رشد و تکامل روانی و میکانیسم های روانی

شروع موضوع توسط leilimosalanejad ‏20 آوریل 2018 در انجمن پزشکی

 1. 9618104649

  9618104649 New Member

  1)حسی ـ حرکتی (از بدو تولد تا ۲ سالگی) : آنها متوجه می‌شوند که برای دست یافتن به یک شیء تا چه اندازه باید دست خود را دراز کنند. آنها کم‌کم، متوجه می‌شوند که وجودی مستقل دارند و بخشی از اشیای دیگر نیستند. کشف مهم در این مرحله، مفهوم پایداری یا ماندگاری اشیا است.

  2) پیش عملیاتــــی ( از ۲ سالگی تا ۷ سالگی ) : از حدود ۱۸ ماهگی تا دو سالگی، کودکان استفاده از سمبل ها را آغاز می‌کنند. کلمات سمبل هستند و می‌توانند معرف اشیا یا گروه‌هایی از اشیا باشند. یک شیء می‌تواند معرف شیء دیگری باشد. کودکان سه و چهار ساله می‌توانند از کلمات استفاده کنند، اما کلمات و تصاویر ذهنی ان ها به شیوه منطقی مرتب نشده‌است. در مرحله پیش عملیاتی، کودک هنوز برخی قوانین یا عملیات ذهنی را بلد نیست. عملیات یعنی، روشی ذهنی برای تجزیه، ترکیب، ویا تبدیل اطلاعات به شیوه‌ای منطقی. به باور پیاژه، کودکان پیش عملیاتی هنوز به نگهداری ذهنی دست نیافته‌اند. نگهداری ذهنی، یعنی درک این واقعیت که مقدار یک ماده، حتی پس از عوض شدن شکل آن ثابت می‌ماند. این کودکان متوجه نمی‌شوند که مقدار اب، حتی پس از آن که از لیوان بلند وباریک به لیوان کوتاه و پهن ریخته می‌شود، یکسان باقی می‌ماند و ثابت است.

  3) مرحله عملیات عینی (۷ تا ۱۱ سالگی ) : کودک تنها بر اساس آنچه که مشاهده می‌کند و می‌تواند موضوعات را لمس کند پاسخ صحیحی می‌دهد اما در خصوص موضوعاتی که عینیت ندارند و ملموس نمی‌باشند یعنی موضوعات مجرد و انتزاعی توانایی ارائه پاسخ صحیح را ندارد. استدلال قیاسی که در آن از دو مقدمه، نتیجه‌ای منطقی گرفته می‌شود، در این مرحله پیدامی‌شود. کودک می‌توانند عمل برگشت‌پذیری و انعطاف‌پذیری را به خوبی انجام دهند و به انواع مفاهیم نگهداری از جمله نگهداری وزن، طول، حجم، عدد دست پیدا کرده طبقه‌بندی اشیاء و موضوعات گوناگون به خوبی صورت می‌پذیرد درک رابطه جزء و کل نزد کودکان شناخته می‌شود. مطلوب‌ترین پیامد در این مرحله آن است که کودک به گونه‌ای سالم به قواعد احترام بگذارد و البته این را هم بداند که هر قاعده ممکن است استثنایی موجه داشته باشد.

  4) مرحله عملیات انتزاعی یا صوری (سن ۱۱ سالگی به بعد) : بالاترین کیفیت شناختی نزد نوجوانان است. توانایی تفکر انتزاعی، استدلال قیاسی را می‌یابد. می‌توانند مفهوم احتمالات را دریابند. مواردی چون تغییر و تفسیر ضرب‌المثل، فرضیه سازی، استدلال کردن بسیار، کاربرد فراوان دارد. نوجوانان می‌توانند پیرامون سئوالات گوناگون که حتی عینیت ندارد به تفکر بپردازند. همه نوجوانان در زمانی واحد و به میزان یکسان به مرحله عملیات صوری نمی‌رسند و برخی، ممکن است اصلاً به مرحله تفکر عملیاتی صوری نرسند.

  عقده ی ادیپ :در نظریه روان‌کاوی به تمایل حسی، عاطفی پسربچه برای ارتباط با مادرش گفته می‌شود که حسی از رقابت با پدر را پدیدمی‌آورد. بر اساس نظریه فروید، پسران در ابتدا مادرشان را موضوع عشق می‌دانند اما به تدریج پی می‌برند که او موضوع عشق پدرشان نیز هست. بدین ترتیب پدر در تصاحب مادر به رقیب پسر بدل می‌شود و پسر واهمه دارد که پدر قضیب او را قطع کند. پس پسر با چشم‌پوشی از مادر به عنوان موضوع عشق و همانندسازی خود با پدر از این تنگنا می‌رهد. او به جبران چشم‌پوشی از مادر در آینده قادر خواهد بود زنان دیگر را در مقام موضوع عشق برگزیند.

  فروید معتقد بود که این مرحله عقده ادیپ در رشد کودکان بین ۳ تا ۵ سال چیزی طبیعی است و پایان آن زمانی است که کودک هویتش را با والد از جنس خودش شناسایی کرده و امیال جنسی‌اش را سرکوب می‌کند؛

  انتخاب این اصطلاح بر مبنای سرگذشت شخصیت اسطوره‌ای ادیپ بود که براساس آنچه در تقدیر او و پدرش پیش‌بینی شده بود، پدرش را کُشت و با مادرش ازدواج کرد. معادل زنانه عقده ادیپ عقده الکترا است.

  عقده ی الکترا: عقده الکترا در دختر معادل عقده اُدیپ در پسر است. الکترا برادرش، اورستس، را واداشت که مادرشان، کلوتایمنسترا، و ناپدری‌شان، آیگیستوس، را به انتقام کشتن پدرشان، آگاممنون، به قتل برساند. فروید در نظریه روانکاوی از این داستان برای توصیف میل ناخودآگاه دختر به از بین بردن مادر و تصاحب پدر در دوره ذکری رشد روانی جنسی استفاده کرده‌است.

  نظر فروید راجع به آن چه باعث تغییر جهت میل دختربچه از مادر به پدر می‌شود، در طول زمان تغییر کرد. او در ابتدا این فرض را مطرح کرد که دختربچه پیش از آن که کلیتوریس خود را با آلت مردی یک پسربچه مقایسه کند، گمان می‌کند که خود نیز ذکر دارد. اما پس از مقایسه، تصور می‌کند که ذکر او کنده شده، از این رو دختر اختگی را همچون «عملی که پیش از این انجام شده» تجربه می‌کند، در حالی که برای پسران اختگی صرفاً یک تهدید است. پس فکرش از ذکر به یک بچه منتقل می‌شود، خواستی که سرآغاز عقده ادیپ است که او را وامی‌دارد به پدر به عنوان موضوع عشق روی بیاورد.

  فروید بعدها در این تحلیل تجدید نظر کرد. او همچنان معتقد بود که اختگی برای دختران همچون عملی انجام شده مطرح می شود، ولی دیگر آن را به واقعیتی صرفاً کالبدشناختی نسبت نمی داد (کلیتوریس در برابر ذکر) بلکه آن را این گونه توضیح می داد که دختر مادر را سرزنش می کند که به او یک ذکر درست نداده است.

  پس از این نقطه، سه راه در مقابل دختر گشوده می‌شود:

  1. دختر کوچک می‌تواند به سهولت میل جنسی را به کلی کنار بگذارد.

  2. دختر می‌تواند نقص خود را منکر شود، و به مردانگیِ به خطر افتاده‌اش بچسبد و امیدوار باشد روزی ذکری بیابد. از نظر فروید این عقدۀ مردانه می‌تواند به همجنس‌خواهی زنانه ختم شود.

  1. دختر می‌تواند از مادر گذار کند و پدر را موضوع عشق خود قرار دهد و از پدر نیز به مردان دیگر منتقل شود.


  پیش قراردادی ---> زمانی که کودک رفتاری را برای دریافت پاداش انجام می دهد و از رفتاری که موجب تنبیه او می شود دوری می کند. . برای مثال زمانی که کودک شروع به پیروی از قوانین می کند، سر ساعت می خوابد تا پاداشی مانند کتاب خواندن را در ازای آن دریافت کند یا برای دوری از تنبیه کاری را انجام نمی دهد، برای مثال مقدار زمانی که می تواند تلویزیون نگاه کند را رعایت می کند تا در زای آن به او اجازه ی بازی کامپیوتری نیز داده شود.

  قراردادی---> نوعی همنواعي است تا مورد تاييد ديگران قرار گیرند. کودکان وارد سنین ۱۱ و بیشتر شده اند و دیگر اخلاق را یک جریان ساده تلقی نمی کنند. آنها بر این باورند که مردم باید بر اساس انتظارات خانواده و جامعه زندگی کنند و رفتار «خوب» داشته باشند. رفتار خوب به معنای داشتن انگیزه های خوب و احساس های میان فردی نظیر عشق، همدردی، اعتماد و توجه به دیگران است. برای مثال سعی می کنند در این سنین بیشتر مانند دوستان خود رفتار کنند و چشم و هم چشمی افزایش می یابد. کودکان وابستگي به مراجع قوانين، قوانين و قواعد اجتماعي را رعايت مي كنند تا از توبيخ مراجع قدرت و احساس گناه در مورد انجام ندادن وظايف در امان باشد.

  پس قراردادی ---> آنها به شیوه ای نظری درباره جامعه خود می اندیشند و از شرایط جامعه خود جدا می شوند و حقوق و ارزش هایی را که یک جامعه باید داشته باشد، مورد توجه قرار می دهند. سپس جوامع موجود را با در نظر گرفتن این معیارها مورد توجه قرار می دهند و به دیدگاهی فراجامعه ای می رسند. در این سطح فرد پایبندی به اخلاق را به دور از جامعه ی خود به دست می آرود در حقیقت این پایبندی از درون خود فرد می جوشد و هم چنین به گونه ای رفتار می کند که نه تنها برای خود بلکه برای همگان منفعتی حاصل گردد. افراد اعمال خود را طبق اصولي كه شخصا انتخاب كرده اند هدايت مي كنند. در اين اصول عدالت، سرافرازي و برابري، ارزش شناخته مي شود. برای مثال آشغال ریختن در مکانی که کسی آنجا نیست ولی شما در درون خود احساس می کنید که اینکار اشتباه است و آن کار را انجام نمی دهید.
   
 2. 9618104669

  9618104669 New Member

  ۱.مراحل رشد پیاژه:
  مرحله حسی_حرکتی:گریه کردن کودک با دور شدن مادر از آن
  مرحله پیش عملیاتی:اشیا را جاندار فرض میکند همچنین خشمناک است و داد و فریاد میکند
  مرحله عینی:تفاوت ۱۰۰۰ تومنی و ۱۰۰۰۰ رو میفهمد و بیشتره رو طلب میکند
  مرحله عملیات صوری:بچه خودش را قانون مند میداند و سعی میکند با برنامه باشد  ۲.
  عقده ادیپ:در جنس مذکر وجود دارد و در این مرحله در دوست داشتن مادر،پدر را رقیب خود میپندارد(مرحله آلتی رشد جنسی)

  عقده الکترا:به دوره ی ذکری روان جنسی مربوط است و در جنس مونث پدید می آید‌و همچنین در دوست داشتن پدر،مادر را رقیب خود میداند


  ۳.
  سطح پیش قراردادی:کودک از انجام کارهایی که موجب تنبیه او میشود خود داری میکند و کارهایی را که موجب تقویت و برانگیزنده ی اشتیاق او میشود را انجام میدهد
  مثال:شکستن وسایل شیشه ای که تنبیه او را به دنبال دارد و موجب تکرار نشدن ان عمل میشود یا سلام کردن به والدین که باعث تشویق او شده و ان را تکرار میکند

  سطح قرار دادی:رفتار کردن طبق هنجار ها و اصول جامعه
  مثال:بچه دنبال سیگار و قلیون نمیرود چون این کار از نظر دیگران یه عیب و عمل ناپسند است


  سطح پس قراردادی:انجام رفتار با توجه به چیزایی که خودش ان ها را ارزش میپندارد
  مثال:استاد روانشناسی میگویند که استفاده زیاد از فضای مجازی درست نیست ولی من بر اساس علایق و ارزش های شخصی میگم که هر چی بیشتر بهتر
   
 3. 9618104603

  9618104603 New Member

  عرض سلام و خسته نباشی

  سوال اول:
  مرحله حسی حرکتی:
  مثال:نزدیک کردن اسباب بازی به دهان خود و یا گریه ی کودک با دور کردن چیزی که به ان علاقه مند است

  مرحله پیش عملیاتی:
  به کار بردن ارایه تشخیص توسط بچه
  مثال:صبحای زمستون که ماشین در حال گرم شدنه و از اگزوزش آب بیرون میاید میگه داره جیش میکنه

  مرحله عینی:
  اگه دو لیوان رو به بچه بدیم اونی که پر تر و بزرگتره رو بر میداره

  مرحله عملیات صوری:
  قانون مند دانستن خود و سعی در انجام کار ها به صورت برنامه از پیش تعیین شده توسط خود کودک
  مثلا در یه تایم خاصی صبحانه یا ناهار میل میکند  سوال دوم:

  عقده ادیپ:مربوط به مرحله ی التی رشد روان جنسی فروید
  پسر بچه پدر را رقیب عشقی خود برای دوست داشتن مادر میداند
  عقده الکترا:مربوط به دوره ذکری روان جنسی
  رقیب دانستن مادر در دوست داشتن پدر توسط دختر بچه


  سوال سوم:

  سطح پیش قراردادی:کودک از انجام کارهایی که موجب تنبیه او میشود خودداری میکند و کارهایی رو که موجب تشویق او میشود انجام میده
  مثال:ریختن اب دهان روی دیگدان باعث تنببیه او میشود در نتیجه باعث کاهش تکرار ان میشود

  سطح قراردادی:رفتار کردن طبق قراردادهای جمعی
  مثال:گاز گرفتن از نظر دیگران کار بدیه پس انجامش نمیده

  سطح پس قراردادی:آقای کاظم پور نظرشون بر اینه که اگه باماشین به یکی بزنیم و قطع نخاع بشه بهتره برگردیم و بکشیمش تا کمتر زجر بکشه اما من طبق نظر شخصیم و ارزش های فردیم با این نظر کاملا مخالفم

  با سپاس از استاد محترم
   
 4. 9618104626

  9618104626 New Member

  مراحل رشد شناختی پیاژه:۱_مرحله حسی حرکتی:کودک به یاری حواس و رفتارهای حرکتی به اکتشاف محیط خود می پردازد.مثال صدای زنگوله بالای گهواره
  ۲_دوره ی قبل از از عملیات عینی:در این دوره بیشتر به بازی های نمایشی و ساختگی ابراز علاقه میکند ،یعنی عروسک را یک بچه ی واقعی ،و ماشین بازی را به عنوان یک اتومبیل واقعی مینگارد.
  ۳_دوره عملیات عینی:کودک میتواند درباره ی اشیائی که احساس و ادراک می نماید استلال منطقی کند.مثلا بگویی که من دوتا برادر دارم به نام علی و محمد پس هر کدام از اونا هم دوتا برادر دارند یا حل مسئله ی ساده ریاضی
  ۴_عملیات صوری :در این مرحله بچه خود را قانون مند میداند مثلا:بعد از هر بار بازی با اسباب بازی هایش باید اونا رو سرجای خودشون قرار دهد،یا نباید به وسایل دیگران بدون اجازه دست زد

  عقده ی ادیپ در جنس مذکر ،تمایل جنسی پسر به مادر که همراه با حس رقابت با پدر است.مربوط به مرحله ی التی رشد جنسی
  عقیده الکترا در جنس مونث ،برای توصیف میل ناخوداگاه دختر به از بین بردن مادر و تصاحب پدر در دوره ی فالیک رشد روانی جنسی.

  مراحل رشد اخلاقی :
  ۱_پیش تعارفی(سطح پیش اخلاقی ):توجه به تنبیه و فرمان برداری و نفع شخصی .مثلا قند برادشتن و تنبیه شدن و ترس از دوباره تکرار کردن .مثلا در فریزر یخچال را باز نمیکنم چون مامان گفته اگ باز نکنم بهم ژله میده

  ۲اصول اخلاقی تعارفی(سطح قرار دادی ) :رعایت اخلاق از روی رعایت رسوم و قواعد جمعی جهت همرنگی با جماعت (رفتار کردن طبق قواعد اجتماعی ).مثلا گرایش به پسرخوب خوب ،دختر خوب بودن .مثلا شرینی میخوره و پوستشو میندازه تو سطل زباله یا با بچه های فامیل تو مهمونی دعوا نمیکنه
  ۳_اصول اخلاقی پسا تعارفی (سطح پس قراردادی ):
  توجه به پیمان اجتماعی و و پایبندی به اصول اخلاقی
  مثلا نگاه کردن به نامحرم حرام است یا استفاده از سایت های غیره اخلاقی ادمو از خداش دور میکنه.
  انجام رفتار برگرفته از ارزشهای شخصی
   
  آخرین ویرایش: ‏27 آوریل 2018
 5. 9618104682

  9618104682 New Member

  سوال یک:
  مرحله ی حسی_حرکتی:مثلا هنگامیکه شکلاتی را در دست خود میگیریم و آن را جلوی کودک نشان میدهیم اگر آن را به پشت سر خود ببریم کودک به دنبال آن میگردد و میداند که از بین نرفته است.
  مرحله ی پیش عملیاتی:کودک سوار یک صندلی یا چوب میشود و فکر میکند که موتورسیکلت است و با ان سواری میکند.
  مرحله ی عملیات عینی:برخلاف پیش عملیاتی،کودک درمورد موضوعاتی که عینیت دارند پاسخ میدهد. مثلا بین دو لیوان با مقدار مساوی اب که یکی باریک تر از دیگری است میداند که چون لیوان باریکتر عرض کمتری دارد میزان اب در ارتفاع ان افزایش می یابد و دو لیوان اب مساوی دارند.
  مرحله ی عملیات صوری:فرد میتواند مفهوم احتمالات و ضرب المثل ها را بفهمد. مثلا درمرحله ی عملیات عینی فرد نمیتواند برداشت مفهومی از یک ضرب المثل را داشته باشد و برداشت او فقط ظاهر ضرب المثل است ولی در این مرحله فرد میتواند مفهوم و مقصد یک ضرب المثل یا متن را دریابد.
  سوال دو:
  عقده ی ادیپ در پسرهای بین 3 تا 5 ساله پدید می آید و بسته به فرد زمان از بین رفتن آن متفاوت است. در عقده ی ادیپ پسر موضوع عشق را مادرش میداند ولی چندی بعد که عشق پدر نسبت به مادر را درمی یابد نسبت به پدر یک حس رقابت در عشق با مادر پیدا میکند.
  عقده ی الکترا مربوط به دختران است و وقتی به پدر عشق می ورزند مادر خود را رقیبی در عشق خود فرض میکنند.
  سوال سه:
  پیش قراردادی:مثلا کودک با ریختن غذا روی زمین تنبیه میشود و متوجه میشود که این عملی نادرست است یا اینکه با خوردن کامل غذای خود تشویق میشود و متوجه میشود که عمل درستی است.
  قراردادی:فرد با شنیدن داستان حسین فهمیده و اینکه اجتماع آن را میپسندند آن رفتار را رفتار درست میداند.
  پس قراردادی:اگر اصول اخلاقی فردی دزدی کردن باشد فرد تصور میکند که کار درستی است و رفتار های اینگونه را درست میداند.
   
 6. 9618104666

  9618104666 New Member

  1)

  به نظر پیاژه رشد شناخت آدمی ، در جریان مراحلي بوجود می آید که از نظر کمی و کیفی با یکدیگر متفاوتند . هر یک از مراحل رشد شناختی، ساختار و عملکرد ویژه خود را دارد و یکی پس از دیگری پديد‌ مي‌آيد. یعنی هر ساخت در عین حال که به حصول یک مرحله تحقق می بخشد، نقطه آ غاز مرحله بعدی نیز هست هر کدام از مراحل با نظم مشخص و در زمانی نسبتا معین ظاهر می شود. نظم موجود در پیشرفت مراحل پایدار و ثابت و از الگوي خاصي پيروي مي‌كند ولی هر فرد ضمن پیروی از طرح‌های عمومی رشد شناختی، ویژگی های رشد خاص خود را دارد .


  مرحله حسی - حرکتی : تولدتا2سالگی


  نوباوگان باتاثیرگذاشتن برمحیط به وسیله چشمها،گوشها،دستها، ودهان "فکرمیکنند". درنتیجه، آنهابرای حل کردن مسایل ساده روش هایی راابداع می کنند، نظیرکشیدن اهرمی برای شنیدن موسیقی ازضبط صوت، یافتن اسباب بازی پنهان شده،وگذاشتن اشیاء دریک ظرف وبیرون آوردن آنها. و به تدریج یاد می گیرد که می تواند از حرکت کردن برای انجام کارها و رسیدن به نتیجه استفاده کند – این همان زمانی است که کلید خودرو و صداهای زیر برای او جذاب می شوند – و شروع می کند به کارهای عمدی. او همچنین یاد می گیرد که اشیاء حتی اگر او محل را ترک کند و آنها را نبیند سر جایشان هستند؛ مفهومی که دائم بودن اشیاء نامیده می شود. به همین دلیل هم، بازی دالی موشه در این سن برای کودک فوق العاده جذاب است.


  مرحله پیش عملیاتی : 2تا7سالگی

  به محض اینکه کودک شروع به حرف زدن می کند، وارد مرحله ی دوم می شود.


  وقتی کودک دو ساله می شود، وارد مرحله ی دوم رشد و پیشرفت می گردد: مرحله ی پیش عملیاتی. او کم کم بر زبان مسلط می شود و تا حدی نشانه ها را فرا می گیرد: او یاد می گیرد که اشیاء را می توان هم با کلمات و هم با تصاویرشان شناسایی کرد حتی وقتی که آن اشیاء در اطراف ما نباشند. حافظه و تخیل همزمان با فهم زبان و نشانه ها رشد می کنند و به این شکل کودک توانایی بازیهایی را پیدا می کند که در آنها باید وانمود به دیدن و وجود داشتن اشیائی کند که واقعا در اطراف موجود نیستند. چون هنوز تجربه ی زیادی ندارد، این بازیها عموما به شکل نقش بازی کردن در سناریوهایی است که حالت تقلید اعمال دیگران را دارد. این بازیهای نمادین به او این امکان را می دهد که درک بهتری از آنچه افراد نزدیک به او انجام می دهند داشته باشد.


  با این حال هنوز ذهن او برای تقسیم بندی اشیاء به دسته های مختلف خیلی ساده است. این واقعیت که به یک شیء همزمان می توان از ابعاد و زوایای مختلف نگریست برای او یک چالش است. مثلا آجرهای اسباب بازی را در نظر بگیرید. او می خواهد همه ی آجرهای آبی را بدون توجه به شکل آنها روی هم سوار کند اما این کار ممکن است باعث شود با همبازیش دچار اختلاف شود. چرا که همبازیش می خواهد آجرهای گرد را روی یکدیگر و آجرهای مربع شکل را هم روی همدیگر قرار دهد و برای این کار به رنگ آجرها هیچ توجهی ندارد. هر کودک فقط به ویژگیهایی نگاه می کند که برای او مهم است.


  همانطور که در مثال آجرها هم دیدید، کودکان در این مرحله تمایل به خودمحوری دارند -به این دلیل که هنوز نمی توانند پدیده ها را از نگاه دیگران ببینند. این مسأله از آنجا نشأت می گیرد که آنها تازه دارند خودشان را به عنوان یک شخص مستقل و جدا از بقیه ی دنیا می شناسند.


  در سنی که کودک شروع به یادگیری منطق شهودی می کند -معمولا در چهارسالگی- همچنان در فهم دنیای اطراف دچار بی منطقی است.  مرحله عملیات عینی : 7تا11سالگی


  وقتی کودک حدودا هفت ساله می شود، وارد مرحله ی عملیاتی مسجل می گردد که در آن دامنه ی مهارتهایش را گسترش می دهد و تسلطش بر زبان خیلی بیشتر می شود. همزمان با رشد شناختی، منطق آگاهانه ی او هم در ارتباط با اشیاء و پدیده ها بهبود پیدا می کند. با این وجود او همچنان با افکار انتزاعی مشکل دارد. از میزان خودمحور بودن او کاسته می شود و به تدریج متوجه می شود که دیگران لزوما به پدیده ها از همان زاویه ی دید او نمی نگرند.


  با بالا رفتن سن به مفهومی پی می برد که پیاژه آن را بقاء می نامد. معنای این مفهوم این است که اشیاء ممکن است برخی از خواص فیزیکیشان را از دست بدهند اما ماهیتشان را از دست ندهند. پیاژه برای توضیح این مفهوم مثالی می آورد. کودک می فهمد که وقتی مایعی را از دو لیوان یکسان در دو لیوان با اشکال مختلف می ریزد، مقدار مایع درون لیوانها تغییر نمی کند.
  مفهوم بقاء جنبه های مختلف دارد شامل اعداد، مواد، جرم، حجم و وزن. در این مرحله کودک بر این مفاهیم به طور جداگانه مسلط می شود و یاد می گیرد که هر چیزی در آن واحد از ابعاد مختلفی برخوردار است. او دسته بندی کردن و مرتب کردن را هم فرا می گیرد. می تواند مسائل ساده را حل کند و یاد می گیرد که می توان چیزها را به اجزای تشکیل دهنده شان تجزیه کرد و دوباره با کنار هم قرار دادن اجزاء به حالت اولیه برگرداند.

  مرحله عملیات صوری:11سالگی به بعد


  مرحله ی چهارم رشد بر اساس نظریه ی پیاژه، مرحله ی عملیاتی رسمی نامیده می شود. در سن یازده سالگی، کودک آخرین شاخصه های رشد شناختی را به دست می آورد. او بر منطق تسلط کامل پیدا می کند و می تواند حتی مفاهیم انتزاعی را در ذهنش پردازش کند. ایده های نظری و فلسفی کم کم وارد ذهن او می شوند. مثلا ممکن است سوالاتی درباره ی ابعاد و اندازه ی جهان هستی ذهن او را به خود مشغول کند. همچنین بهتر می تواند درباره ی آینده بیاندیشد. مثلا ممکن است به طور جدی درباره ی اینکه در آینده می خواهد چه کاره شود فکر کند.
  قابلیتهای دیگری هم به مجموعه ی مهارتهای شناختی او افزوده می شود، مانند:


  • ساده سازی: توانایی تحلیل اجزای یک مسأله

  • برداشت: توانایی گمانه زنی های استدلالی و استنتاجی

  • ارزیابی: توانایی قضاوت درباره صحت یک راه حل

  • کاربرد: توانایی فهم چگونگی به کارگیری مفاهیم انتزاعی در زندگی واقعی

  در آغاز این مرحله ممکن است کودک موقتا دوباره خودمحور شود و تا حدی از خودش کمال گرایی بروز دهد.
  در پایان این مرحله کودک کاملا بزرگ شده و آماده ی نقش آفرینی در جامعه است. اما باید دانست که همه ی افراد این مرحله ی آخر را با موفقیت به پایان نمی رسانند. تحقیقات نشان داده که حدود سی تا سی و پنج درصد اشخاص این مرحله را پشت سر نمی گذارند

  2)

  عقده ادیپ


  در نظریات روان‌شناسی فروید به تمایل جنسی پسر به مادر - که همراه با حس رقابت با پدر است - گفته می‌شود. معادل زنانه عقده ادیپ، عقده الکترا است.


  فروید معتقد بود که این مرحله عقده ادیپ در رشد کودکان بین ۳ تا ۵ سال، چیزی طبیعی است و پایان آن زمانی است که کودک هویتش را با والد از جنس خودش شناسایی کرده، و امیال جنسی اش را سرکوب می‌کند؛ این فرایند در نظریه فروید باعث تشکیل فراخود میشود .
   
 7. 9618104657

  9618104657 New Member

  نظریه ی پیازه:
  یک نظریه ی مرحله ای است بر اساس نظریه ی او ، مراحل رشد شناختی عبارتند از مرحله حسی –حرکتی ، پیش عملیاتی ، عملیات عینی و عملیات صوری
  رحله حسی –حرکتی: تولد تا ۲ سالگی

  منظور از حسی –حرکتی این است که کودکان ، در این مرحله ، از توانایی استفاده از حواس و اعمال خود برای درک جهان یپرامون استفاده می کنند. در این مرحله طرحواره های بقاء شی و کارکرد نمادین عمومی در کودک شکل می گیرد ،بقاءشیء ، توانای درک این مسئله است که اشیاء ،افراد در فضاو زمان وجود دارند ،حتی اگر نتوان آن ها را دید. کارکرد نمادین عمومی مشتمل بر آغاز زبان ، بازی و تقلید غیابی است .پیاژه در اثر نتایج برگرفته از پژوهش های خود ، مرحله ی حسی –حرکتی را به شش خرده مرحله تقسیم کرده است . که عبارتند از : اول : تولد تا ۲ ماهگی (دوره غلبه ی بازتاب های شرطی مانند مکیدن )

  دوم :۲تا۴ ماهگی (دوره جذب تجارب جدید وانطباق و طراحی ساختارهای جدید شناختی مانند شیشه به جای پستا نک وگرفتن اسباب بازی.

  سوم :۴ تا۸ماهگی (دوره درک علت و معلول های ساده و هماهنگی حواس بینایی و لامسه .مثال : آخرباری که نوزاد با دست خود به شیشه زد،به او شیر داده شد و بدین ترتیب او حالا طرحی را برای دست زدن به شیشه ی شیر آغاز می کند.

  چهارم :۸ تا۱۲ ماهگی (دوره درک بسیار ساده ازمفهوم زمان و دوره ی درک بقای شی ء مثال : نوزادی که گریه می کند تا کسی او را بلند کند وقتی صدای پای پدرش را در راهروی منتهی به اتاقش می شنود ساکت می شود. او می داند که بیش از چند ثانیه ی دیگر تا آرامش ا وفاصله نمانده است .

  پنجم : ۱۲ تا ۱۸ ماهگی ( دوره ی آغاز تجربه کردن جهان خارج و دستیابی به اولین تجارب حل مسئله و افزایش تقلیداز سایرین. مثال کودکان وسایل را پرت می کنند،گاز می گیرند ،لجاجت می ورزند ،اشیاء می شکنند ، صرفاً برای اینکه ببینند چه اتفاق می افتد.

  ششم : ۱۸ تا ۲۴ ماهگی (دوره ی آغاز فکرکردن ، ایجاد تصور اشیاء در ذهن خود ودستیابی به راه های جدید برای حل مسأله .  مرحله پیش عملیاتی : ۲تا ۷ سالگی

  علت نامگذاری این مرحله به پیش عملیاتی آن است که کودکان دراین مرحله هنوز قادر به تفکر عملیاتی یا تفکر منطقی نیستند . در این مرحله زبان کمک زیادی به رشدشناختی کودک می کند و او را قادر می سازد تا پدیده ها و امور مختلف را به طور نمادی مورد بررسی قرار داده و مفاهیم مختلف را بشناسد . توانایی استفاده از نمادها واندیشیدن بر اساس آنها کارکرد نشانه شناختی نام گرفته است به طور مثال کلمه « صندلی »یا تصویر یک صندلی برای بازنمایی یک صندلی است که عملاً موجود نیست .  ویژگی های مرحله پیش عملیاتی :

  خودمداری : یعنی کود نمی تواند به دیدگاه مشخص دیگری توجه کند . او کلمات را براساس تجارب خود تفسیر می کند وبه کارمی برد و هنوز نمی داند کودکان و نوجوانان دیگر ، که تجارب متفاوتی دارند ، احتمالاً می توانند تصورات متفاوتی داشته باشند

  جاندارپنداری : نسبت دادن خصوصیات موجودات زنده به اشیاء .مثال کودک چهارساله ای که فکرمیکند «ماه به پشت ابرها می رود که بخوابد»جاندار پنداری تفکر خود را به نمایش می گذارند

  ناتوانی در نگهداری ذهنی به رغم ایجاد تغییر در شکل ظاهری یا وضع مکانی یک شیء اگر چیزی به آن اضافه یا چیزی از آن کاسته نشود در مقدار واقعی آن تغییری ایجاد نمی شود .

  مرحله عملیات عینی ۷ تا ۱۱سالگی

  در این مرحله کودک قادر است تنها با مواد و اشیای محسوس و قابل رویت رابطه برقرار کند. (بیابانگرد، نعمتی ص۲۰)کودک در این مرحله توانایی انجام اعمال منطقی را کسب می کند،اما این اعمال رابا امور محسوس و عینی می تواند انجام دهدنه با امور فرضی وپدیده های انتزاعی . از رویدادهای مهم این مرحله درک مفهوم بقاء و یا نگهداری ذهنی از سوی کودکان است .مفهوم بقای عدد،طول،مایع (۶تا۷سالگی) مفهوم بقای ماده (۷تا۸سالگی )مفهوم بقای سطح (۹تا۱۰سالگی)

  طبقه بندی کردن : یعنی دسته بندی اشیاء در گروه ها یا طبقه های مختلف بر اساس ویژگی های مشترک آن ها.

  بازگشت پذیری: یعنی توانایی به عقب برگرداندن مراحل انجام یک رشته عمل به طور ذهنی و رسیدن به نقطه ی آغاز

  ردیف کردن : یعنی قراردادن اشیاء و امور پشت سرهم برحسب یکی از ویژگی های آن ها.

  این همانی:این اصل نشان دهنده ی آن است که تغییرات ظاهری اشیاء در مقدار واقعی آنها تغییری ایجاد نمی کند.

  جبران : بنابراصل جبران، در تغییر شکل اشیاء، در یک مورد ، مورد دیگر را جبران می کند .

  عدم تمرکز : یعنی توجه همزمان به چند ویژگی اشیاء.

  مرحله عملیات صوری : ۱۱ سالگی به بعد

  در آخرین مرحله رشد شناختی ، کودک به تدریج توانایی تفکر بر حسب امور انتزاعی راکسب می کند و بر قوانین منطق صوری مسلط می شود و بدین لحاظ این مرحله را مرحله ی عملیات صوری نام نهاده اند . اندیشه های کودکان در این مرحله علاوه بر اشیای محسوس ، موارد احتمالی و فرضی را نیزشامل می شود و لذا کودکان این مرحله قادر می شوند تفکر عملی مبتنی بر روش فرضیه ای –قیا سی را به کاربندد، یعنی می توانند به طرح فرضیه بپردازند و بدون نیاز به مراجعه به اشیای محسوس به وارسی فرضیه ی خود اقدام کنند.نوجوانان مرحله تفکر صوری آرمان گرا و ناسازگارند . پیاژه معتقد است که با ظهور توانایی تفکر صوری فرد می تواند مسائل کلامی انتزاعی ،نظیر مسائل پیچیده ریاضی ،را به آسانی حل کند.

  استدلال علمی نیز با رشد تفکر صوری امکان پذیر می شود . سه توانایی عملیات صوری (یعنی استدلال منطقی درباره ی ایده های فرضیه ای ، تدوین و آزمون فرضیات ، وتکنیک و کنترل متغیرها)امکان به کارگیری روش علمی را که در آن برای یک پدیده مورد مشاهده چند تبیین ممکن پیشنهادوبه صورت منظم آزمون می شود میسر می سازند .

  خود محوری یا خودمداری نوجوانی : نوعی خودآگاهی یا باور نوجوانان است مبنی بر این که همان قدر که آنها ب خود علاقه مندند دیگران نیز به آنان علاقه دارند.

  نوجوانان بیشتر به احتمالات توجه دارند تا واقعیات ،یعنی توانایی تصور امکانات گوناگون آینده و فرضیه سازی
  عقده ی ادیب و الترا:
  اصطلاح عقده ی ادیپ برای اولین بار در سال 1910 در مقاله ای به نام « روان شناسی امیال عاشقانه - در باب عمومی ترین نوع تحقیر در زندگی عاشقانه » ظاهر می شود. این عقده در نظر فروید شرط عمده ای برای هرگونه رابطه ی عاشقانه و عوارض حاصل از آن است. توصیف کامل عقده ی ادیپ بالاخره در مقاله ای موسوم به « من و این و آن نفسانی » در 1923 به طور ساخته و پرداخته به همت فروید ارائه می شود.

  در این مقاله وی به بررسی دو وجه مثبت و منفی آن می پردازد.

  « ادیپ شهریار کوچک » نه تنها مادر را به عنوان مطلوب اصلی خود برمی گزیند و در رابطه ای رقابت آمیز با پدر درگیر می آید « شکل مثبت آن » بلکه ممکن است ، برعکس ، پدر را به عنوان مطلوب خویش انتخاب کند و از در رقابت با مادر برآید . « شکل منفی آن ».

  فروید در آخرین مرحله ی بررسی این عقیده به « مرحله ای قبل ادیپ » قائل می شود و آن را مرحله ای ابتدایی برای دسترسی کودک به این عقده در نظر می گیرد. ولی قبول چنین مرحله ای به هیچ وجه از اهمیت عقده ی ادیپ نمی کاهد ، بلکه آن را جزو تحولات بــَـعدی تصرفات قلبی و رانشی کودک می کند. مرحله ی ماقبل ادیپ به خصوص سهمی بزرگ در رابطه ی دختر که قبل از قرابت عاطفی نسبت به پدر به مادر تعلق خاطر دارد ، ایفا می کند.

  عقده ی ادیپ واجد اهمیتی قابل ملاحظه است زیرا وجوه مختلف تعارضات ناآگاه را که از مکانیسم دفع امیال حاصل می شوند دربرمی گیرد :

  انتخاب مطلوب ، انطباق هویت ، و مهراکینی . این عقده در رابطه ای نزدیک با عقده ی کسترسیون یا محرمیت از ذ َ کـــَـــر است. عقده ادیپ ساحت اساسی ضمیر ناخود آگاه را نمایان می سازد و حاکی از تخیلات فرد در رابطه با قانون منع زنا با محارم است.

  مسئله این نیست که چگونه کودک با دشواری با روابط عاطفی خود با پدر و مادر مواجه می شود بلکه به این امر مربوط می شود که ساختمان آرزومندی انسان چگونه تشکیل می یابد. این عقده ما را به درک معنای واقعی این امر رهنمون می کند که

  « کودک در واقع اصل و نسب نوع بـــــــــــــــــــــشر است . »
  مراحل رشد اخلاقی:
  خلاق، رشته ای است که مورد توجه روانشناسان و فلاسفه قرار دارد و درحد فاصل این دو رشته قرار گرفته است. تلاش فلاسفه، ارائه توجیه منطقی رفتار اخلاقی و غیراخلاقی انسانها است، اما روانشناسان به دنبال تبیین و چرایی شیوه هایی هستند که افراد به صورت اخلاقی و غیراخلاقی رفتار می کنند. بررسی رشد اخلاق به طور معمول با طرح نظریه های شناختی تحولی آغاز می شود، به این علت که این نظریه ها نقش اساسی در حوزه ی رشد اخلاقی داشته است. این نظریه ها به عنوان تاثیرگذارترین بررسی های روانشناختی در نظر گرفته شده اند و با نظریه های پیاژه و کلبرگ ونئوکلبرگی ها شناخته شده است. پیازه رشد اخلاقی حاصل بلوغ ذهنی و تحول روابط اجتماعی درنظر گرفته است. کلبرگ، برای فرایند رشد اخلاقی مراحلی را در نظر گرفته است و برای هر مرحله وضعیت خاصی را تبیین کرده است. نظریه های تحول اخلاقی پیاژه و کلبرگ، هدف محور و غایتگرا هستند و حرکیت به سوی یک وضعیت از پیش تعیین شده را در این نظریه ها دربردارند. انتقادات نئوکلبرگی ها مانند، گیلیگان و توریل از نظریه ی تحول اخلاقی کلبرگ باعث گسترش و تداوم دیدگاههای شناختی در حوزه ی رشد اخلاق فراهم نمود. گلیگان نقد جنسیتی بر نظریه کلبرگ ارائه کرد که تحول اخلاقی را مردانه درنظر گرفته بود و توریل بین تحول مراحل رشد اخلاقی و تحول شناخت اجتماعی تمایز قائل شد.
   
 8. 9618104673

  9618104673 New Member

  جواب سوال ۱:مرحله حسی حرکتی:که در این مرحله کودک با استفاده از حواس و بازتاب های خود با دنیای اطراف ارتباط پیدا می کند نه با تفکر و اندیشه این مرحله از تولد تا ۲ سالگی است مثلاً کودک در حوالی هفت ماهگی چهره مادر را می شناسد و اگر مادر از جلو چشم او دور شور جیغ و داد راه می اندازد در واقع کودک می فهمد مادر به رغم غیر قابل رویت بودن هنوز حضور دارد .
  مرحله پیش عملیاتی :این مرحله که از ۲تا ۶ و ۷ سالگی طول می کشد دوره ای است که کودک هنور نمی تواند بدون استفاده از سمبل ها یا نمادها عملیات ذهنی انجام دهد مثلاً کودک نمی تواند در ذهن خود جمع یا تفریق یا ضرب یا تقسیم انجام دهد بلکه با استفاده از اشیا این کار را انجام میدهد مثلاً نمی تواند بگوید که ۲ با ۲ می شود ۴ بلکه می تواند ۲ سیب را پهلوی ۲ سیب دیگر قرار دهد و بگوید می شود ۴ سیب .کودک در این دوره می تواند با شنیدن کلمه سگ شکل سگ را در ذهن خود مجسم کند .
  مرحله عملیات عینی :در این مرحله کودک اعمال منطقی انجام می دهد مثلاً حساب کردن/ درک روابط بین طبقات و مجموعه ها طول این مرحله از ۷ تا ۱۲ سالگی است در این مرحله اگر به کودک ۲ لیوان هم حجم با اندازه های مختلف را نشان دهیم و بپرسیم کدام یک آب بیشتری دارد خواهد گفت که برابرند .
  مرحله عملیات صوری :کودکانی که به این مرحله می رسند می توانند در باره مفاهیمی چون آزادی /عدالت / مسایل هندسی مربوط به دایره و مربع بدون آنکه آن ها را به طور عینی نشان دهند بحث کنند . آن ها می توانند برای خود عقیده ای داشته باشند در این مرحله استدلال و استنتاج رشد می یابد و به فرد قدرت بحث و جدل موافقت یا مخالف با عقاید دیگران می دهد .
  جواب سوال ۲ :در مرحله آلتی : در این مرحله تمرکز اصلی زیست مایه بر دستگاه تناسلی است بچه ها تفاوت بین زن و مرد را کشف میکنند فروید عقیده داشت که پسرها شروع به در نظر گرفتن پدر به عنوان رقیبی برای عاطفه مادر می کنند عقده ادیپ به تشریح این احساس یعنی در اختیار داشتن مادر و تمایل به جایگزینی پدر می پردازد از طرف دیگر بچه می ترسد که به خاطر این احساس مورد تنبیه پدر قرار گیرد ترسی که فروید آن را اضطراب اختگی می نامد از عبارت عقده الکترا برای تشریح احساسات مشابه در دختران جوان استفاده شده است فروید این تجربه در دختران را ((غبطه قضیب ))می نامد نهایتاً بچه با پدر یا مادر هم جنس خود (پسر با پدر /دختر با مادر ) به شناخت جنسی بیشتری دست می یابد در مورد دختران فروید عقیده داشت که غبطه قضیب هیچ گاه به طور کامل از بین نمی رود و تمامی زنان تا حدَی در این مرحله تثبیت شده باقی میمانند .
  جواب سوال ۳ :۱-سطح پیش قراردادی :در این سطح کودک رفتار مناسب رار فتاری می داند که اطاعت به همراه آورد و رفتار نا مناسب را رفتاری به حساب می آورد که موجب تنبیه میشود به طور کلی می توان گفت در این سطح اخلاقی کودکان در مورد درست و نادرست فقط بر حسب عواقب عمل قضاوت می کنند مثلاً اگر به او بگوییم (( فردی که سهواً۱۰ بشقاب را شکست کار بدتری انجام داد یا کسی که عمداً ۱بشقاب را شکست ؟)) کودک می گوید کسی که ۱۰ بشقاب را شکسته کار بدتری انجام داده است .))
  ۲- سطح قراردادی : در این سطح افراد علاقه مندند که با اعمال خود دیگران را خشنود کنند یعنی تحسین آنها را برانگیزند به خصوص تحسین افرادی که از نظر آنها مهم هستند در همین سطح آنها گرایش به اطاعت کامل از قوانین دارند در این سطح اطاعت از قوانین لزوماً برای اجتناب از مجازات یا کسب پاداش نیست بلکه بیشتر دلیل أن حفظ نظم جامعه است
  ۳- سطح پس قراردادی :رسیدن به این سطح نشانه ای از رسیدن به اخلاق واقعی است در این سطح فرد برای اولین بار متوجه میشود که ممکن است بین دو معیار پذیرفته شده اخلاقی تضاد وجود داشته باشد و او باید به نوعی آن ها را برای خود حل و فصل کند او ضمن اقرار به قوانین ممکن است از نارسایی بعضی از موارد قانونی نیز آگاه شده و دریابد که افراد دیگر ممکن است عقاید و ارزش های متفاوتی داشته باشند در همین سطح فرد بعضی از اصول را در خود درونی کرده و به آنها پایبند شده است .
   
 9. 9618104641

  9618104641 New Member

  جواب سوال1: 1..مرحله ی حسی حرکتی:کودک 1 ساله به سمت اشیای موجود در خانه میرود و آن ها را هل میدهد 2..مرحله ی پیش عملیاتی:دختر 4 ساله به عروسک خود با قاشق غذا میدهد 2..عملیات عینی:کودک 8 ساله توانایی جمع و تفریق و درک این موضوع را دارد 4..عملیات انتزاعی یا صوری:نوجوان 14 ساله توانایی گقتن فزضیه و طرح خلاقانه دارد

  جواب سوال 2: عقده ی ادیپ و الکترا در مرحله ی رشد آلتی رخ میدهد.....
  عقده اُدیپ در نظریه روان کاوی به تمایل حسی، عاطفی پسربچه برای ارتباط با مادرش گفته می‌شود که حسی از رقابت با پدر را پدیدمی‌آورد. این مفهوم نخستین بار توسط فروید در توضیح داده شد.
  بر اساس نظریهٔ فروید، پسران در ابتدا مادرشان را موضوع عشق می‌دانند اما به تدریج پی می‌برند که او موضوع عشق پدرشان نیز هست. بدین ترتیب پدر در تصاحب مادر به رقیب پسر بدل می‌شود و پسر واهمه دارد که پدر قضیب او را قطع کند. پس پسر با چشم‌پوشی از مادر به عنوان موضوع عشق و همانندسازی خود با پدر از این تنگنا می‌رهد. او به جبران چشم‌پوشی از مادر در آینده قادر خواهد بود زنان دیگر را در مقام موضوع عشق برگزیند.فروید معتقد بود که این مرحله عقده ادیپ در رشد کودکان بین ۳ تا ۵ سال چیزی طبیعی است و پایان آن زمانی است که کودک هویتش را با والد از جنس خودش شناسایی کرده و امیال جنسی‌اش را سرکوب می‌کند؛ این فرایند در نظریه فروید باعث تشکیل فراخود میشود.
  آنچه دختر تجربه می کند با تجربه پسر متفاوت است. فروید، بیان می کند که دختر بر این باور است که اخته شده است (مثلا هنگام تولد) و مادر را مقصر این اتفاق می داند. دختر در ابتدا مادرش را هدف عشقی خود قرار می دهد اما بعد پدر جای مادر را می گیرد و هدف گرایش کودک می شود. این جابجایی به این دلیل اتفاق می افتد که دختر به خاطر تفاوتی که با پسر دارد، احساس کمبود می کند و مادر را مسبب از دست دادن آلتش می داند.دختر می داند که نمی تواند آلت پسرانه داشته باشد، اما به دنبال جایگزین می گردد. او می خواهد نوزادی داشته باشد تا آن کمبود را برطرف کند و به همین دلیل به سمت پدر می رود به این امید که پدر برایش نوزادی تهیه می کند. در این نقطه، "دختر به زن کوچکی تبدیل می شود."اینجا مشکلی پیش می آید. این که چگونه دختر با مادر همانند سازی می کند و ارزش ها و توانایی های او را به درون می کشد. در پسر، ترس اختگی است که باعث تکامل بخش اخلاقی شخصیت می شود و همانند سازی و درون فکنی وسیله ایست که پسر با آن از شدت وحشتش می کاهد. اما دختر، اصولا چنین وحشتی ندارد که مادر اخته اش کند. همانند سازی در دختر احتمالا به این دلیل رخ می دهد که دختر می ترسد که عشق مادر را از دست بدهد. این ترس نسبت به ترس اختگی، ضعیف تر است و به همین دلیل فروید ادعا می کند که همانند سازی دختر با مادر از همانند سازی پسر با پدر ضعیف تر است و در دختران، بخش اخلاقی (فراخود) به قدرت پسران نمی باشد .

  جواب سوال3: پیش قراردادی:کودک 3 ساله ای قول میدهد در مهمانی ساکت بنشیند و در عوض به او یک شکلات بدهند..... قراردادی:پسر 10 ساله ای در جمع افراد بزرگتر از خود سعی میکند با صحبت های و رفتار های خود خود را بزرگتر از سن خود جلوه دهد تا مورد پذیرش جمع قبول گردد...... پس قراردادی:جوان 20 ساله با وجدان به قوانین راهنمایی و رانندگی احترام میگذارد
   
 10. 9618104604

  9618104604 New Member

  مـــــرحله 1 :حسی ـ حرکتی (ازتولد تا ۲ سالگی) :

  کودکان متوجه می‌شوند که برای دست یابی به یک شیء تا چه اندازه باید دست خود را دراز کنند.

  همچنین کم‌کم، متوجه می‌شوند که وجودی مستقل دارند و بخشی از اشیای دیگر نیستند.

  موضوع مهم در این مرحله مفهوم پایداری یا ماندگاری اشیا است.

  مــــرحله 2 :پیش عملیاتــــی ( از ۲ سالگی تا ۷ سالگی )

  از حدود ۱۸ ماهگی تا دو سالگی، کودکان از سمبل ها استفاده میکنند. کلمات سمبل هستند و می‌توانند معرف اشیا یا گروه‌هایی از اشیا باشند. کودکان سه و چهار ساله می‌توانند از کلمات استفاده کنند، اما کلمات و تصاویر ذهنی ان ها به شیوه منطقی مرتب نشده‌است.

  در مرحله پیش عملیاتی، کودک هنوز برخی قوانین یا عملیات ذهنی را یاد نگرفته. عملیات به این مفهوم که روشی ذهنی برای تجزیه، ترکیب، ویا تبدیل اطلاعات به شیوه‌ای منطقی. به باور پیاژه، کودکان پیش عملیاتی هنوز به نگهداری ذهنی دست یابی ندارند. نگهداری ذهنی، یعنی درک این واقعیت که مقدار یک ماده، حتی پس از عوض شدن شکل آن ثابت می‌ماند. این کودکان متوجه نمی‌شوند که مقدار اب، حتی پس از آن که از لیوان بلند وباریک به لیوان کوتاه و پهن ریخته می‌شود، یکسان باقی می‌ماند.

  مرحله3: مرحله عملیات عینی (۷ تا ۱۱ سالگی ) :

  کودک تنها بر اساس آنچه که مشاهده می‌کند و می‌تواند پاسخ صحیحی می‌دهد اما در خصوص موضوعاتی که عینیت ندارند و ملموس نیستند یعنی موضوعات مجرد و انتزاعی توانایی ارائه پاسخ صحیح را ندارد. استدلال قیاسی که در آن از دو مقدمه، نتیجه‌ای منطقی گرفته می‌شود، در این مرحله نمایان میشود.

  کودک می‌تواند عمل برگشت‌پذیری و انعطاف‌پذیری را به خوبی انجام دهد و به انواع مفاهیم نگهداری از جمله نگهداری وزن، طول، حجم، عدد دست پیدا کرده طبقه‌بندی اشیاء و موضوعات گوناگون به خوبی صورت می‌پذیرد درک رابطه جزء و کل نزد کودکان معنا و مفهوم میابد. مطلوب‌ترین پیامد در این مرحله آن است که کودک به شکل درست به قواعد احترام بگذارد و البته این را هم بداند که هر قاعده میتواند استثنا داشته باشد.

  مرحله 4: مرحله عملیات انتزاعی یا صوری (سن ۱۱ سالگی به بعد) :

  بالاترین کیفیت شناختی نزد نوجوانان است. توانایی تفکر انتزاعی، استدلال قیاسی را می‌یابد. می‌توانند. مواردی چون تغییر و تفسیر ضرب‌المثل، فرضیه سازی، استدلال کردن بسیار، کاربرد فراوان دارد. نوجوانان می‌توانند پیرامون سئوالات گوناگون که حتی عینیت ندارد به تفکر بپردازند. همه نوجوانان در زمانی واحد و به میزان یکسان به مرحله عملیات صوری نمی‌رسند و برخی، ممکن است اصلاً به مرحله تفکر عملیاتی صوری نرسند.

  عقده ی ادیپ

  در این نظریه به تمایل حسی، عاطفی پسربچه برای ارتباط با مادرش گفته می‌شود که در رقابت با پدر انجام گرفته.بر اساس نظریه فروید، پسران در ابتدا مادرشان را عامل عشق میبینند اما به تدریج پی می‌برند که پدر نیز در این موضوع نقش دارد. به این شکل رقابت بین پدر و پسر ایجاد شده. و پسر واهمه دارد که رابطه اش با پدر بد شود. پس پسر با چشم‌پوشی از مادر به عنوان موضوع عشق و همانندسازی خود با پدر از این تنگنا فرار میکند.

  فروید معتقد بود که این مرحله عقده ادیپ در رشد کودکان بین ۳ تا ۵ سال چیزی طبیعی است و پایان آن زمانی است که کودک هویتش را با والد از جنس خودش شناسایی کرده و امیال جنسی‌اش را سرکوب می‌کند.

  عقده ی الکترا

  فروید در نظریه روانکاوی از این داستان برای توصیف میل ناخودآگاه دختر به از بین بردن مادر و تصاحب پدر در دوره ذکری رشد روانی جنسی استفاده کرده‌است.

  دختر سه حالت زیر برایش ممکن هست پیش بیاد:

  دختر میتواند میل جنسی را فراموش کند
  دختر می‌تواند ناقص بودن خود را انکار کند.
  دختر از مادر گذارکند و عشق به پدر را به مردان دیگر منتقل کند

  پیش قراردادی:

  زمانی که کودک رفتاری را برای دریافت پاداش انجام می دهد یا از رفتاری برای دوری از تنبیه شدن انجام می دهد. مثلا زمانی که کودک برای فرار از تنبیه کار اشتباه را کمتر تکرار میکند و یا برای دریافت پاداش که می تواند شهر بازی باشد اسباب بازی هایش را پس از بازی جمع کند

  قراردادی:

  در این سطح رفتار فرد از روی تعارف و آداب و رسوم می باشد. در این زمان کودک یا نوجوان به صورتی رفتار می کند تا توسط جمع یا افراد دارای قدرت مورد توجه قرار بگیرد. برای مثال در این سنین دوست دارند که حرف های بزرگ بزنند یا رفتاری انجام دهند که مورد توجه بزرگترها قرار گیرد

  پس قراردادی:

  در این سطح فرد پایبندی به اخلاق را به دست می آورد در حقیقت این پایبندی درونی هست و هم چنین به گونه ای رفتار می کند که همه سود ببرند. برای مثال در صف نان میتوانند صف را خراب کند یا منظم در صف بایستد.
   
 11. 9618104660

  9618104660 New Member

  سوال 1
  مرحله ی حسی حرکتی(از بدو تولد تا 2 سالگی)
  در این مرحله نوزاد در حال کشف روابط بین اعمال و پیامدهای عمل خود است.
  1)هنگامی که یک کودک هشت‌ماهه می‌خواهد وسیله ای را بردارد، اگر بر روی آن پارچه‌ای بیندازیم، او بلافاصله دست از تلاش برمی دارد، انگار که علاقهٔ خود را به آن از دست داده‌ و مطمئن است که هر چیزی که به چشم نیاید وجود ندارد. او نه متعجب می‌شود و نه ناراحت. اما یک کودک ده‌ماهه، باز هم به دنبال اسباب بازی پنهان شده در زیر پارچه خواهد گشت.
  2)کودک در این مرحله متوجه میشود که اگر دست خود را به اتوی داغ بزند چه اتفاقی روی میدهد
  کودک با انجام فعالیت، کاوش و دستکاری محیط برکارکردهای حرکتی خود مسلط می‌شود.
  در این مرحله بازتابها(حرکات غیر ارادی) مثل بازتاب مکیدن وچنگ زدن، وجود دارد .
  ساختار شناختی کودکان در این مرحله بسیار ضعیف است.
  دستاورد مهم این دوره، پیدایش بقای شیءیاطرح واره بقای شیءاست که به معنای توانایی کودکدر فهم آن است که وجود اشیاء مستقل از بکارگیری آن‌ها توسط اوست.
  کودک در این مرحله یاد می‌گیرد که خود را از جهان جدا بداند.

  مرحله ی پیش عملیاتی (از ۲ سالگی تا ۷ سالگی)
  1)کودک 2.5 تا 3 ساله حالت بدنش را جوری تنظیم می کند که انگار سوار بر موتور است و گمان میکند واقعا موتور سواری می کند
  2)اگر دو بستنی هم اندازه با حجم متفاوت را جلوی کودک قرار دهیم بستنی را انتخاب می کند که بزرگتر به نظر می رسد
  کودک برای انجام عملیات نیازمند توانایی انجام در فرایند برگشت پذیری اند.
  تفکر و استدلال اوشهودیاست( یادگیری او بدون استدلال است) او نمی‌تواند منطقی یا قیاسیبیندیشد و مفاهیمش ابتدایی است.
  اشیاء را می‌تواندبنامد، اما نمی‌تواند آن‌ها را طبقه بندی کند.
  کودک در این مرحله بین واقعیت‌ها و رخدادها، ارتباط منطقی برقرار نمی‌کند.
  کودک در این مرحله ازرشد، خودمحوراست ، یعنی خود را مرکز عالم می‌دانند و نمی‌توانند دنیارا از چشم دیگران ببینند یا خود را جای دیگران بگذارند .

  مرحله ی عملیات عینی (۷ تا ۱۱ سالگی)
  در این سن می فهمد که خودش با تمام اعضای خانواده چه نسبتی دارد
  کودک تنها بر اساس آنچه که مشاهده می کند و می تواند موضوعات را لمس کند پاسخ صحیحی می دهد اما در خصوص موضوعاتی که عینیت ندارند و ملموس نمی باشند یعنی موضوعات مجرد و انتزاعی توانایی ارائه پاسخ صحیح را ندارد
  استدلال قیاسیکه در آن از دومقدمه، نتیجه ای منطقی گرفته می‌شود، در این مرحله پیدامی‌شود.
  کودک می توانند عمل برگشت پذیری و انعطاف پذیری را به خوبی انجام دهند و به انواع مفاهیم نگهداری از جمله نگهداری وزن، طول، حجم، عدد دست پیدا کرده
  طبقه بندی اشیاء و موضوعات گوناگون به خوبی صورت می پذیرد درک رابطه جزء و کل نزد کودکان شناخته می شود .
  مطلوب‌ترین پیامد در این مرحلهآن است که کودک به گونه ای سالم به قواعد احترام بگذارد و البته این را هم بداند کههر قاعده ممکن است استثنایی موجه باشد.

  مرحله عملیات انتزاعی یا صوری (سن ۱۱ سالگی به بعد)
  بالاترین کیفیت شناختی نزد نوجوانان است.
  توانایی تفکر انتزاعی ،استدلال قیاسی را می یابد.
  می‌توانند مفهوم احتمالات را دریابند.
  مواردی چون تغییر و تفسیر ضرب المثل، فرضیه سازی، استدلال کردن بسیار، کاربرد فراوان دارد
  نوجوانان می توانند پیرامون سئوالات گوناگون که حتی عینیت ندارد به تفکر بپردازد
  همه‌ی نوجوانان در زمانی واحد و به میزان یکسان به مرحله‌ی عملیات صوری نمی‌رسندوبرخی، ممکن است اصلاً به مرحله‌ی تفکر عملیاتی صوری نرسند .


  سوال 2
  عقده ی ادیپ
  در نظریات روان‌شناسی فروید به تمایل جنسی پسر به مادر - که همراه با حس رقابت با پدر است - گفته می‌شود. این کلمه برای اولین بار توسط فروید در کتاب تفسیر خواب‌ها ابداع شد. انتخاب این کلمه بر مبنای سرگذشت شخصیت اسطوره‌ای ادیپ بود که بر اساس آنچه در تقدیر او و پدرش پیش بینی شده بود، پدرش را کشت و با مادرش ازدواج کرد. معادل زنانه عقده ادیپ، عقده الکترا است. فروید معتقد بود که این مرحله عقده ادیپ در رشد کودکان بین ۳ تا ۵ سال، چیزی طبیعی است و پایان آن زمانی است که کودک هویتش را با والد از جنس خودش شناسایی کرده، و امیال جنسی اش را سرکوب می‌کند؛ این فرایند در نظریه فروید باعث تشکیل فراخود میشود .

  عقده ی الکترا

  تجربه دختر با تجربه پسر متفاوت است. فروید، بیان می کند که دختر بر این باور است که اخته شده است (مثلا هنگام تولد) و مادر را مقصر این اتفاق می داند. دختر در ابتدا مادرش را هدف عشقی خود قرار می دهد اما بعد پدر جای مادر را می گیرد و هدف گرایش کودک می شود. این جابجایی به این دلیل اتفاق می افتد که دختر به خاطر تفاوتی که با پسر دارد، احساس کمبود می کند.


  سوال 3
  پیش ‌قرار دادی
  در این سطح اولیه از رشد، اخلاق درونی نشده و بر اساس تنبیه و تشویق پدر و مادر یا سایر مراجع قدرت تعیین می گردد. ملاک خوب و بد بودن رفتار؛ اثر مستقیم و ضرر و منفعت آنی ناشی از آن است که بلافاصله متوجه شخص می شود.
  برخي از افراد به محض نبودن ترس از مأمور و قانون هر كاري كه دلشان بخواهد مي كنند، به هنگام رانندگي در موارد خاص اين قضيه كاملاً به چشم مي خورد. يا به هنگام رفتن به دامن طبيعت چه آشغالهاي جورا جوري در كنار چشمه پاك زيباي حرمت دار، كه ريخته نمي شود


  قراردادی
  فرد وارد حیطه عرف و قوانین جامعه می شود و اطاعت از آنها را اخلاقی می شمرد
  در این سطح فرد دوست دارد که با رفتارش دیگران را خشنود کند و تحسین آن‌ها را برانگیزد. به ویژه تلاش می‌کند کسانی که برایش مهم هستند تحسینش کنند مثلا برای کسب رضایت دوست خود وسیله مورد علاقه اش را به دوستش هدیه میدهد  پس قراردادی
  رسیدن به این سطح نشانه‌ی رسیدن به اخلاق واقعی است. در این سطح فرد برای نخستین بار می‌فهمد که ممکن است میان دو معیار پذیرفته شده‌ی اخلاقی، تضاد وجود داشته باشد و او باید این تضاد را برای خود حل کند.

  مثال
  ارزش قايل شدن براي ماديات فراتر از خود زندگي، معني ندارد. افراد مي توانند بدون اينكه اصلاً اموال شخصي داشته باشند، باهم زندگي كنند. محترم شمردن زندگي و شخصيت انسان، اصلي مسلم است و بنابراين، افراد متقابلاً وظيفه دارند كه يكديگر را از مرگ نجات دهند

  طرفداری از دزدی یک شخص فقیر
   
 12. 9618104619

  9618104619 New Member

  جواب1

  مرحلهٔ حسی حرکتی (از بدو تولد تا ۲ سالگی)

  اگر وقتی به کودک 4 ماهه ای که به سوی اسباب بازی خود دست دراز کرده است به نحوی آن را پنهان کنید، دیگر دنبال آن نمی گردد و توجهش به چیزهای دیگر جلب می شود و چنانچه پارچه ای را که در زیر آن اسباب بازی را پنهان کرده اند بردارید کودک با تعجب به آن می نگرد. اما اگر طوری اسباب بازی را از زیر پارچه درآورید که کودک نبیند آن وقت پارچه را بلند کنید کودک بدون هیچ گونه تعجب یا ناراحتی به جای خالی اسباب بازی نگاه می کند. اگر رفتار این کودک 4 ماهه را با کودک یک ساله مقایسه کنیم مشاهده می شود که کودک یک ساله می کوشد از زیر پارچه اسباب بازی خود را درآورد و وقتی آن را به دست می آورد متعجب نمی شود، اما اگر آن را نیابد سخت متعجب و ناراحت می شود.

  مرحلهٔ پیش عملیاتی (از ۲ سالگی تا ۷ سالگی)

  نگهداری ذهنی، یعنی درک این واقعیت که مقدار یک ماده، حتی پس از عوض شدن شکل آن ثابت می‌ماند. این کودکان متوجه نمی‌شوند که مقدار اب، حتی پس از آن که از لیوان بلند وباریک به لیوان کوتاه و پهن ریخته می‌شود، یکسان باقی می‌ماند و ثابت است.


  عملیات عینی (۷ تا ۱۱ سالگی)
  این نوع تفکر مشخصه‌ی سن 11-7 سالگی است. درین مرحله شخص قادر می‌گردد که دنیا را از دیدگاه شخص دیگر نیز ببیند.در این مرحله کودک به تدریج از پروسه‌های تفکر منطقی استفاده کرده و یاد می‌گیرد که اشیا را بر حسب خصوصیات مشترک آن‌ها طبقه‌بندی، تنظیم، و درجه‌بندی نماید. کودک در این مرحله می‌فهمد که یک شی قابل تبدیل به شی دیگر است و مجددا می‌تواند به حالت اول برگرددمثل آب و یخ. به این مفهوم برگشت‌پذیری می‌گویند. کودکان یا افراد بزرگتری که مفهوم نگهداری و برگشت‌پذیری را نمی‌توانند درک کنند به این معناست که آنها هنوز هم در مرحله‌ی پیش‌عملیاتی یا سن فکری 7-2 سالگی قرار دارند.

  عملیات انتزاعی یا صوری (سن ۱۱ سالگی به بعد)

  بالاترین کیفیت شناختی نزد نوجوانان است. توانایی تفکر انتزاعی، استدلال قیاسی را می‌یابد. می‌توانند مفهوم احتمالات را دریابند. مواردی چون تغییر و تفسیر ضرب‌المثل، فرضیه سازی، استدلال کردن بسیار، کاربرد فراوان دارد. نوجوانان می‌توانند پیرامون سئوالات گوناگون که حتی عینیت ندارد به تفکر بپردازند. همهٔ نوجوانان در زمانی واحد و به میزان یکسان به مرحلهٔ عملیات صوری نمی‌رسند و برخی، ممکن است اصلاً به مرحلهٔ تفکر عملیاتی صوری نرسند.


  جواب2
  عقده ادیپ مربوط سن سه تا پنج سالکگی است بدن ترتیب خطوط عقده ادیپ ترسیم می‌شود که در آن پسر بچه پدر را به عنوان رقیبی برای عشق و عاطفه مادر می‌بیند. خود فروید نیز در همان زمان در خود حسادتی در تعارض با محبت نسبت به پدر احساس می‌کرد. ولی در حین همین رقابت با پدر و تمایل پسر بچه به اینکه جای پدرش را بگیرد ترس از مورد انتقام و آسیب رساندن وجود دارد. او ترس خود را از پدرش در قالب تناسلی تفسیر می‌کند و از آن می‌ترسد که پدرش آلت او را قطع کند، بنابراین اضطراب اختگی شروع می‌شود. البته او پدر خود را دوست دارد و به وی نیازمند است.


  بحران ادبپی در دختر بچه از حدود ۵ سالگی شروع می‌شود او در همین سن و سال از مادر خود مأیوس می‌شود. دختر آنچه را که فروید رشد آلت مردی می‌خواند و به وجود می‌آورد نظیر اضطراب اختگی پسر، دختر معتقد است که آلت مردانه‌اش را از دست داده و پسر می‌ترسد که آنرا از دست بدهد. با این حال دختر بچه شروع به خیالبافی رمانتیک در مورد خود و پدرش می‌کند. در ابتدا افکار او شامل تمنای مبهم برای داشت آلت رجولیت پدر است اما این فکر بزودی عوض می‌شود و تبدیل به آروزی داشتن یک کودک و تقدیم آن بعنوان یک هدیه به پدر است. در این دوره دختر بچه مادر خود را همانند پدر برای پسر، رقیبی عشقی برای خود می‌بیند، حداکثر می‌بیند کارهایی از قبیل در آغوش گرفتن پدر، خوابیدن با او و اینکه خود را به او بچسباند را نمی‌تواند انجام دهد ولیکن مادر قادر است همه این کارها را بکند. بنا به گفته فروید می‌توان اسم چنین موقعیت ادیپی را عقده الکترا گذاشت.

  جواب3
  سطح یک: اصول اخلاقی پیش قراردادی ؛ (تا سن عقلی ده سال)

  • مرحله‌ی اول: توجه به تنبیه و فرمانبرداری (اخلاقی رفتار می‌کنم مبادا تنبیه بشوم).
  • مرحله دوم: توجه به نفع شخصی (اخلاقی رفتار می‌کنم تا پاداش بگیرم).
  سطح دو: اصول اخلاقی قراردادی؛ (تا سن عقلی سیزده سال)

  • مرحله سوم: رعایت اخلاق از روی رعایت رسوم و قواعد جمعی و جهت همرنگی با جماعت (گرایش به پسرخوب/دختر خوب بودن برای اجتناب از پذیرفته نشدن)
  • مرحله چهارم: رعایت اخلاق به خاطر نزدیکی به سرچشمه‌های اقتدار (یعنی جهت پذیرفته شدن از طرف صاحبان قدرت و کسب شأن اجتماعی {به زبان ساده: برای ترقی در اجتماع و اغلب ریاکارانه}).
  سطح سه: اصول اخلاقی پس قراردادی؛ (بعد از بلوغ عقلی و شکل‌گیری فردیت)

  • مرحله پنجم: توجه به پیمان اجتماعی (رعایت اخلاق در راستای رفاه همگان و نفع همه؛ احترام به حرمت و فردیت افراد)
  • مرحله ششم: پایبندی به اصول اخلاقی (اخلاقی بودن از درون فرد می‌جوشد و ربطی به جامعه‌ای که در آن می‌زید ندارد؛ رفتار شخص بنا بر رعایت اصول وجدانی خودش جریان می‌یابد. فرد فارغ از موقعیتش اخلاقی رفتار می‌کند تا پیش خودش شرمنده نشود).


   
 13. 9618104612

  9618104612 New Member

  پیاژه مراحل رشد کودکان و نوجوانان را به چهار دوره به این قرار طبقه بندی کرده است: 1- حسی و حرکتی، 2- قبل از عملیات عینی 3- عملیات عینی 4- عملیات صوری
  ۱.در مرحله ی حسّی و حرکتی (تولد تا 2 سالگی) کودکان شیرخواره از طریق حواس و رفتارهای حرکتی با جهان پیرامون خود رابطه برقرار می کنند. تجربه ی آنها از محیط به طور مستقیم حاصل می شود و اندیشه های اصلی را پیش از اندیشه های پیچیده تر می آموزند.
  کودکان پیش از آنکه به ارتباط نمادی پی ببرند باید اصل بقای شیء را دریابند. منظور از بقای شیء آن است که اگر شیئی و یا شخصی به طور مستقیم در میدان حواس قرار نگیرد وجودش منتفی نیست. برای مثال، اگر وقتی به کودک 4 ماهه ای که به سوی اسباب بازی خود دست دراز کرده است به نحوی آن را پنهان کنید، دیگر دنبال آن نمی گردد و توجهش به چیزهای دیگر جلب می شود و چنانچه پارچه ای را که در زیر آن اسباب بازی را پنهان کرده اند بردارید کودک با تعجب به آن می نگرد. اما اگر طوری اسباب بازی را از زیر پارچه درآورید که کودک نبیند آن وقت پارچه را بلند کنید کودک بدون هیچ گونه تعجب یا ناراحتی به جای خالی اسباب بازی نگاه می کند. اگر رفتار این کودک 4 ماهه را با کودک یک ساله مقایسه کنیم مشاهده می شود که کودک یک ساله می کوشد از زیر پارچه اسباب بازی خود را درآورد و وقتی آن را به دست می آورد متعجب نمی شود، اما اگر آن را نیابد سخت متعجب و ناراحت می شود.
  ۲.به عقیده ی پیاژه از 2 تا 7 سالگی کودک از نظر رشد شناختی در دوره ی قبل از عملیات عینی قرار دارد. در این دوره کودکان رویدادها را بهتر می توانند مجسم کنند.کودک در این دوره به بازیهای نمایشی و ساختگی علاقمند است و تفاوتی بین موجود زنده و بی جان قائل نمیشود.مثلا عروسک خود را یک شخصیت واقعی و اتومبیل اسباب بازی خود را اتومبیل واقعی فرض میکند.در محرکهای بینایی هم تنها به یک چیز میتواند متمرکز شود،مثلا همزمان نمیتواند به طول و عرض یک شئ توجه کند.
  3. دوره عملیات عینی 7 تا 12 سالگی را دربرمی گیرد. در کودک نوباوه توانایی استدلال و حل مسئله ایجاد می شود و به طبقه بندی نیز می پردازد.در این سن کودک متوجه کم شدن جز از کل و باقیمانده میشود که مثلا در صورتیکه 10 شکلات داشته باشد و سه تای آن خورده شود،7 شکلات دیگر باقی میماند.هم چنین متوجه ارتباط خود با دیگران و دیگران با خود میشود.مثلا اگر محمد پسرعموی علی است،علی هم پسرعموی محمد است.هم چنین کودک متوجه روابط علت و معلولی میشود مثلا اینکه در صورت درس نحواندن تنبیه خواهد شد و یا نمره پایینی به دست می آورد.پس از این به بعد باید به درس ها و تکالیف خود رسیدگی کند.
  ۴.دوره ی عملیات صوری از 11 یا 12 سالگی آغاز می شود و تا دوره ی بزرگسالی ادامه دارد. در این دوره نوجوان می تواند به مفاهیم ذهنی و نمادها پی ببرد و چیزهایی را درک کند که خود به طور مستقیم تجربه نکرده است و از واقعیت امور از دیدگاه دیگران نیز آگاه شود.
  عقده ادیپ:بر اساس نظریهٔ فروید، پسران در ابتدا مادرشان را موضوع عشق می‌دانند اما به تدریج پی می‌برند که او موضوع عشق پدرشان نیز هست. بدین ترتیب پدر در تصاحب مادر به رقیب پسر بدل می‌شود و پسر واهمه دارد که پدر آلت تناسلی او را قطع کند. پس پسر با چشم‌پوشی از مادر به عنوان موضوع عشق و همانندسازی خود با پدر از این تنگنا می‌رهد. او به جبران چشم‌پوشی از مادر در آینده قادر خواهد بود زنان دیگر را در مقام عشق برگزیند.فروید معتقد بود که این مرحله عقده ادیپ در رشد کودکان بین ۳ تا ۵ سال چیزی طبیعی است و پایان آن زمانی است که کودک هویتش را با والد از جنس خودش شناسایی کرده و امیال جنسی‌اش را سرکوب می‌کند.
  عقده الکترا:عقدهٔ الکترا در دختر معادل عقده ادیپ در پسر است.فروید معتقد بود که دختربچه نیز مانند پسربچه، ابتدا مادر را موضوع عشق خود قرار می دهد، اما بعد با تغییر جهت میل رو به رو می‌شود و به پدر میل می ورزد. اما در نتیجهٔ رقابت مادر، احساس زنا با محارم را در خود سرکوب می‌کند، و اشتیاقش را به مردان بزرگسال دیگر معطوف کرده، به این طریق خود را با مادر همسان می‌کند.

  نظریه رشد اخلاقی کهلبرگ:كهلبرگ درباره مرحله اول كه آن را «مرحله فرمانبرداري» ناميده است، مي‏گويد: از نظر كودك «درست» عبارت است از: تخطّي نكردن از قوانيني كه نافرماني آن‏ها مجازات و تنبيه را به همراه دارد و پذيرفتن قدرت مراجع قدرت مثل والدين. مرحله دوم، مرحله هدف ابزاري فردي و مبادله است. در اين مرحله، كودك قواعدي را مراعات مي‏كند كه مستقيما منافع شخصي را تأمين مي‏كنند و پذيرفته است كه هر كس منافعي دارد كه با نيازها و منافع ديگران در تعارض است. مرحله سوم، مرحله انتظارات بين فردي دو جانبه و يا روابط دو جانبه و هم نوايي است. در اين مرحله، بر توجه داشتن به ديگران، روابط مبتني بر اعتماد، وفاداري و قدرشناسي از ديگران تأكيد مي‏شود. ديدگاه فرد در اين مرحله در ارتباط با افراد ديگر، كه احساسات و توافق‏هاي مشتركي با او دارند، شكل مي‏گيرد. در مرحله چهارم، كه به مرحله نظام‏هاي اجتماعي و وجدان نام‏گذاري شده است، فرد در پي انجام وظايف اجتماعي است و به رعايت نظم اجتماعي و حفظ رفاه و سعادت جامعه و گروه خود احساس نياز مي‏كند. در اين مرحله، فرد بين ديدگاه‏هاي اجتماعي و انگيزه‏هاي فردي تفاوت و تمايز قايل مي‏شود.

  مرحله پنجم، مرحله قرارداد يا وظيفه اجتماعي است. فرد در اين مرحله از اختلاف ارزش‏ها و ارتباط آن‏ها با گروه خودآگاهي دارد. به اين دليل، به قوانيني متعهد است كه آن‏ها را قرارداد اجتماعي مي‏داند، از حقوق همه مردم حمايت مي‏كند و بر اين اصل تأكيد و اصرار مي‏ورزد كه: «بيشترين نفع و نيكي براي بيشترين افراد.» مرحله ششم، مرحله اصول اخلاقي همگاني است. در اين مرحله، فرد با مراجعه به اصول اخلاقي‏اي كه خود برگزيده است به قوانين و توافق‏هاي اجتماعي پاي‏بند مي‏شود و بر اساس اصل «برابري حقوق انسان‏ها و احترام به مقام انسان‏ها به عنوان افراد» به اصول اخلاقي همگاني متعهد مي‏گردد.

  كهلبرگ با تكيه بر تحقيقات خود ادعا كرد كه كودكان تا سن 10 سالگي در مرحله 1 و 2 قرار دارند و پس از آن وارد مراحل 3و4 مي‏شوند و مراحل 5و6 مربوط به دوره بزرگسالي است.
  معمایی که لارنس کلبرگ در ابتدای تحقیق خود به کار برد، به صورت زیر است:

  خانمی به دلیل نوع خاصی از سرطان نزدیک به مرگ بود. نوع خاصی از دارو وجود داشت که پزشکان فکر می‌کردند ممکن است منجر به نجات وی شود. این دارو نوع خاصی از رادیوم بود که داروسازی در همان شهر آن را کشف کرده بود. هزینه ساخت دارو گران بود ولی داروساز ده برابر هزینه‌ای را که برای تولید آن انجام داده بود را مطالبه می‌کرد. وی ۲۰۰ دلار برای رادیوم خرج کرده بود ولی برای یک دوز مختصر از دارو ۲۰۰۰ دلار مطالبه می‌کرد. همسر خانم مبتلا به بیماری -آقای هینز- به هر کس که می‌شناخت برای تهیه پول مراجعه کرد ولی تنها موفق به تهیه ۱۰۰۰ دلار شد که نصف مبلغ مورد نیاز بود. او به داروساز گفت که همسرش در حال مرگ است و از او درخواست کرد که یا دارو را به او ارزانتر بفروشد یا به وی اجازه دهد که بقیه پول را بعداً بدهد. اما داروساز به او گفت: "نه، من دارو را کشف کرده‌ام و می‌خواهم از آن پول کسب کنم." در نتیجه هینز ناامید شد و با زور وارد مغازه داروساز شد تا دارو را برای همسرش به سرقت ببرد. آیا هینز باید با زور وارد آزمایشگاه می‌شد تا دارو را برای همسرش سرقت کند؟ اگر بله چرا و اگر نه چرا؟
  که البته نمره افراد در این تست کهلبرگ به خود جوابی که میدادند وابسته نبود بلکه بر اساس نوع تحلیل آنها صورت میگرفت.
   
 14. 9618104674

  9618104674 New Member

  ج1)مرحله حسی-حرکتی:مثلا وقتی شکلاتی را در دست گرفته و آنرا نشان کودک داده و سپس انرا پشت سر خود می بریم اما کودک به دنبال ان گشته و می داند از بین نرفته است.
  مرحله پیش عملیاتی:کودک سوار بر یک صندلی یا چوب می شود و فکر می کند موتور سیکلت است و با ان سواری می کند.
  مرحله عملیات عینی:برخلاف پیش عملیاتی،کودک در موضوعاتی که عینیت دارد،پاسخ می دهد.مثلا در دو لیوان آب با میزان یکسان اب که یکی باریک تر از دیگری است می داند که لیوان باریک تر عرض کمتری دارد و ارتفاع اب در ان بیشتر است ولی دو لیوان اب مساوی است.
  مرحله عملیات صوری:فرد می تواند مفهوم احتمالات و ضرب المثل ها را درک کند ولی در مرحله ی قبلی فرد نمی تواند برداشت مفهومی از یک مثل داشته باشد و مفهوم و مقصود انرا درک کند.


  ج2)عقده ادیپ(Oedipus Complex)در نظریه یروانکاوی کلاسیک، در مرحله التی(phallic stage)از فرآیند تکامل جنسی-روانی کودک رخ میدهد یعنی سنین بین 3 تا 6 و یا زودتر.در این دوران تمایلات جنسی کودک و همچنین ego او شکل می گیرد.عقده الکترا نیز معادل عقده ادیپ است اما الکترا در دختر و ادیپ در پسر رخ می دهد.به طور کلی این عقده ها تمایل حسی و عاطفی کودک به والد مخالف خود و

  ایجاد حس رقابتی با والد هم جنس خود است.
  ج3)مرحله پیش قرار دادی:مثلا کودک با ریختن غذا روی زمین تنبیه می شود و متوجه می شود عمل غلطی است و یا برعکس با خوردن غذا به طور کامل تشویق شده می فهمد عمل خوبی است.
  قراردادی:مثلا شنیدن داستان حسین فهمیده و مردم این رفتار را می پسندند او نیز قبول می کند
   
 15. leilimosalanejad

  leilimosalanejad دکتر مصلی نژاد عضو کادر مدیریت

  با سلام
  دوستان ÷اسخ دهنده به سوالات به موراد زیر دقت نظر بیشتری داشتهباشند
  در مرحله رشد جنسی فروید موارد زیر در خصوص کمپلکس ها رخ میدهد
  در این مرحله، تمرکز اصلی «زیست مایه» بر دستگاه تناسلی است. بچه‌ها تفاوت بین زن و مرد را کشف می‌کنند. فروید عقیده داشت که پسرها شروع به در نظر گرفتن پدر به عنوان رقیبی برای عاطفه مادر می‌کنند. «عقده اُدیپ» به تشریح این احساس یعنی در اختیار داشتن مادر و تمایل به جایگزینی پدر می‌پردازد. از طرف دیگر، بچه می‌ترسد که به خاطر این احساس مورد تنبیه پدر قرار گیرد. ترسی که فروید آن را «اضطراب اختگی» می‌نامد.

  مراحل رشد اخلاقی نیز به شرح زیر است. ت.جه کنید که بسیاری از شاخص های اخلاقی در این مرحله دیگر فردی نیست
  مرحله 1- اطاعت و تنبیه نخستین مراحل رشد اخلاقی در بین نوجوانان و جوانان مشترک است. در این مرحله، بچه‌ها قوانین را ثابت و مطلق می‌انگارند. اطاعت از قوانین بسیار مهم است زیرا باعث جلوگیری از تنبیه می‌شود.
  مرحله 2: فردگرایی و مبادله در این مرحله، نقطه نظرات فردی و قضاوت بچه‌ها برپایه چگونگی بر آورده ساختن نیازهای فردی قرار دارد.

  مرحله 3: روابط میان فردی این مرحله بر زندگی مطابق نقش‌ها و انتظارات اجتماعی تمرکز دارد. همرنگی با جماعت، «خوب» جلوه‌گر شدن و ملاحظه تاثیر تصمیمات بر روابط، مورد تاکید قرار می‌گیرد.
  مرحله 4: حفظ مرتبه اجتماعی در این مرحله از رشد اخلاقی، انسان‌ها به هنگام قضاوت کردن جامعه را به صورت کلّی در نظر می‌گیرند. تمرکز اصلی بر حفظ قانون، پیروی از مقررات، انجام وظیفه و احترام به مافوق است.


  مرحله 5: قراردادهای اجتماعی و حقوق فردی در این مرحله، انسان‌ها شروع به در نظر گرفتن ارزش‌ها، عقاید و باورهای متفاوت سایر مردم می‌کنند. قوانی برای حفظ یک جامعه اهمیت دارند امّا افراد جامعه باید این استانداردها و چهارچوب‌ها را قبول داشته باشند.
  مرحله 6: اصول همگانی آخرین سطح از استدلال اخلاقی کولبرگ بر پایه اصول اخلاقی همگانی و استدلال انتزاعی قرار دارد. در این مرحله، انسان‌ها از این اصول که ملکه ذهن‌شان شده است پیروی می‌کنند، حتی اگر با قوانین و مقررات تناقض داشته باشند

  لطفا این مطالب را مجدد مطالعه نمایید
   
 16. 9618104607

  9618104607 New Member

  در مرحله حسي - حرکتي . مثل : مکيدن - گرفتن - انداختن


  در مرحله پيش عملياتي ( قرار گرفتن علائم به جاي واقعيات ) هاپو نماد تمامي حيوانات است.


  در مرحله عمليات عيني :
  وجود توانائي طبقه بندي . مثلا مي تواند بين سگ گله و سگ پليس تمايز قائل شود.


  مرحله انتزاعی یا صوری:کودک 11 ساله که درآستانه رسيدن به تفکر انتزاعي و منطقي است, مي تواند حساب کند که اگر پول خريد چند سال آجيل عيد را به او مي دادند, مي توانست يک دوربين عکاسي خوب بخرد.

  عقده اُدیپ (به انگلیسی: Oedipus complex) در نظریه روان‌کاوی به تمایل حسی، عاطفی پسربچه برای ارتباط با مادرش گفته می‌شود که حسی از رقابت با پدر را پدیدمی‌آورد. این مفهوم نخستین بار توسط زیگموند فروید در کتاب تفسیر خواب‌ها (سال ۱۸۹۹ میلادی) توضیح داده شد.[۱]
  بر اساس نظریهٔ فروید، پسران در ابتدا مادرشان را موضوع عشق می‌دانند اما به تدریج پی می‌برند که او موضوع عشق پدرشان نیز هست. بدین ترتیب پدر در تصاحب مادر به رقیب پسر بدل می‌شود و پسر واهمه دارد که پدر قضیب او را قطع کند. پس پسر با چشم‌پوشی از مادر به عنوان موضوع عشق و همانندسازی خود با پدر از این تنگنا می‌رهد. او به جبران چشم‌پوشی از مادر در آینده قادر خواهد بود زنان دیگر را در مقام موضوع عشق برگزیند.[۲]
  فروید معتقد بود که این مرحله عقده ادیپ در رشد کودکان بین ۳ تا ۵ سال چیزی طبیعی است و پایان آن زمانی است که کودک هویتش را با والد از جنس خودش شناسایی کرده و امیال جنسی‌اش را سرکوب می‌کند؛ این فرایند در نظریه فروید باعث تشکیل فراخودمی‌شود.

  عقدهٔ الکترا : یکی از اصطلاحات روانکاوی است. عقدهٔ الکترا در دختر معادل عقدهٔ اُدیپ در پسر است. فروید در نظریه روانکاوی از این داستان برای توصیف میل ناخودآگاه دختر به از بین بردن مادر و تصاحب پدر در دوره ذکری رشد روانی جنسی استفاده کرده‌است.[۱]دختر کوچک می‌تواند به سهولت میل جنسی را به کلی کنار بگذارد.

  دختر می‌تواند نقص خود را منکر شود، و به مردانگیِ به خطر افتاده‌اش بچسبد و امیدوار باشد روزی ذکری بیابد. از نظر فروید این عقدۀ مردانه می‌تواند به همجنس‌خواهی زنانه ختم شود.

  دختر می‌تواند از مادر گذار کند و پدر را موضوع عشق خود قرار دهد و از پدر نیز به مردان دیگر منتقل شود.

  1-اخلاق پیش قرار دادی یا عرفی:
  ۱- اجتناب از مجازات:دختر داییم که سه ساله است حرف زشت نمیزند تا در انباری زندانی نشود
  ۲-کسب پاداش:بچه اذیت نمیکنه در عوض براش خوراکی میگیرم:expressionless::joy:یا اینکه پسر خالمو میزنه و من تشویقش میکنم و براش خوراکی میگیرم:joy::sunglasses:

  2– اخلاق قردادی یا عرفی در نظریه رشد اخلاقی کلبرگ(از ۱۰ تا ۱۳ سالگی):
  ۱-تحسین و تأیید از جانب دیگران (یا دختر خوب/پسر خوب):

  در این مرحله‌ عملی كه تأیید دیگران را به دنبال داشته باشد از نظر اخلاقی قابل دفاع است. افراد به نیت اهمیت می‌‌دهند و نه به پیآمد آن. کودک، از اینکه به او «بچه خوب» بگویند خوشش می‌آید. او برای تعریف شدن از جانب همه، از قوانین پیروی می‌کند.
  ۲-حفظ نظم اجتماعی، اطاعت از قانون و انجام وظیفه (یا قانون برای قانون)کودک به افراد مافوق احترام می‌گذارد. برای آنکه با توبیخ بزرگترها و بالادستها مواجه نشود و به علت «انجان ندادن وظایف خود» احساس عذاب وجدان نکند. قوانین خانوادگی و اجتماعی را رعایت می‌کند.

  1-اخلاق پس‌قراردادی یا پس‌عرفی در نظریه رشد اخلاقی کلبرگ (مافوق قراردادی) از ۱۳ سالگی به بعد :
  ۱- اخلاق قرار دادی یا پیمان اجتماعی:فرد به قراردادهای اجتماعی اهمی‌ت می‌دهد. کارهای او طبق اصولی است که جامعه آن‌ها را، برای سعادت همگان، لازم می‌داند. رعایت قراردادهای اجتماعی باعث می‌شود که دیگران به فرد احترام بگذارند و در نتیجه، خود وی نیز به خودش احترام بگذارد.

  ۲-پای بندی به اصول و وجدان فردی:
  فرد به اصول اخلاقی فردی اهمی‌ت می‌دهد. کارهای او طبق اصول اخلاقی خودش انجام می‌گیرد و خودش انتخاب می‌کند که کار اخلاقی انجام دهد یا انجام ندهد. او به عدالت، حیثیت، و برابری احترام می‌گذارد. و اصول اخلاقی را رعایت می‌کند تا خودش از خودش بدش نیاید.
   
 17. 9618104607

  9618104607 New Member

  در مرحله حسي - حرکتي . مثل : مکيدن - گرفتن - انداختن


  در مرحله پيش عملياتي ( قرار گرفتن علائم به جاي واقعيات ) هاپو نماد تمامي حيوانات است.


  در مرحله عمليات عيني :
  وجود توانائي طبقه بندي . مثلا مي تواند بين سگ گله و سگ پليس تمايز قائل شود.


  مرحله انتزاعی یا صوری:کودک 11 ساله که درآستانه رسيدن به تفکر انتزاعي و منطقي است, مي تواند حساب کند که اگر پول خريد چند سال آجيل عيد را به او مي دادند, مي توانست يک دوربين عکاسي خوب بخرد.

  عقده اُدیپ (به انگلیسی: Oedipus complex) در نظریه روان‌کاوی به تمایل حسی، عاطفی پسربچه برای ارتباط با مادرش گفته می‌شود که حسی از رقابت با پدر را پدیدمی‌آورد. این مفهوم نخستین بار توسط زیگموند فروید در کتاب تفسیر خواب‌ها (سال ۱۸۹۹ میلادی) توضیح داده شد.[۱]
  بر اساس نظریهٔ فروید، پسران در ابتدا مادرشان را موضوع عشق می‌دانند اما به تدریج پی می‌برند که او موضوع عشق پدرشان نیز هست. بدین ترتیب پدر در تصاحب مادر به رقیب پسر بدل می‌شود و پسر واهمه دارد که پدر قضیب او را قطع کند. پس پسر با چشم‌پوشی از مادر به عنوان موضوع عشق و همانندسازی خود با پدر از این تنگنا می‌رهد. او به جبران چشم‌پوشی از مادر در آینده قادر خواهد بود زنان دیگر را در مقام موضوع عشق برگزیند.[۲]
  فروید معتقد بود که این مرحله عقده ادیپ در رشد کودکان بین ۳ تا ۵ سال چیزی طبیعی است و پایان آن زمانی است که کودک هویتش را با والد از جنس خودش شناسایی کرده و امیال جنسی‌اش را سرکوب می‌کند؛ این فرایند در نظریه فروید باعث تشکیل فراخودمی‌شود.

  عقدهٔ الکترا : یکی از اصطلاحات روانکاوی است. عقدهٔ الکترا در دختر معادل عقدهٔ اُدیپ در پسر است. فروید در نظریه روانکاوی از این داستان برای توصیف میل ناخودآگاه دختر به از بین بردن مادر و تصاحب پدر در دوره ذکری رشد روانی جنسی استفاده کرده‌است.[۱]دختر کوچک می‌تواند به سهولت میل جنسی را به کلی کنار بگذارد.

  دختر می‌تواند نقص خود را منکر شود، و به مردانگیِ به خطر افتاده‌اش بچسبد و امیدوار باشد روزی ذکری بیابد. از نظر فروید این عقدۀ مردانه می‌تواند به همجنس‌خواهی زنانه ختم شود.

  دختر می‌تواند از مادر گذار کند و پدر را موضوع عشق خود قرار دهد و از پدر نیز به مردان دیگر منتقل شود.

  1-اخلاق پیش قرار دادی یا عرفی:
  ۱- اجتناب از مجازات:دختر داییم که سه ساله است حرف زشت نمیزند تا در انباری زندانی نشود
  ۲-کسب پاداش:بچه اذیت نمیکنه در عوض براش خوراکی میگیرم:expressionless::joy:یا اینکه پسر خالمو میزنه و من تشویقش میکنم و براش خوراکی میگیرم:joy::sunglasses:

  2– اخلاق قردادی یا عرفی در نظریه رشد اخلاقی کلبرگ(از ۱۰ تا ۱۳ سالگی):
  ۱-تحسین و تأیید از جانب دیگران (یا دختر خوب/پسر خوب):

  در این مرحله‌ عملی كه تأیید دیگران را به دنبال داشته باشد از نظر اخلاقی قابل دفاع است. افراد به نیت اهمیت می‌‌دهند و نه به پیآمد آن. کودک، از اینکه به او «بچه خوب» بگویند خوشش می‌آید. او برای تعریف شدن از جانب همه، از قوانین پیروی می‌کند.
  ۲-حفظ نظم اجتماعی، اطاعت از قانون و انجام وظیفه (یا قانون برای قانون)کودک به افراد مافوق احترام می‌گذارد. برای آنکه با توبیخ بزرگترها و بالادستها مواجه نشود و به علت «انجان ندادن وظایف خود» احساس عذاب وجدان نکند. قوانین خانوادگی و اجتماعی را رعایت می‌کند.

  1-اخلاق پس‌قراردادی یا پس‌عرفی در نظریه رشد اخلاقی کلبرگ (مافوق قراردادی) از ۱۳ سالگی به بعد :
  ۱- اخلاق قرار دادی یا پیمان اجتماعی:فرد به قراردادهای اجتماعی اهمی‌ت می‌دهد. کارهای او طبق اصولی است که جامعه آن‌ها را، برای سعادت همگان، لازم می‌داند. رعایت قراردادهای اجتماعی باعث می‌شود که دیگران به فرد احترام بگذارند و در نتیجه، خود وی نیز به خودش احترام بگذارد.

  ۲-پای بندی به اصول و وجدان فردی:
  فرد به اصول اخلاقی فردی اهمی‌ت می‌دهد. کارهای او طبق اصول اخلاقی خودش انجام می‌گیرد و خودش انتخاب می‌کند که کار اخلاقی انجام دهد یا انجام ندهد. او به عدالت، حیثیت، و برابری احترام می‌گذارد. و اصول اخلاقی را رعایت می‌کند تا خودش از خودش بدش نیاید.
   
 18. 65kids

  65kids New Member

به اشتراک بگذارید