سوال3

شروع موضوع توسط leilimosalanejad ‏11 مارس 2017 در انجمن بهداشت

 1. leilimosalanejad

  leilimosalanejad دکتر مصلی نژاد عضو کادر مدیریت

  آیا هیجان مستمر و پایدار می تواند تاثیرات بیشتری داشته باشد یا هیجانات حاد ؟

  مهلت ارسال پاسخ : 95/12/28
   
 2. 9518342507

  9518342507 New Member

  وقتی که هیجان مستمر وپایدار باشد می تواند به طور طولانی مدت زندگی مارا تحت تاثیر قراردهد ولی هیجانی که زودگذر باشد یک دوره کوتاه است ودیگر تمام می شود وواکنش های ان یکنواخت تراست ودیگر حاادتر وبدتر نمی شود ولی هیجان ملایم ممکن است روزبه روز بدتر شود
   
 3. 9518342515

  9518342515 New Member

  درزمان هیجان حاد ممکن است شخص ناخواسته واکنشی انجام دهد که منجر به پشیمانی او گردد مثلا شخصی رابکشد.
  یعنی درهیجانات حاد احتمال بروز رفتارهای پرخطر بیشتر است نسبت به هیجانات مستمر وپایدار.هیجانات حادمعمولا در مدت کوتاهی رخ داده وتمام میشود اما هیجانات مستمر ارام آرام روی میدهند ومیتوانند قابل کنترل تر باشند نسبت به هیجانات حاد پس به نظر من هیجانات حاد اکثر اوقات تاثیر بیشتری روی زندگی فرد دارند که عمده این تاثیرات ناشی از پیامد های مثبت ومنفی این هیجانات میباشد.
   
 4. 9518342504

  9518342504 New Member

  هیجان حاد زمانی روی میدهد که اتفاقی فراتر از تصور ما رخ دهد و خیلی غیر منتظره باشد مثلا اگر به من دانشجوی بهداشت خبر دهند که میتوانم ازین لحظه به بعد به عنوان دانشجوی پزشکی ادامه تحصیل دهم نوعی شوک به من وارد خواهد شد و احتمالا سکته میکنم،پس این نوع هیجان تاثیر زیادی در من ایجاد میکند ولی میتوان گفت که ما اکثر اوقات دچار هیجان مستمر خواهیم شد پس میتوان کنترل بیشتری در عملکرد ناشی از این نوع هیجان داشت درنتیجه تاثیر آن کمتر خواهد بود.!
   
 5. 9518342519

  9518342519 New Member

  در بسیاری از موارد شخص بدون داشتن حالت هیجانی (مانند محبت،خشم،شادی،اندوه،تنفر و...)نمی تواند از زندگی لذت ببرد ودرکارها توفیق حاصل کند لذا وجود هیجان در زندگی لازم است اما باید هیجانات را کنترل کرد چرا که هیجانات شدید (مانند خشم و عصبانیت شدید، تنفر شدید)ممکن است قوای عقلی شخص را تحت‌الشعاع قراردهد وشخص قدرت قضاوت و تشخیص را تا حدی از دست بدهد وعمل ناشایست یا جبران ناپذیر از شخص سر بزند.
  در نتیجه هیجانات حاد نسبت به هیجانات مستمر وپایدار تاثیرات بیشتر و زیان بار تری دارند.
   
  آخرین ویرایش: ‏13 مارس 2017
 6. 9518342512

  9518342512 New Member

  هیجان حاد واکنش های فیزیولوژیک آن یکنواخت تر از موقعی است که هیجان مستمر و طولانی است اگر هیجان کنترل شود آثار مثبت و مطلوبی دارد. هیجان های مستمر عملا مثل شربت مقوی برای بدن است به شخص یک لذت خاص روحی و جسمی می‌دهد ودر واقع یک انگیزه سالم است ( پس قابل کنترل است. ) ولی گاهی اوقات هیجان موجب گمراهی است. وقتی شخص در یک حالت هیجان شدید قرار میگیرد قدرت قضاوت را تا حدی از دست میدهد و کار نادرست را انجام میدهد. پس هیجان های حاد تاثیر زیان بار تری دارند.
   
 7. 9518342506

  9518342506 New Member

  هیجان حاد چون غیر منتظره روی میدهد احتمال اینکه فرد نتواند بر اوضاع مسلط شود افزایش یافته درنتیجه احتمال اسیب هاوخطرات زیانبار زیاد میشود درحالیکه هیجان مستمر با شیب ملایم پیش می رود وفرد میتواند اوضاع راتحت کنترل خود دربیاورد
  هیجان حاد تاثیر کوتاه مدت در زندگی فرد دارد درحالیکه هیجان مستمرزندگی فرد رادر بلند مدت تحت تاثیر قرار میدهد
  از نظر من هیجان حاد تاثیر بیشتری دارد زیرا ممکن است فرد مرتکب عملی شود که تا اخر عمر جبران شدنی نباشد
   
 8. 9518342508

  9518342508 New Member

  نوع عملکرد مادر هیجانات حاد و هیجانات مستمر متفاوت است.درهیجانات حاد عملکرد سریع وتا حدی غیر قابل کنترول است واما در هیجانات مستمر مابهتر میتوانیم فکر کنیم وتصمیم گیری کنیم ورفتارمان قابل کنترول تر است وبراین اساس تاثیر هیجان حاد بیش تراز هیجان مستمر است.
   
 9. 9518342511

  9518342511 New Member

  هیجانات حاد فرد را در مدت کمتر ولی با شدت بیشتر دچار واکنش ها فیزیولوژیکی میکند اما هیجان های مستمر فرد را در مدت بیشتر ولی باشدت تقریبا کمتری دچار واکنش های فیزیولوژیکی میکند، واکنشهای فیزیولوژیکی هیجان های زودگذر یکنواخت تر از هیجانات طولانی است
  مثال؛ هیجان غم اگر طولانی شود میتواند به شکل افسردگی بروز کند واگر به صورت حاد باشددرآن صورت تحرک جسمی وروانی، فریادها، ناله هاو... مشاهده خواهد شد پس میتوان گفت که در هیجانات زود گذر حالت برانگیختگی بیشتر است و در هیجانات طولانی
  مدت حالت فروریختگی بیشتر است
  نتیجه؛ هیجانات زودگذر می توانند در همان لحظه باعث ازبین رفتن شوند‌(ازنظر جسمی کند یا تند شدن جریان خون، تنفس، انقباضات رگهاو... از جمله واکنش های است که در هیجانات شدید دیده میشود) درحالی که هیجانات مستمر اگر درمان نشوند باعث عوارض روحی وجسمی میشوند
   
 10. 9518342517

  9518342517 New Member

  هیجان حاد در یک لحظه ی کوتاه به دنبال حادثه ی غیرمنتظره ای اتفاق می افتد وفرد برای مدت کوتاهی ممکن است از حالت عادی خارج شود اما چندی بعد آرامش خود را به دست می آورد در واقع فرد توانسته خود را تخلیه ی عصبی کند.ولی هیجان مستمر و پایدار همیشه همراه فرد وجود دارد و پس از مدتی موجب مختل شدن زندگی فرد میشود چون اثر خود را ذره ذره بر فرد میگذارد و خود شخص متوجه این اثر گذاری نمیشود و همچنین مشکلات عصبی و افسردگی و... ایجاد میکند.فرد نمیتواند کنترلی روی زندگی خود داشته باشد و کلا از داشتن زندگی متعادل محروم میشود.
   
 11. 9518342503

  9518342503 New Member

  هیجان حالت روان شناختی پیچیده ایست که علائم عضوی آن در اختلال تنفس,افزایش ضربان قلب و اختلال ترشح هورمونها ظاهرمیشود و علائم روان شناختی آن بصورت اضطراب و آشفتگی آشکار میشوند و گاهی اضطراب فرد را به رفتارخاصی که موجب کاهش تنش روانی او میشود وادار میکند و گاهی هیجان بقدری شدید و تند است که فعالیت ذهنی شناختی را به تعویق می اندازد/هیجان هم در ظاهر و بدن انسان اثر دارد و هم درزندگی فردی و اجتماعیش/
  در هیجان های آنی و زود گذر فرد واکنش های شدیدی از خود نشان میدهد که انرژی زیادی را از دست میدهد یاحتی ممکن است کاری را انجام دهد که از روی تفکر و عقل نیست
  اما در هیجانات مستمر و پایدار هم رفته رفته فرد هم از لحاظ روحی و هم از لحاظ جسمی تحلیل رفته و ضعیف میگردد
  میتوان گفت اگر هر دو هیجان مدیریت و کنترل نشوند ممکن است پیامدهای خطرناکی داشته باشند/تاثیر هیجانات حاد خطرناکتر است چون تاحد زیادی در همان لحظات اولیه قابل کنترل نمیباشد/
   
 12. 9518342518

  9518342518 New Member

  درهیجانات حاد فرد در پی یک حادثه غیرمنتظره واکنش شدیدی دریک لحظه کوتاه از خود نشان می دهدو غیرقابل کنترل است و تقریبا می توان گفت مغز فلج شده است یعنی نمیتوانیم درست فکر کنیم و تصمیم بگیریم و ممکن است منجر ب کاری شود ک نتوان تا آخر عمر ان را جبران کرد .
  هیجانات مستمر در یک مدت طولانی ب طور پیوسته و کم،کم روی می دهند و فرد و زندگیش تحت تاثیر قرار میگرد وتقریبا می توان گفت قابل کنترل است و میتوانیم بهتر فکر کنیم و تصمیم بگیریم پس می توان گفت تاثیر هیجانات حاد بیشتر از هیجانات مستمر است.
   
  آخرین ویرایش: ‏16 مارس 2017
 13. Hsnvz

  Hsnvz New Member

  همانگونه که در تعریف هیجان دیدیم هیجان حالتی است بیرونی که غیر قابل پیشبینی است و بصورت ناگهانی رخ میدهد.چیزی که اهمیت هیجان برای سلامت بدن را بالا میبرد پاسخ ناگهانی آن است.زیرا در مواجهه با یک حادثه ناگهانی بدن ما بلافاصله بعلت هیجان به وجود آمده به حالت دفاعی رفته و فعالیت سمپاتیک آن آغاز میشود تا بتواند از خود دفاع کند.اما اگر محرک ببش از حد ناگهانی و شوکه کننده باشد بدن انسان پاسخ بیش از اندازه میدهد و این پاسخ بیش اندازه و ناگهانی میتواند سلامت فرد را بصورت جدی تهدید کند.مثلا ممکن است موجب ایسته قلبی یا سکته شود.
  اما هیجان های دراز مدت آنچنان که باید ناگهانی نیستند و فرد به آن عادت میکند.درنتیجه هیجان های لحظه ای و حاد آثار مخرب تری از خود به جای می گذارند.
   
 14. Zahra.gharibzadeh

  Zahra.gharibzadeh New Member

  هیجان حاد در مواقعی رخ می دهد که اتفاقی فراتر از انتظار فرد روی دهد.پس طبیعتاً فرد شوکه میشود.
  هیجان های حاد غیر منتظره هستند پس آسیب ها و خطرات بیشتری خواهند داشت ،و احتمال بروز رفتار های پر خطر هم بیشتر خواهد بود .
  چون هیجان حاد در یک لحظه ی کوتاه رخ میدهد ،فرد برای مدت کوتاهی از حالت عادی خارج میشود که این عمل با فعالیت دستگاه عصبی و هورمونی صورت میگیرد . اگر فرد بیش اندازه شوکه شود ممکن است اسیب های جدی به او وارد شود میتوان گفت ما اکثر اوقات دچار هیجانات مستمر میشویم پس کنترل بیشتری بر روی ان داریم،فرد هنگام بروز هیجانات مستمر توانایی تفکر بیشتری دارد پس احتمال خطر کمتر خواهد شد.
  نتیجه اینکه هیجانات حاد تاثیر بیشتری نسبت به هیجانات مستمر دارند‌
   
  آخرین ویرایش: ‏17 مارس 2017
 15. 9518342520

  9518342520 New Member

  هیجان عبارت است از واکنش کلی شدید و کوتاه ارگانیسم به یک موقعیت غیر منتظره همراه با یک حالت عاطفی خوشایند و یا نا خوشایند. هیجان عاملی است که ارگانیسم را به حرکت در می آورد. چون هیجان با نیاز ها و انگیزش های ارگانیسم رابطه نزدیک دارد و می تواند ریشه بسیاری از اختلال های روانی یا روان – تنی باشد، از اهمیت بالا یی برخوردار است. هیجان نه تنها به ماهیت کامل هیجان زا بلکه به خود فرد حالت فعلی جسمی – ذهنی شخصیت تاریخچه زندگی و تجربه های قبلی او وابسته است هیجان زمانی به وجود می آید که فرد غافگیر شود یا موقعیت از تحمل او فراتر رود بنابراین وجود هیجان نشانه ی عدم سازگاری فرد با موقعیت و تلاش ارگانیسم برای برقراری تعادلی است که موقتاً از بین رفته است.
  هیجان حاد چون غیر منتظره هستند و سیستم دفاعی نمیتواند با فیزیولوژی ان کنار بیاد و فرد دچار سکته مغزی یا قلبی می شود و سلامت فرد اسیب جدی میبیند همچنین فرد در این زمان قدرت تشخیص و تصمیم گیری درست را ندارد اما هیجان های مداوم ک خیلی وقت ها برای ما رخ میدهد به راحتی به ان ها پاسخ داده میشود و احتمال بروز خطربسیار پایین است همچنین که فرد نسبت به این هیجانات عادی شده و قادر به پاسخگویی درست است
  مطلب آخر اینکه هیجان در نفس خود خطرناک نیست و حتی برخی از افراد هیجان خواهی شدید دارند انسان هیجانی بی تفاوت نیست زندگی برایش معنا دارد بیخیال و بی مسئولیت زندگی نمی کند آنچه بیشتر زیان دارد ترس از هیجان.. و فشار روانی حاصل از آن است نه خود هیجان. ما می توانیم از این هیجان های خود به خوبی بهره بگیریم و برای این کار لازم است از یافته های علم روانشناسی و فنون تعلیم و تربیت مدد بجوییم.
   
  آخرین ویرایش: ‏17 مارس 2017
 16. 9518342502

  9518342502 New Member

  هیجان حاد؛ زیرا ممکن است نتیجه غیر قابل جبرانی را به دنبال داشته باشد ولی هیجان مستمر زندگی فرد را به مدت طولانی تر ولی با شدت کمتر و در نتیجه آسیب کمتر تحت تاثیر قرار میدهد.
   
 17. 9518342514

  9518342514 New Member

  هیجانات مستمر می تواند برای خود فرد مضر باشد ولی هیجان حاد سریع اتفاق می افتد و تاثیرات به مراتب کمتری را بر بدن فرد می گذارد اما از نظر ارتباط با اطرافیان , هیجان مستمر خطرات کمتری برای اطرافیان دارد در صورتیکه هیجان حاد ممکن است سبب بروز واکنش های خطرناکی شود
   
 18. makupvc

  makupvc New Member

  واقعا انجمن خوبیه کلی سؤالام اینجا رفع شد ممنونم
   
 19. keshavarz

  keshavarz New Member

  من که یه مقدار هیچان زندگی ام بالا میره ، باید یکی دو روز به خودم استراحت بدم
   

به اشتراک بگذارید