آورد یا جغجغه را تکان میدهد تا صدا ایجاد کند . دراین دوران به مفهوم پایداری شی دست می یابد مثلا کودک 10 ماهه متوجه میشود که حتی وقتی پرده ای جلو ی شی قرار بگیرد و آن را پنهان کند باز هم آن شی وجود دارد.

  پیش عملیاتی (2تا 7 سالگی) : کاربرد نما ها آغاز میشود مثلا چوب مکعب شکل را اتومبیل و عروسکی را پدر به حساب می آورد و با تکه چوب به مثابه اسب رفتار می کند . در این مرحله کودک قادر به درک برخی قواعد یا عملیات نیست مثلا به کودکان مقداری خمیر داده می شود تا آن را به صورت گلوله ای همانند گلوله ی خمیری دیگر ی در آورند پس از آنکه کودک گلوله را ساخت و قبول کرد که دو گلوله مثل همند آزمایشگر یکی از گلوله هارا به عنوان مرجع نگه می دارد و گلوله دیگر را به صورت سوسیس باریکی در می آورد کودک بااینکه می بیند اما می گوید مقدار خمیر در آن دو شی برابر نیست و شی دراز تر خمیر بیشتری دارد.تفکر خود محور دارد برای مثال اگر چیزی روی میز قرار دهند و بعد عروسکی هم روی میز قرار دهند و از کودک بخواهند تصویری که عروسک می بیند را بکشد او از چشم انداز خودش میکشد. اشیا را بر حسب یک ویژگی طبقه بندی می کند مثلا همه ی قطعات چوبی قرمز را صرفنظر از شکل آن ها در یک گروه قرار میدهد.

  مرحله عملیات عینی(7 تا 11 سالگی ) : اشیا را برحسب چند ویژگی طبقه بندی می کند و می تواند آن هارا برحسب بعد معینی نظیر اندازه ردیف کند . به نگهداری عدد دست می یابد .می تواند درباره ی اشیا و رویداد ها به طور منطقی فکر کند . مثلا کودک 8 ساله می تواند راه خانه ی دوست خود را پیدا کند و تصویر کلی از مسیر را می داند وبه راحتی می تواند نقشه ی مسیر را رسم کند .

  عملیات صوری (11 سالگی به بعد ) : كودكان در اين مرحله به شيوه تفكر بزرگسالانه دست می يابند.عمليات صوری يا ذهنی يعنی مرحله ای كه نوجوان می تواند به صورت كاملاً نمادی استدلال كند.نوجوانان با توانايی ذهنی حتی متوسط می توانند سلسله فرضيه هايی طرح كنند و با روشی نظامدار به آزمون فرضيه ها بپردازند. به طور مثال نوجوانان با ظهور این توانایی تفکر صوری می تواند مسائل کلامی انتزاعی نظیر مسائل پیچیده ریاضی را به آسانی حل کند.

  مثلا در یکی از آزمون های تفکر صوری کودک می کوشد دریابد چه عاملی مدت زمان رفت و برگشت پاندول را تعیین می کند.


  سوال 2 : فرويد معتقد بود كودكان در حدود سه سالگی بر اندام تناسلی خود متمركز می شوند؛ فرويد اين رانشانه آغازمرحله تناسلی دررشد روانی-جنسی خواند. در این مرحله دختر و پسر متوجه می شوند که پسر دارای آلت تناسلی نرینه و دختر فاقد آن است . در اين مرحله در دختران و پسران احساسات جنسی نسبت به والد غيرهمجنس بوجود می آيد وحسادت وتنفرنسبت به والد همجنس ايجاد می شود. فرويد اين پديده را عقده اوديپ خواند.به نظر فرويد به موازات افزايش سن، دختر و پسر نهايتاً اين تضاد را از طريق همانندسازی با والد همجنس خود حل می كنند وبرای اينكه شبيه والد همجنس خود شوند، رفتارها، نگرشها و خصوصيات شخصيتی اورا الگو قرار می دهند وبه اين ترتيب نقش آموزی جنسيتی شكل می گيرد. عقده ادیپ از نظر روانکاوی به تمایل پسر بچه برای ارتباط جنسی با مادرش گفته می شود که حسی از رقابت با پدر را پدید می آورد . از نظر فروید این مرحله در سنین 3 تا 5 سالگی اتفاق می افتد و کودک به تدریج متوجه می شود که مادر و پدر رابطه ی عاشقانه دارند و با پدر همانند سازی می کند . از طرف دیگر بچه می ترسد که بخاطر این احساس مورد تنبیه پدر قرار گیرد و ترسی که فروید آن را اضطراب اختگی می نامد. معادل زنانه ی ادیپ عقده ی الکترا است. ظهور و تصفیه عقدا الکترا همانند عقده ادیب است ، با این فرق که دختر در عین محبت نسبت به مادر و همانند سازی با او متوجه اختلافی که از حیث ساختمان بدنی با پدر دارد می شود و مادر را که از این حیث همانند خود اوست و از محبت و ناز و نوازش پدر بهرمند است ، رقیب خود احساس می کند و دختر به خاطر تفاوتی که با پسر دارد احساس کمبود می کند و مادر را مسئول نداشتن عضو جنسی پسر می داند.

  سوال 3 : سطح اول ( اخلاق پیش قرار دادی)

  مرحله 1: جهت گزينی براساس تنبيه ( اطاعت از قوانين به منظور اجتناب از تنبيه ).

  کودکی که قبلا به دلیل نگذاشتن کفشش در جا کفشی تنبیه شده است ، سعی می کند برای این که مجازات نشود کفش خود را ازآن به بعد در جا کفشی بگذارد.

  مرحله 2: جهت گزينی براساس پاداش ( همنوايی برای دريافت پاداش و مزايا ).

  کودکان در مورد درست و نادرست بودن بر حسب پیامد عمل قضاوت می کنندو تنها به پاداش فکر می کنند.

  دو کودک که به هم می رسند یکی از آن دو به دیگری می گوید اگر ماشین اسباب بازیت را به من بدهی ؛ به تو آب نباتم را می دهم .

  سطح دوم ( اخلاق قراردادی )

  مرحله 3: جهت گزينی براساس الگوی دختر خوب / پسر خوب ( همنوايی نشان می دهد تا از عدم تأييد ديگران درامان باشد ).

  به نیت اهمیت می دهند و نه به پیامد آن . مثلا کودک وقتی متوجه می شود هر وقت قبل از غذا دستهایش را بشوید مورد تآیید و توجه والدین قرار می گیرد از آن به بعد قبل از غذا دستهایش را می شوید چون به دنبال آن تأیید دیگران به دنبال دارد.

  مرحله 4: جهت گزينی براساس وابستگی به مراجع قوانين ( قانون وقواعد اجتماعی را رعايت می كند تا ازتوبيخ مراجع قدرت و احساس گناه درموردانجام ندادن، درامان باشد).

  کودک در کلاس ساکت می نشیند و در موقع درس دادن صحبت نمی کند یا در سر صف مودبانه می ایستد .

  سطح سوم (اخلاق پس قرار دادی )

  مرحله 5: جهت گزينی مبتنی برقرارداد اجتماعی (اعمال خودرا طبق اصولی كه همگان برای بهزيستی جامعه الزامی می دانند هدايت می كند؛ از اصول پیروی می کند تا از احترام همگان برخوردار باشد و از این طریق احترام به نفس خود را نیز حفظ کند ).

  از خط عابر پیاده زمانی که چراغ برای عابر سبز است عبور می کند تا از احترام همگان برخوردار باشد.

  روی دیوار خانه کسی با اسپری رنگ چیزی نمی نویسد.

  مرحله 6: جهت گزينی مبتنی بر اصول اخلاقی (اعمال خود را طبق اصولی كه شخصاً انتخاب كرده، اصولی که در آن ها عدالت و سر افرازی و برابری ارزشمند شناخته می شود ،هدايت می كند. از اصول پيروی می كند تا ازسرزنش خويشتن درامان باشد ).

  استادی که رو شهای تدریس سنتی و کلیشه ای گذشته را کنار گذاشته و مطابق سبک جدید که مورد پسند خودش می باشد تدریس می کند، که البته خلاف اصول و موازین جامعه نیز نمی باشد و برابری و عدالت نیز مد نظر دارد و از سرزنش خویش در امان می باشد چون به سبکی که تمایل داشته تدریس کرده است.
   
 16. 9618104615

  9618104615 New Member

  مرحله حسی-حرکتی اگر وقتی به کودک 4 ماهه که به سوی اسباب بازی خود دست درازکرده است به نحوی انرا پنهان کنید دیگر دنبال ان نمیگردد و میتوان توجهش را به چیزهای دیگر جلب کرد اگر همان اسباب بازی را از زیر پارچه ای که پنهانش کرده ایم خارج کنیم کودک با تعجب انرا مینگرد ولی اگر اسباب بازی را به گونه ای به همراه پارچه روی ان برداریم که کودک انرا نبیند کودک بدون هیچ گونه ناراحتی یا تعجب به جای خالی اسباب بازی نگاه میکند و اصلا ممکن است نبود اسباب بازی اش را فراموش کرده باشد.اما اگر کودک حدودا یکساله بود تلاش میکرد اساب بازی خود را پیدا کند و نمیتوان اورا با جیز دیگر سرگرم کرد.شایدم بشه.... مرحله پیش-عملیاتی در این دوره کودک بیشتر به بازی های ساختگی و نمایشی ابراز علاقه میکند مثلا عروسک را بچه واقعی میپندارند و غذای خود را با او تقسیم میکنن یا هر چیزی که به انها بدهی میگویند سهم عروسکم را هم بدهید.یا اینکه پسر بجها ماشین اسباب بازی را واقعی میپندارند.در این دوره بچها خیلی در دنیای غیرواقعی ساخته خود به سر میبرند. مرحله عملیات عینی در این مرحله کودک از اتفاق های پیش امده برای خود تحلیل هایی انجام میدهد مثلا وقتی در مدرسه نمره خوب نمیگیرد متوجه میشود باید بیشتر درس بخواند یا اینکه وقتی قرار است اورا گردش ببرند ولی به خاطر کار اشتبتهی که انجام داده است او را نمیبرند متوجه عمق فاجعه میشود و تلاش میکند کار اشتباهش را تکرار نکند. مرحله عملیات صوری:در این مرحله کودک خیلی از قواعد و قوانین را می فهمد مثلا می تواند قوانین مختلف ریاضی و فیزیک را با استدلال منطقی بپذیرد و یا شرح دهد.

  سوال دوم.مرحله التی-عقده ادیپ:در نظریه روانکاوی به تمایل حسی-عاطفی پسر بچه برای ارتباط با مادرش گفته میشود که حسی از رقابت با پدر را پدید می اورد.پسران ابتدا مادر خود را موضوع عشق میدانندولی به تدریچ پی میبرند مادرشان موضوع عشق پدرشان نیز هست بدین ترتیب پدر خود را در تصاحب مادر رقیب خود میدانند پس پسر باچشم پوشی از مادر به عنوان موضوع عشق و همانند سازی خود با پدر از این تنگنا می رهد او به جبران چشم پوشی از مادر در اینده می تواند زنان دیگر را در مقام عشق برگزیند.این احساس در پسر بچه های 2 تا 5 ساله طبیعی است و زمانی که کودک هویتش را با والد از جنس خود شناسایی کرده امیال جنسی اش را سرکوب می کند پایان میابد.
  عقده الکترا:در دختر معادل عقده ی ادیپ در پسر است یعنی میل ناخوداگاه دختر به از بین بردن مادر و تصاحب پدر
  فرض فروید بر این بود که دختر بچه ها ابتدا به مادر خود عشق می ورزند اما بعد با تغییر جهت میل روبه رو می شوند و به پدر عشق می ورزند اما در نتیجه ی رقابت با مادر احساس زنا با محارم را در خود سرکوب می کند و اشتیاقش را به مردان بزرگسال دیگر معطوف کرده و به این طریق خود را با مادر همسان می کند
  فروید در مورد دختران معتقد بود که غبطه ی قضیب هیچ گاه به طور کامل از بین نمیرود و تمامی زنان تا حدی در این مرحله تثبیت شده باقی می مانند.

  سوال سوم:پیش قراردادی:توجه به تنبع و فرمانبرداری(اخلاقی رفتار میکند تا تنبیه نشود).توجه به نفع شخصی(اخلاقی رفتار میکند تا پاداش بگیرد)
  قراردادی:رعایت اخلاق به خاطر قواعد جمعی و جهت همرنگی با جماعت.گرایش به پسر خوب یا دختر خوب بودن برای اجتناب از پذیرفته نشدن.رعایت اخلاق به خاطر نزدیکی به سرچشمه های اقتدار یعنی جهت پذیرفته شدن از طرف مادر قدرت و کسب شان اجتماعی برای ترقی در اجتماع و اغلب ریاکارانه است.
  پس قراردادی:توجه به بیان اجتماعی(رعایت اخلاق در راستای رفاه همگان و نفع همه/احترام به حرمت و فردیت افراد)
  پایبندی به اصول اخلاقی(اخلاقی بودن از درون فرد می جوشد و ربطی به جامعه ای که در آن میزیسته ندارد رفتار شخص بنابر رعایت اصول و برای خودش جریان میابد فرد فارغ از موقعیتش اخلاقی رفتار میکند تا پیش خودش شرمنده نشود)

  ننن
   
  آخرین بار توسط مدیر ویرایش شد: ‏2 ژانویه 2019
 17. 9618104622

  9618104622 New Member

  جواب سوال۱؛نظریه رشدشناختی پیاژه به تشریح رشد شناختی کودکان می پردازد رشد شناختی مستلزم تغییرات در توانایی ها و فرآیند شناخت است
  a)طرحواره:رده های دانشی هستند که به ما در تغییر و درک جهان کمک میکنند که شامل رده ای از دانش و هم فرآیند کسب آن دانش است مثلا ممکن است اولین بار یک کاکتوس به عنوان گیاه به کودک معرفی شده باشد و با دست زدن به آن و فرو رفتن خار در دست کودک تصور بدی از گیاه داشته باشد اما با انجام تجربه های جدید توسط کودک و معرفی گیاهان دیگر به او ممکن است اطلاعات قبلی اصلاح شود و با تغییر طرحواره ی قبلی صورت گیرد و طی فرآیند b)جذب اطلاعات تازه به طرحواره ی موجود قبلی اضافه شود مثلا با معرفی گل به او به عنوان گیاه،در مورد گیاهان اطلاعات تازه ای به دست میاورد و طرحوره ی جدیدی در مورد گیاه کسب میکند و یا در فرآیند c)انطباق که مستلزم تغییر دادن طرحواره های موجود در پرتو اطلاعات جدید است
  کودک متوجه میشود که لزوما تمامی گیاهان دارای خار و تیغ نیستند و میتواند بعضی از آن ها را لمس کند.
  ازلحاظ تقسیم بندی میتوان مراحل رشد شناختی پیاژه را به مراحل ؛۱.حسی .حرکتی که تا۲سالگی این مرحله ادامه میابد مثلا کودک اشیا را به سمت دهان خود میبرد ویا درمقابل اجسام متحرک عکس العمل نشان میدهد
  ۲.قبل از عملیات عینی۲تا۷سالگی که دراین مرحله کودک تفاوتی برای اشیا غیرزنده وزنده قائل نیست وبا عروسک خود همچون موجود زنده برخورد میکند.
  ۳.عملیات عینی۷تا۱۲سالگی که کودک رابطه علت ومعلولی را درک میکند مثلا میداند چون غذانخورده گرسنه است.
  ۴.عملیات صوری که از۱۱سالگی به بعد رخ میدهد مثلا کودک می همد که توجه مادر تنها نباید به سمت او باشد میپذیرد که مادر به پدر یا به خواهر یا برادر کوچک تر اون نیز باید توجه کند.
  جواب سوال ۲ ؛ عقده ی ادیب و الکترا در مرحله ی آلتی از مراحل رشد جنسی اتفاق می افتد و بدین گونه است که بچه ها تفاوت بین زن و مرد را کشف میکنند و پسر ها شروع میکنند به در نظر گرفتن پدر به عنوان رقیبی برای عاطفه ی مادر و عقده ی ادیپ به تشریح این احساس یعنی در اختیار داشتن مادر و تمایل به جایگزینی پدر میپردازند و بچه می ترسد که به خاطر این احساس مورد تنبیه پدر قرار گیرد و به این ترس (اضطراب اختگی)میگویند و عقده ی الکترا در جنس مونث (دختر )رخ میدهدو فرآیندی مشابه دارد که مادر را رقیب خود در دوست داشتن پدر میبیند.
  جواب سوال ۳؛‌‌ ۱_پیش قراردادی
  a)اطاعت و تنبیه:کودک برای جلوگیری از تنبیه دیگر روی دیوار اتاق خود نقاشی نمی کشد و یا با اخم مادر به چاقو یا وسایل نوک تیز دست نمی زند
  b)فرد گرایی و مبادله: مثلا اگر کودک با انجام کار خوبی مثل کمک به پدر بزرگ و مادر بزرگ مورد تشویق (مثلا خرید خوراکی)قرار گیرد باز همان کار را انجام میدهد و یا حتی کودک دفعه ی بعد به ازای کاری که میخواهد انجام دهد خودش پاداشش را تعیین میکند
  ۲_اخلاق قرار دادی:
  C) روابط میان فردی:کودک سعی میکند در مهمانی همان گونه که پدر و مادر از او خواسته اند مودب برخورد کند مثلا تعداد زیادی شیرینی یا میوه بر ندارد و یا در جمع شعری که یاد گرفته بخواند تا خوب جلوه گر شود و یا سعی میکند با هم سن و سال های خود بهتر برخورد کند و توانایی دوست یابی بیشتری پیدا میکند
  d)حفظ مرتبه ی اجتماعی:عبور از خط عابر پیاده ،ویاقانون های تعیین شده توسط مادر را اجرا میکند
  ۳_ پس قرار دادی
  e)قرار داد های اجتماعی و حقوق فردی: فرد به حقوق بقیه ی افراد احترام میگذارد مثلا قوانین راهنمایی رانندگی را رعایت میکند،یا عدم ریختن زباله در شهر
  f)اصول همگانی:اکثر افرادی که سرنشینان عقب اتومبیل هستند کمربند نمی بندند چون به این کار عادت کرده اند هر چند که با قوانین و مقررات کنونی سازگار نیست .
   
  آخرین ویرایش: ‏28 آوریل 2018
 18. 9618104631

  9618104631 New Member

  1.طرحواره:عملیات ذهنی وفیزیکی درگیردرفرایند دانستن ودرک راتشریح می کند طرحواره هارده های دانش هستند که به ما درتفسیر ودرک جهان کمک می کنند به نظر پیاژه یک طرحواره هم شامل رده ای ازدانش وهم فرایند کسب آن دانش است باهرتجربه جدید این اطلاعات تازه برای اصلاح اضافه شدن ویاتغییرطرحواره های موجودقبلی به کارگرفته می شوند
  جذب:فرایند واردساختن اطلاعات تازه به یک طرحواره ی موجودقبلی جذب نام دارد این فرایندتاحدی ذهنی است زیرامامعمولاتمایل داریم که اطلاعات وتجربیات را تاحدودی تغییردهیم واصلاح کنیم تاباعقایدقبلیمان جوردربیاید
  انطباق:بخش دیگری ازوفق پذیری مستلزم تغییر دادن طرحواره های موجود درپرتواطلاعات جدید است این فرآیند انطباق نامیده می شود.
  انطباق مستلزم تغییر طرحواره هایاایده های موجوددرنتیجه ی اطلاعات یاتجربیات جدیداست درخلال این فرایند ممکن است طرحواره های جدیدی هم بوجودایند به طورمثال:طرحواره ی اصلی درذهن کودک تداعی می شود که محل عبور ماشین وموتورسیکلت خیابان یاکوچه است که این طرح اولیه ذهن کودک رامشغول می کند که هرمسیری ماشین یاموتورسیکلت عبور میکندکوچه یاخیابان است بعدازمدتی بابزرگ شدن کودک وفهم بیشترمتوجه می شودکه هرخیابان یاکوچه ای به یک مکان خاصی منتهی می شود برای مثال فلان خیابان به شهربازی راه پیدامی کندویا فلان خیابان به مطب دکتر یامکان دیگری منتهی می شود که به این فرایندجذب می گویندکه طرحواره کودک اضافه شده حال پس ازچندوقت دیگرکودک اسامی خیابان هارابلدشده وبه طرحواره وجذب خودمی افزایدکه به عنوان مثال خیابان بهارستان به میدان اصلی شهرمیدان شهدی منتهی می شود ویابلوارپرستاربه شهربازی ننتهی می شود که این مرحله را انطباق اسامی خیابان ها به فرایندجذب خیابان هابه طرحواره اصلی که همان عبورازخیابان است درذهن کودک تداعی شده

  1.پیازه مراحلرشدکودکان ونوجوانان رابه 4دوره طبقه بندی کرده:
  a. حسی وحرکتی 0 تا2 سالگی، مثلاکودک 1ساله نرمی وزبری اشیاراحس می کند واشیاء نرم رادوس دارد مثلا پتوهای نرم وعروسک های خزدار رادوس دارند
  b. قبل ازعملیات عینی2تا7سالگی، مثلا کودک دوست داردکه خودش رابه جای پدرومادرجابزند
  c. عملیات عینی7تا12سالگی،مثلادرمدرسه برای بهترشدن درس هایش بیشترتلاش می کند
  d. عملیات صوری 11سالگی به بعد،مثالاکودک میتواند حساب کندکه اگرپول خریدچندسال اجیل عید رابه او می دادند می توانست یک دوربین عکاسی بخرد
  2.درمرحله ی آلتی
  عقده ادیپ:به تشریح این احساس یعنی دراختیارداشتن مادر وتمایل به جایگزینی پدر می پردازد ازطرف دیگربچه میترسد که بخاطراین احساس موردتنبیه پدرقرارگیرد.
  ترسی که فروید آن را (اضطراب اختگی) می نامدنهایتابچه باپدریامادر همجنس خود به شناخت جنسی بیشتری دست میابد درمورددختران فروید عقیده داشت که غبطه قضیب هیچگاه به طور کامل از بین نمی رود وتمامی زنان تاحدی دراین مرحله تثبیت شده باقی می مانند.
  عقده الکترادردخترمعادل عقدادیپ درپسراست.
  عقده الکترا:آنچه دخترتجربه می کند باتجربه پسرمتفاوت است فرویدبیان میکندکه دختربراین باوراست اخته شده است(مثلاهنگام تولد) ومادررامقصراین اتفاق می داند دختردرابتدامادرش را هدف عشقی خودقرارمی دهد امابعدپدرجای مادررامیگیر وهدف گرایش کودک می شود ظهوروتصفیه عقده الکتراهمانندعقده ادیپ است بااین فرق که دختردرعین محبت نسبت به مادر متوجه اختلافی که از حیث ساختمانی بدنی باپدرداردمی شود ومادرراکه ازاین حیث همانندخوداوست وازمحبت ونازونوازش پدربهره منداست رقیب خود احساس می کند وضمنااورا مسئول نداشتن عضو جنسی پسر(برای خود) می داند
  3.اخلاق پیش قراردادی4تا10سالگی
  مرحله1اطاعت وتنبیه :نخستین مراحل رشداخلاقی دربین نوجوانان وجوانان مشترک است. دراین مرحله بچه هاقوانین راثابت ومطلق می انگارند. اطاعت ازقوانین بسیارمهم است زیراباعث جلوگیری ازتنبیه می شود.به طورمثال:کودک می فهمدکه وقتی پدرومادراورااز آتش دورنگه می داردعلت آن این است که بادست گذاشتن روی اتش یابخاری دست اومی سوزد که اگربه حرف پدرومادرگوش کرده وبه آتش نزدیک نشود سالم می ماند
  مرحله2فردگرایی ومبادله:
  دراین مرحله نقطه نظرات فردی وقضاوت بچه ها برپایه ی چگونگی براوردساختن نیازهای فردی قراردارد. به طور مثال:کودک برای برطرف کردن نیاز های شخصی خود باتجربه های قبلی خود وبا بایدهاونبایدهایی که ازپدرومادرش ومربیانش اموزش دیده است نتیجه گرفته است برای زندگی ازاتش به نحواحسنت برای پختن غذاوگرم کردن منزل و... استفاده کنند
  اخلاق قراردادی10تا13سالگی
  مرحله3روابط میان فردی:
  این مرحله برزندگی مطابق نقش ها وانتظارات اجتماعی تمرکزدارد. همرنگی باجماعت(خوب) جلوه گرشدن وملاحظه تأثیر تصمیمات برروابط موردتأکیدقرارمیگیرد. به عنوان مثال:دراین مرحله اززندگی فردی نوجوان تجربه می کندکه اگردرجامعه خوب جلوه گرشود یعنی نمره اول کلاس شود یا خوب کارکند یاخوب ورزش کند و... مردم به دیددیگری به اونگاه میکنندوتصمیمات بهتری برای اینده خود میگیرند
  مرحله 4حفظ مرتبه اجتماعی :
  دراین مرحله ازرشداخلاقی انسان هابه هنگام قضاوت کردن جامعه رابه صورت کلی درنظرمیگیرند. تمرکزاصلی برحفظ قانون، پیروی ازمقررات، انجام وظیفه واحترام به مافوق است.به طورمثال:دراین مرحله اززندگی نوجوان با توجه به مرحله قبل گفته شده جامعه رابه صورت کلی تری فرض نموده وبه عنوان مثال مراحل مختلفی از روابط شهروندی را برای خود انتخاب می کند به طور مثال قانون رارعایت کند وازمقررات پیروی کندتاوظیفه اش رابه خوبی انجام وبه بزرگ ترهااحترام بگذارد
  اخلاق پس قراردادی :
  مرحله5قراردادهای اجتماعی وحقوق فردی:
  دراین مرحله انسان هاشروع به درنظرگرفت ارزش ها عقایدوباورهای متفاوت سایرمردم می کنند. قوانین برای حفظ یک جامعه اهمیت دارند اماافرادجامعه بایداین استاندارد ها وچهارچوب هارا قبول داشته باشند. به طورمثال:دراین مرحله انسان هامتوجه می شوند که برای رعایت حال دیگران وبرای رعایت نظم ازقوانین پیروی کندبه عنوان مثال ازچراغ قرمزعبودنکند وحقوق همسایگان رارعایت کند(درشب مزاحم ارام‌ش همسایگان نشود)
  مرحله6اصول همگانی :
  اخرین سطح ازاستدلال اخلاقی کولبرگ برپایه ی اصول اخلاقی همگانی واستدلال انتزاعی قراردارد. دراین مرحله، انسان هاازاین اصول که ملکه ذهن شماشده است پیروی می کنند، حتی اگرباقوانین ومقررات تناقض داشته باشند به طورمثال:دراین مرحله اززندگی انسان هاباتمام تجربیات واموزش هایی که دیده اند باز به همان روش زندگی اصلی خودشان ادامه می دهند هرچندمتناقض بااصول اولیه زندگی باشد به عنوان مثال یک نفر باسرعت زیادرانندگی می کند یایک نفر نمازنمی خواندو...
   
 19. 9618104672

  9618104672 New Member

  1- مراحل رشد شناختی پیاژه:
  1- مرحله حسی حرکتی ( از بدو تولد تا 2 سالگی ): مثال: چنگ زدن کودک به صورت افراد یا مکیدن شیر. کودک می‌ فهمد اگر به جسمی داغ دست بزند، دستش می سوزد یا اگر بشقابی را پرت کند، می شکند و مثلاً اگر جسمی را از جلویش برداریم، از 10 ماهگی به بعد متوجه می‌ شود که آن جسم هنوز وجود دارد.
  2- مرحله پیش عملیاتی ( از 2 تا 7 سالگی ): مثال: کودک 3 ساله سوار یک تکه چوب می شود و گمان می کند اسب است و با آن دور خانه اسب سواری می کند و یا اگر آب یک لیوان باریک را توی یک لیوان بزرگ تر بریزیم، گمان می کند آب کم شده است. یا نسبت دادن ویژگی های نوزاد به عروسک.
  3- عملیات عینی (از 7 تا 11 سالگی ): مثال: کودک می‌تواند مفاهیم حجم و طول و مساحت و... را درک کند. همچنین طبقه بندی رنگ ها و اشیا را نیز درک می کند.
  4- عملیات انتزاعی یا صوری ( از 11 سالگی به بعد ): مثال: . نوجوان می‌تواند مفهوم احتمالات را دریابند. نوجوان می تواند آینده را پیش بینی کند.

  2- عقده اُدیپ در نظریه روان‌کاوی به تمایل حسی، عاطفی پسربچه برای ارتباط با مادرش گفته می‌شود که حسی از رقابت با پدر را پدیدمی‌آورد. بر اساس نظریهٔ فروید، پسران در ابتدا مادرشان را موضوع عشق می‌دانند اما به تدریج پی می‌برند که او موضوع عشق پدرشان نیز هست. بدین ترتیب پدر در تصاحب مادر به رقیب پسر بدل می‌شود و پسر واهمه دارد که پدر قضیب او را قطع کند. پس پسر با چشم‌پوشی از مادر به عنوان موضوع عشق و همانندسازی خود با پدر از این تنگنا می‌رهد. او به جبران چشم‌پوشی از مادر در آینده قادر خواهد بود زنان دیگر را در مقام موضوع عشق برگزیند. فروید معتقد بود که این مرحله عقده ادیپ در رشد کودکان بین ۳ تا ۵ سال چیزی طبیعی است و پایان آن زمانی است که کودک هویتش را با والد از جنس خودش شناسایی کرده و امیال جنسی‌اش را سرکوب می‌کند.
  معادل زنانه عقده ادیپ عقده الکترا است.
  عقدهٔ الکترا یکی از اصطلاحات روانکاوی است. الکترا برادرش، اورستس، را واداشت که مادرشان، کلوتایمنسترا، و ناپدری‌شان، آیگیستوس، را به انتقام کشتن پدرشان، آگاممنون، به قتل برساند. فروید در نظریه روانکاوی از این داستان برای توصیف میل ناخودآگاه دختر به از بین بردن مادر و تصاحب پدر در دوره ذکری رشد روانی جنسی استفاده کرده‌است.
  فروید پس از توضیح عقدهٔ اُدیپ برای شکل‌گیری هویت مردانه، مسئلهٔ هویت زنانه را حل ناشده گذاشت. فرض او در ابتدا این بود که برای دختربچه‌ها، عقدهٔ ادیپ به سادگی معکوس می‌شود. به این ترتیب که دختربچه نیز مانند پسربچه، ابتدا مادر را موضوع عشق خود قرار می دهد، اما بعد با تغییر جهت میل رو به رو می‌شود و به پدر میل می ورزد. اما در نتیجهٔ رقابت مادر، احساس زنا با محارم را در خود سرکوب می‌کند، و اشتیاقش را به مردان بزرگسال دیگر معطوف کرده، به این طریق خود را با مادر همسان می‌کند.

  3- سطح یک: اصول اخلاقی پیش قراردادی: (تا سن عقلی ده سال)
  در این سطح نگاه شخص به اخلاق دیدی بازاری و بده‌بستان‌کارانه است.
  مرحله‌ی اول: توجه به تنبیه و فرمانبرداری (اخلاقی رفتار می‌کنم تا تنبیه نشوم).
  مرحله دوم: توجه به نفع شخصی (اخلاقی رفتار می‌کنم تا پاداش بگیرم).
  سطح دو: اصول اخلاقی قراردادی: (تا سن عقلی سیزده سال)
  در این سطح اخلاقی رفتار کردن شخص از روی تعارف و رعایت رسوم است و در شرایطی که قید و بند اجتماعی نباشد رفتار اخلاقی فرد به سطح یک بازمی‌گردد.
  مرحله سوم: رعایت اخلاق از روی رعایت رسوم و قواعد جمعی و جهت همرنگی با جماعت (گرایش به پسرخوب/دختر خوب بودن برای اجتناب از پذیرفته نشدن)
  مرحله چهارم: رعایت اخلاق به خاطر نزدیکی به سرچشمه‌های اقتدار (یعنی جهت پذیرفته شدن از طرف صاحبان قدرت و کسب شأن اجتماعی {به زبان ساده: برای ترقی در اجتماع و اغلب ریاکارانه}).
  سطح سه: اصول اخلاقی پس قراردادی: (بعد از بلوغ عقلی و شکل‌گیری فردیت)
  مرحله پنجم: توجه به پیمان اجتماعی (رعایت اخلاق در راستای رفاه همگان و نفع همه؛ احترام به حرمت و فردیت افراد)
  مرحله ششم: پایبندی به اصول اخلاقی (اخلاقی بودن از درون فرد می‌جوشد و ربطی به جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کند ندارد؛ رفتار شخص بنا بر رعایت اصول وجدانی خودش جریان می‌یابد. فرد فارغ از موقعیتش اخلاقی رفتار می‌کند تا پیش خودش شرمنده نشود).
   
 20. 9618104651

  9618104651 New Member

  حسی-حرکتی:کودک متوجه می شود برای دست یافتن به یک شیء تاچه اندازه باید‌ دست خود را دراز کند.وقتی بشقاب را به سمت لبه ی میز هل می دهد،چه روی می دهد. کشف مهم در این مرحله مفهوم پایداری یا ماندگاری اشیاء است.
  پیش عملیاتی:کودک ۳ ساله سوار یک تکه چوب می شود و گمان می کند که اسب است وبا ان دور اتاق اسب سواری می کند.
  کودک نمی تواند در ذهن خود جمع وتفریق یا ضرب وتقسیم انجام دهد بلکه می تواند با استفاده از اشیاء این کار را انجام دهد .مثلا کودک نمی تواند بگوید که ۲با۲ می شود ۴ بلکه می تواند ۲ پرتقال را پهلوی ۲پرتقال دیگر قرار دهد و بگوید می شود ۴ پرتقال
  عملیات عینی:مرحله عملیات عینی یعنی منطقی فکر کردن :کودکی که در مرحله عملیات عینی قرار دارد ،اگر دو لیوان هم حجم با اندازه های مختلف را به او نشان دهیم وبپرسیم که کدام یک اب بیشتری دارد خواهد گفت که برابرند اما کودکی که در مرحله ی پیش عملیاتی است میگوید که حجم لیوان بلند وباریک بیشتر است. مرحله عملیات صوری:فرد در این مرحله توانایی تفکر انتزاعی ،استدلال قیاسی را می یابدو می تواند مفهوم احتمالات را درک کند .و مواردی چون تعبیر وتفسیر ضرب المثل ،فرضیه سازی ..را انجام میدهد.می تواند درمورد مفاهیمی مانند عدالت ،ازادی و..بحث کند.
  2-مرحله التی:در این مرحله تمرکز اصلی "زیست مایه"
  بر دستگاه تناسلی است.بچه ها تفاوت بین زن ومرد راکشف می کنند.فروید عقیده داشت که پسر ها شروع به در نظر گرفتن پدر به عنوان رقیبی برای عاطفه مادر
  می کنند."عقیده ادیپ"به تشریح این احساس یعنی در اختیار داشتن مادر و تمایل به جایگزینی پدر می پردازند .از طرف دیگر بچه می ترسد که به خاطر ین احساس مورد تنبیه پدر قرار گیرد.ترسی که فروید ان را اضطراب اختگی می نامد.نهایتا بچه با پدر یا مادر هم جنس خود به شناخت جنسی بیشتری دست می یابد .در مورد دختران ،فروید عقیده داشت که غبطه قضیت هیچ گاه به طور کامل از بین نمی رود و تمامی زنان تا حدی در این مرحله تثبیت شده باقی می مانند.عقده الکترا در دختر معادل عقده ادیپ در پسر است.
  پیش قراردادی:فرد سعی می کند تکالیف خود را به خوبی انجام دهد تا بتواند از خانواده و مدرسه جایزه دریافت کند.
  قرار دادی:فرد سعی میکند عملی را انجام دهد که مورد تایید وتشویق دیگران قرار گیرد.مثلا نماز می خواند یا اینکه اخلاقش را بهتر میکند .ورزش وفعالیت های مفید انجام می دهد که مورد تحسین دیگران قرار گیرد.
  پس قرار دادی:فرد مطابق باور های خود عمل می کند حتی اگر این باور ها با قوانین و هنجار های موجود در
  جامعه در تضاد باشند برای مثال شاید خواهان ازادی ،عدالت به شکل دیگری باشد.
   

به اشتراک بگذارید