سوال شماره 2

شروع موضوع توسط edcadmin ‏21 دسامبر 2017 در انجمن راند اخلاق پزشکی 1396

وضعیت موضوع:
موضوع بسته شده است.
 1. edcadmin

  edcadmin مدیر سیستم عضو کادر مدیریت

  با سلام
  لطفا پاسخ‌های خود را برای سوال زیر تا تاریخ 3 دیماه 1396 ارسال فرمایید.
  خواهشمندم اگر نام کاربری شما گویای نام و نام خانوادگی یا شماره دانشجویی نیست. در انتهای پاسخ مشخصات خود را جهت تماس، احتساب نمره و یا اهدای جوایز بنویسید.

  آقايی 75 ساله مبتلا به ديابت پيشرفته است. وی با همسر خود زندگي مي كند و همواره به اين كه از پس امورات جاري خود به خوبي بر مي آيد، افتخار مي كرده است.
  اخيراً او دچار مشكلاتي در مراقبت از خود به ويژه در استفاده به موقع از داروهاي بیماری ديابت و عوارض قلبي و كليوي مصرف آن، شده است. مدتی است ایشان دچار بي علاقگي به اموري كه قبلاً مورد توجه اش بودند، شده وحتی چند بار نيز صحبت از خودكشي كرده است. پزشك معالج با تشخيص افسردگي،‌ درمان ضد افسردگي براي او شروع مي كند.
  دو هفته پس از شروع درمان و قبل از اينكه داروهاي ضد افسردگي اثرات خود را نشان داده باشند، آقاي x دچار حمله قلبي شده و در بيمارستان بستري مي گردد. به علت آسيب شديد قلب و پمپاژ ناكافي، خون رساني به كليه ها مختل شده و نياز به دياليز پيدا کرده است. پس از انجام دو بار دياليز وی از انجام آن سرباز مي زند و اظهار مي كند كه ديگر به درمان ادامه نمي دهد و از اطرافيانش مي خواهد كه او را راحت بگذارند تا بميرد.

  سؤال: شما به عنوان پزشك معالج این آقا بايد در مورد اين موضوع تصميم بگيريد، تصمیم شما چیست؟
   
  9318104314 و 9318104326 از این پست تشکر کرده اند.
 2. 9318104330

  9318104330 New Member

  من تا جایی که بتوانم و در حیطه ی علمم با بیمار صحبت میکنم و برای او توضیح میدهم و اجازه میخواهم تا درمان را ادامه دهیم ولی اگر موثر نباشد به بخش مددکاری و روانشناسی بیمارستان اطلاع میدهم تا با بیمار صحبت کنند.
   
 3. Saba shiravani

  Saba shiravani New Member

  من به عنوان پزشك فرد ابتدا شرايطي ارامشبخش و دور از بقيه افراد واسش فراهم ميكنم و به همراه يك روانپزشك سعي ميكنم كه با ايشون صحبت كنم و او را متقاعد كنم كه بقيه ي درمان زو انجام بدن !
  واسه متقاعد كردن ايشون از روانپزشك كمك ميگيرم و شايد با مثال زدن و ياداوري لحظه هاي خوب زندگيش باعث شيم كه متقاعد شود!
   
 4. 9318104307

  9318104307 New Member

  با توجه به این که فرد دچار عارضه ی افسردگی شده و درمان افسردگی حد اقل ۴ هفته است پس تصمیمات وی میتواند به دلیل افسردگی باشد. بنابراین روانشناس او را در جریان تصمیمش میگذاریم و از روانشناس کمک میخواهیم. هم چنین برایش انگیزه های جدید ایجاد میکنم. مثلا با توجه به جمله ی " او را راحت بگذارند" میگوییم هنگامی که همسر فرد و فرزندانش به او نیاز دارند با ترک آنها و ناراحت کردنشان هرگز به راحتی نخواهد رسید. همچنین میتوانیم بیماران دیگر با شرایطی مشابه یا بد تر که بهبود یافته اند یا به زندگی خود ادامه میدهند به او نشان دهیم تا قدر دان وضعیت خویش باشد. هنگام دیالیز برایش سرگرمی ایجاد میکنیم تا زمان سپری شده را متوجه نشود و یا کمتر به آن توجه کند. به درمان مشکل قلبی اش هم بیشتر اهمیت میدهیم تا مشکلات کلیوی کاهش بیابد و در نتیجه ی آن نیاز به دیالیز کمتر شود.
  با توجه به اینکه بیمار همیشه به خاطر اینکه از پس امورات جاری زندگی بر می آمده به خود مفتخر بوده میتوانیم به او بیمارانی که نیازمند هستند را در صورت اجازه ی خود بیمار نیازمند معرفی کنیم و به آقای ۷۵ ساله نشان دهیم که فرد برای سلامتی اش دوست دارد تلاش کند ولی هزینه را ندارد و به او یاد آور شویم که او میتواند خودش را بر خلاف فرد نیازمند مداوا کند در صورتی که نمیخواهد! ( در واقع موردی که فرد همیشه به ان افتخار میکرده را به او یاد آوری میکنیم که خود به گونه ای ایجاد انگیزه هست)
   
 5. 9318104342

  9318104342 New Member

  اگر از نظری پزشکی و درمانی ،احتمال بالایی از بهبودی وضعیت سلامتی و رسیدن کیفیت زندگی وی به سطحی قابل قبول وجود دارد با بیمار صحبت میکنم و توضیح میدهم که شرایط وی بعد از درمان به چه سطحی میرسد و از تیم مددکاری و مشاوره هم کمک میگیرم .
   
 6. alireza_hashemi

  alireza_hashemi New Member

  اولا به علت تشخیص افسردگی، لازم میبینم با مشورت روانپزشک در مورد ایشان تصمیم گیری شود.
  ثانیا علیرغم اینکه برای شخصیت فرد مذکور احترام زیادی قائلم، ولی کلام و تصمیم گیری ایشان با توجه به شرایطی که دارند، ملاک نیست.
  ثالثا با توجه به اعتقادات فرد و شرایط خانوادگی ایشان، روشهای مختلفی جهت متقاعد کردن وی برای ادامه مسیر درمان در نظر دارم.
   
 7. 9318104337

  9318104337 New Member

  در تمام مراحل درمان و پيگيري رضايت و تمايل بيمار لازم است ولي در اين مورد خاص چون بيمار شرايط روحي و رواني مناسبي ندارد نميتوان به تصميماتشان مربوط به نحوه ي درمان توجه كرد و ان را انجام داد.لذا به نظر من تا زماني كه اثر داروهاي ضدافسردگي شروع شود به كمك يك روانپزشك نياز داريم تا بتواند شرايط روحي بيمار را بهتر كند. همچنين اقدامات حمايتي از جانب خانواده و كادر درمان هم صورت گيرد تا زماني كه مطمئن شويم اثرات داروهاي ضدافسردگي شروع شده و شرايط روحي بيمار ثابت و پايدار شده است.
  فرقي نميكند كه وضعيت بيماري فرد تا چه حد بد است و اصلا اميدي به بهبودي وجود دارد يا نه چون كادر درمان تا لحظه ي اخر بايد تمام تلاش خود را براي بيمار به كار گيرد.
   
 8. 9318104302

  9318104302 New Member

  در مورد این بیمار مهم تر از درمان بیماری او،روحیه بخشیدن و حفظ انگیزه ی کافی زندگی در فرد است.تا زمانی که بیمار امید به زندگی نداشته باشد درمان او هم مثمر ثمر نخواهد بود.
  بنابراین باید تیمی متشکل از روانشناس،روانپزشک و مدد کار اجتماعی به کمک خانواده بیمار به وضعیت او رسیدگی کنند و او را به ادامه ی درمان متقاعد سازند.
   
 9. 9318104326

  9318104326 New Member

  با توجه به موارد ذکر شده بیمار همچنان در فاز افسردگی به سر میبرد و درمان ایشان هنوز کامل نشده است. با توجه به اینکه رضایت فرد برای ادامه ی درمان از موارد اخلاقی به شمار میرود و همچنین با توجه به اینکه فرد به دلیل افسردگی نیاز به کمک دارد و ممکن است تصمیمات نا درستی بگیرد. با کمک از یک تیم درمانی متشکل از پزشک، روانشناس و روان پزشک سعی در آرام کردن بیمار و ادامه ی روند درمانی وی خواهیم داشت. همچنین از خانواده ی وی میخواهیم که در کنار او باشند و به او قوت قلب دهند و خاطرات و لحظات خوب زندگیشان را برای وی تداعی سازند. تا امید به زندگی در بیمار زنده شود و انگیزه کافی را برای همکاری با تیم درمانی داشته باشد
   
 10. 9318104336

  9318104336 New Member

  سلام
  از آنجایی که در اینجا بیمار امری سلبی را درخواست می کند نمی توان حق اتونومی وی را نادیده گرفت و به عنوان پزشک نمی توان اورا به زور مجبور به ادامه درمان کرد .
  ولی از آنجا که در کشور ما فرهنگ و دین خاصی حاکم است که به تقدس حیات توجه و تاکید زیادی دارد، وظیفه یک پزشک به عنوان مسلمان این است که با واضح سازی مسیر درمان و دلگرمی دادن به بیمار از نتیجه درمان،اورا به ادامه درمان تشویق کند ولی در عین حال باید در مورد شراط بیمار صادق باشد . پزشک می تواند از در دین هم وارد شود و بیمار را به نظر دین ارجاع دهد.
  در آخر باید توجه داشت که این مباحث ارزش محورند و ارزش هایی که بیمار به آن ها پایبند است مهم ترین نقش را در تصمیم گیری او دارد. بیماری که زندگی کردن را تنها با کیفیت خاصی می پذیرد و حاضر نیست به هر قیمتی زنده بماند و به تقدس حیات هم اعتقادی ندارد را نمی توان از این مسیر قانع کرد.
   
 11. ahmadi

  ahmadi New Member

  از آنجا که پزشک باید برای انجام هرکاری رضایت بیمار راجلب کند و در عین حال نمی توان بیمار را رها کرد به نظر من در این مورد باید پزشک با صحبت کردن با بیمار او را به ادامه ی درمان راضی کند اما به این نکته هم توجه داشته باشیم که باید با بیمار صادق بود و امید واهی ندهیم.در آخر اگر بیمار راضی نشود از روانشناس‌ و مشاور کمک میگیریم.همچنین بعضی داروهای ضد افسردگی میل به خودکشی در فرد ایجاد می‌کنند پس باید داروهای او را نیز مجددا بررسی کرده و در صورت لزوم تغییر دهیم.
  ۹۳۱۸۱۰۴۳۰۴
   
 12. 9318104313

  9318104313 New Member

  پزشك بايد بيمار را به ادامه درمان تشويق كند حتي اگر از درمان جواب ايده ال نگيرد باز هم بايد شانس خود را امتحان كندوبه بيمار روحيه بدهدو برايش مثال هايي از افرادي بياورد كه شايد شرايطي به مراتب بدتر از او دارند ولي نااميد نشده اند و نه تنها از زندگي واطرافيانشان كناره گيري نكرده اند بلكه با اراده به درمان خود ادامه مي دهند
  ودر كنار درمان بيماري هاي فعلي ايشان ، بيمار رابه روانپزشك ارجاع دهد
   
 13. 9318104310

  9318104310 New Member

  با بيمار مورد نظر با ارامش صحبت ميكنم .به ايشان درباره اينكه احتمال بهبودي و برگشت به زندگي وجود دارد اميد ميدهم .همچنين از يك روانپزشك ميخواهم كه جلسات مشاوره ي روان براي ايشان بگذارد تا روح و روان ايشان اماده ي پذيرش درمان شود .
   
 14. 9318104332

  9318104332 New Member

  سعی میکنم با بیمار روراست باشم و نتایج و تمام جنبه های احتمالی درمان رو برایش توضیح دهم و از او بخواهم که همکاری کند، نکته های مثبت زندگی اش را برایش یادآور میشم و نهایتا کیس را با تیم روانشناسی و مددکاری بیمارستان در میان میگذارم و از آنها میخواهم که رسیدگی کنند تا بیمار دید بهتری نسبت به درمان و زندگی پیدا کند.
   
 15. 9318104321

  9318104321 New Member

  من معتقدم به عنوان یک پزشک اگر امید ناچیزی هم برای نجات بیمار وجود داشته باشد نباید از آن صرف نظر کرد و تا جایی که ممکن است سعی خود را برای راضی کردن بیمار خواهم کرد،البته در این شرایط کمک گرفتن از خانواده بیمار هم موثر خواهد بود.
   
 16. reyhaneatbaei

  reyhaneatbaei New Member

  تا جايي كه بتوانم با توجه به تجربياتي كه به عنوان پزشك دارم او را متقاعد ميكنم كه با درمان هاي موجود، ميتواند به يك زندگي با كيفيت قابل قبولي برسد، هم زمان ممكن است از مشاوره روانپزشك بهره بگيرم.
   
 17. 9318104322

  9318104322 New Member

  با توجه به اینکه بیمار ظرفیت و صلاحیت روانی را به دلیل افسردگی ندارد و نیز هنوز درمان افسردگی وی کامل نشده است،در این شرایط در صورتی که نیاز به اقدام اضطراری برای بیمار است می توان با در میان گذاشتن مسئله با خانواده وی و نیز کمک گرفتن از متخصص روانپزشکی یا روانکاو،درمان را برای بیمار انجام داد،چرا که در شرایط عدم صلاحیت روانی،رضایت بیمار برای ادامه درمان ملاک نیست.
  در صورتی که شرایط اضطراری نباشد می توان درمان را تا زمان تاثیر کامل داروهای افسردگی به تاخیر انداخت تا بیمار در شرایط و صلاحیت روانی مناسب قرار گیر و سپس با رضایت شخص بیمار درمان را انجام داد.
  از آنجایی که درمان افسردگی حداقل چندین هفته به طول می انجامد،و دیالیز را نمی توان تا این حد به تعویق انداخت و حفظ جان بیمار مهم تر از رضایت وی در شرایط عدم صلاحیت روانی است،می توان با تجویز آرامبخش های مناسب،دیالیز و دیگر درمان های اضطراری را انجام داد.
   
 18. 9318104323

  9318104323 New Member

  به عنوان یک پزشک بایستی درمان را ادامه داد تا بیمار بهبود یابد و با کمک گرفتن از یک تیم شامل روانپزشک و روانشناس شرایط روحی و روانی شخص را کنترل میکنیم و امید به زندگی بیمار را بالا میبریم
   
 19. 9318104344

  9318104344 New Member

  با اینکه ادامه درمان باید با رضایت بیمار انجام گیرد،اما در این مورد فرد بیمار به دلیل مشکل روحی و افسردگی صلاحیت تصمیم گیری درباره ی عدم ادامه ی درمان را ندارد.ابتدا بایستی سعی کنیم فرد را برای درمان راضی کنیم میتوانیم از نزدیکان بیمار بخواهیم که در این کار کمک کنند همچنین حتما بایستی از تیم روانپزشک و روان شناس برای بهبودی افسردگی بیمار و اماده کردن وی برای ادامه درمان کمک گرفت. پس تصمیم گیری برای ادامه درمان بیمار در این مورد به عهده ی پزشک و همچنین نزدیکان بیمار است در صورت رضایت نزدیکان بیمار، درمان را ادامه میدهیم
   
 20. 9318104309

  9318104309 New Member

  وظیفه اخلاقی ما به عنوان پزشک این است که بیمار را در این شرایط رها نکنیم، و در درجه اول با صحبت کردن با خود بیمار سپس اطرافیان فرد سعی کنیم دیدگاه آنها و شرایط را تغییر دهیم. همچنین با معرفی مشاور و افرادی که درک مناسبی از این وضعیت دارند تلاش میکنیم تا بیمار از لحاظ روحی به وضعیت نرمالی برسد، امید به زندگی در او ایجاد شود و اجازه ی اقدامات درمانی به ما بدهد.
   
وضعیت موضوع:
موضوع بسته شده است.

به اشتراک بگذارید