کوییز اول دانشجویان پزشکی بهمن 96 (روش تحقیق و شرطی سازی

شروع موضوع توسط leilimosalanejad ‏9 مارس 2018 در انجمن پزشکی

1. leilimosalanejad

leilimosalanejad دکتر مصلی نژاد عضو کادر مدیریت

نمونه هایی از شرطی سازی کلاسیک و محرک - پاسخ را تجربه خود مثال بزنید
    تفاوت دو نوع یادگیری رطی سازی محرک - پاسخ و کلاسیک را همراه با شباهت ها در سه مورد اشاره کنید
    در هر یک از انواع روشهای تحقیق یک نمونه در روانشناسی مثال بزنید و عناوین مورد نظر خود را ذکر نمایید
    نمره این بخش : 2 نمره از میان ترم

9618104656، 9618104612، 9618104666 و 11 نفر دیگر از این ارسال تشکر کرده اند.
  2. 9618104659

9618104659 New Member

مثال از شرطی شدن کلاسیک:1-در بچگی یک روز در باغ رفتم روی درخت توت که توت بچینم ولی زنبوری روی یکی از شاخه ها بود و نیشم زد روز بعد مامانم توت اورد که بخوریم ولی من با دیدن توت زدم زیر گریه.2-یک روز یکی از دوستام زنگ زد و خبر بدی درمورد یه دوست مشترکمون داد تا چند روز بعد من با صدای شنیدن هر زنگی تپش قلب میگرفتم.
    مثال از شرطی شدن محرک:1-در دوران راهنمایی اولین نمره ی علوممو بد شدم و با برخورد بد معلمم مواجه شدم و همین رفتار باعث شد از علوم متنفر بشم و هیچوقت سعی نکنم نمره خوبی از این درس بگیرم 2-سال اول که کنکور دادم با رتبم رشته ای رو که میخواستم قبول نمیشدم ولی با تشویقای زیاد پدرم تونستم بالاخره رشته دلخواهمو قبول بشم.3-من وخواهرم با هم در امتحان رانندگی شرکت کردیم و پدرم گفته بود هرکدوم زودتر قبول بشه واسش ماشین میخرم.(البته دراخر یه ماشین مشترک واسه منو خواهرم خرید)
    تفاوت شرطی شدن کلاسیک و محرک:1-شرطی سازی کلاسیک شامل یک محرک طبیعی هست که به صورت خودکار باعث بروز یک پاسخ میشه ولی شرطی سازی عامل یا محرک یا کنش گر نیازمند استفاده از تقویت کننده ها یا تنبیه است.
    2-شرطی سازی کلاسیک رابطه بین پاسخ غیر اختیاری و یک محرک است در حالیکه شرطی سازی محرک در مورد رابطه بین رفتار اختیاری و پیامد های ان است
    3-در شرطی سازی محرک یادگیرنده با یک مشوق پاداش میگیرد ولی در کلاسیک هیچگونه اغوایی برای یادگیری درکار نیست.4-نقش تقویت در این دو نوع شرطی سازی متفاوت است. شباهت ها:1-هردو به بقا ارگانیسم کمک میکنند 2-هردو به تقویت وابسته اند3-در بازگشت خودبخودی مشابه اند.روش های تحقیق:1-مشاهده طبیعی:میخواهیم ببینیم افراد چاق تندتر غذا میخورند یا لاغر. 2-همبستگی:ایا بین استرس و سلامت جسمی رابطه وجود دارد؟ 3-ازمایش:مثلا اگر فرضیه این باشد که مطالعه کتاب های پلیسی کودکان را پرخاشگر تر بار می اورد, 60کودک را با ویژگی یکسان به طور تصادفی به دو گروه تقسیم میکنیم ,به یکی از گروه ها(گروه ازمایشی) کتاب پلیسی میدهیم و به گروه دیگر(گروه گواه) این کتاب ها را نمیدهیم و با استفاده از نتایج, نتیجه گیری میکنیم. 4-زمینه یابی:جمع اوری اطلاعات از طریق مصاحبه یا پرسش نامه.مثلا در انتخابات ریاست جمهوری امریکا پیش از فرا رسیدن روز رای گیری درباره انتخابات رئیس جمهور از مردم سوالاتی میپرسند و بر اساس انها شانس انتخاب کاندیدا ها را پیش بینی می کنند. 5-ازمون ها:ازمون های هوش, استعداد و شخصیت. 6-مطالعات موردی:مطالعه یک یا چند فرد به صورت عمیق(روانشناس را قادر می سازد تا بتواند تصویر روشنی از خصوصیات رفتاری و روانی شخص ارائه دهند).

آخرین ویرایش: ‏14 مارس 2018
  3. 9618104644

9618104644 New Member

سلام
    1-
    مثال شرطی شدن کلاسیک : خرید آلوچه از یک فروشگاه و ترشح بزاق با دیدن همان فروشگاه(تجربه شخصی )

شرطی شدن محرک : وقتی دانش آموزی چند بار توسط معلم یک درس تشویق شود سبب علاقه مندی دانش آموز به آن درس می شود و همان درس را بیشتر مطالعه میکند و باعث پیشرفت وی می شود ( این اتفاق برای من تو درس شیمی و ریاضی و فیزیک دبیرستان افتاد )
    همون طوری که تشویق در درس باعث پیشرفت میشه تنبیه میتونه باعث تنفر دانش آموز نسبت به درس بشه
    2-
    1.در هر دو یادگیری اتفاق می افته با این تفاوت که محرک-پاسخ برای رفتار های پیچیده و ساده ولی کلاسیک برای آموزش رفتار های ساده قابل استفاده است( یادگیری در شرطی سازی کلاسیک بر اساس غریزه است )
    2.در هر دو پاسخ متناسب با محرک اتفاق می افتد که در شرطی سازی کلاسیک این پاسخ غیر ارادی و در محرک - پاسخ ارادی است
    3.یکی از اصول شرطی سازی تقویت است این امر در شرطی سازی کلاسیک به صورت همراهی محرک های طبیعی و شرطی اما در شرطی سازی محرک-پاسخ تقویت به تشویق و در مقابل ان تنبیه وابسته است
    4. در شرطی سازی کلاسیک ممکن است پاسخ نسبت به محرک فراموش شود در صورتی که در شرطی سازی محرک-پاسخ اینگونه نیست
    5. در هر دو تکرار میتواند در یادگیری موثر باشد
    3-
    *روش مشاهده طبیعی : در این روش روانشناس رفتار موجود زنده را در شرایط عادی و طبیعی زندگی مطالعه می کند برای مثال مطالعه رفتار ایرانی ها هنگام تصادف که روانشناس سر چند صحنه تصادف حاضر می شود و رفتار آن ها را بررسی میکند

*روش آزمایشی : بررسی نقش تشویش و استرس در عملکرد دانش آموزان در امتحان

*روش بالینی : بررسی افسردگی های دوران بارداری و پس از زایمان

*روش آزمون : بررسی میزان هوش افراد و هدایت ان ها به رشته متناسب با میزان هوش

*روش روانکاوی : بررسی مشکلات افرادی که تجربه خودکشی داشته اند و درمان آن ها

آخرین ویرایش: ‏15 مارس 2018
  4. 9618104608

9618104608 New Member

1.مثال شرطی سازی کلاسیک: چند سال پیش صبح زود تلفن خانه زنگ خورد و خبر بدی را به ما داد و از ان به بعد زمانی که تلفن در ان ساعات زنگ میخورد نگران و مضطرب میشوم در واقع نسبت به زنگ تلفن در صبح زود شرطی شدم
    مثال شرطی سازی محرک-پاسخ: در زمان درس خواندن درصورت نامنظم بودن اتاقم نمیتوانم خوب تمرکز کنم بنابراین سعی میکنم اتقم را مرتب نگه دارم(نامنظمی تقویت کننده ی منفی). مثال دیگر:هیشه از دیر رسین به کلاس میترسیدم و سعی میکردم خودم را زودتر از وقت مقرر به انجا برسانم(ترس تقویت کننده ی منفی)
    2.درشرطی سازی کلاسیک چندنوع محرک داریم محرک بی اثر و اثرگذار که درواقع فرد پس از تکرار رفتار بین محرک بی اثر و اثر گذار و ایجاد پاسخ شرطی میشود درحالی که از ابتدا محرک بی اثر موجب هیچ پاسخی در فرد نمیشد اما درشرطی شدن از نوع پاسخ محرک غیر شرطی وجود ندارد و ازمایشگر منتظر میشود که پاسخ ظاهر شود و به ان پاداش دهد و اینکه در شرطی سازی از نوع پاسخ پاسخ کم و بیش تصادفی است وپاسخ با تحریک ایجاد میشود . در شرطی شدن از نوع کلاسیک یک عامل میتواند هم هم محرک و هم پاداش باشد اما در شرطی شدن ازنوع پاسخ یک عامل فقط میتواند پاداش باشد.در شرطی شدن کلاسیک پاسخ نا اگاهانه و خود به خودیست اما درشرطی سازی محرک پاسخ کاملا ارادی و اگاهانه میباشد.
    3.روش مشاهده ی طبیعی: مثلا روانشناسی که میخواهد رفتار مردم را هنگام نزاع خیابانی مورد مطالعه قرار دهدو بررسی کند که مردم دربرابر نزاع های خیابانی جه واکنشی نشان میدهند.
    روش ازمایشی:مثلا روانشناسی که میخواهد درباره ی تاثیر رفتار و تشویق های و توجه زیاد والدین بر رفتار و وضعیت تحصیلی فرزند مطالعه کند دو خانواده را مورد مطالعه قرا میدهد که یکی توجه زیادی به فرزند داشته ودیگر توجه کمتری.
    روش بالینی:در این روش از مصاحبه ی مستقیم استفاده میکنیم برای مثال از بیمارانی که دچار افسردگی هستند گزارش کاملی درباره ی زندگی انها تهیه میکنم تا اطلاعات کافی برای پیدا کردن علت بیماری داشته باشیم.
    روش ازمون ها:در این روش از پرسش نامه هایی در قالب ازمون استفاده میکنیم وبا پاسخ پرسش ها اطلاعات کاملی بدست می اوریم مانند ازمون هایی که برخی سازمان ها برای استخدام از افراد میگیرند.

5. 9618104634

9618104634 New Member

شرطی سازی کلاسیک:
    ۱.خواهرم مانتویی راه خریده بود عین آن مانتو رابرتن شخصی دید که تقریبا مسن بود همین باعث شد که زیاد آن مانتو را دیگر نپوشد.

۲.درگذشته وضعیت کاری پدرم طوری بود که معمولا روزهای جمعه سرکارنمیرفتند ودرخانه بودند.گاهی اوقات که اتفاق می افتاد پدرم در روزی غیراز جمعه به محل کارنمی رفتند و درخانه می ماندند من فکرمیکردم که آن روز جمعه است.
    شرطی سازی محرک-پاسخ:
    ۱.درمسابقات علمی که هرسال در مدارس برگزار می شود تشویق مدیر و معاون مدرسه درنظرگرفتن امتیاز و جایزه برای نفرات برتر باعث می شد که تلاش من برای درس خواندن و نفر اول شدن بیشتر شود.

۲.درمدرسه صبح ها که زنگ صف زده می شد دانش آموزان باید سعی میکردند به موقع برسندوتاخیرنداشته باشند واگر دانش آموزی دیرمیکرد به نوعی تنبیه می شد و یا بااخطار وتهدید معاون ومدیر مدرسه به کم شدن نمره روبرو می شد همین برخوردباعث میشد دانش آموزان و خود من سعی کنیم صبح ها زودترازخواب بلند شویم و تاخیرنداشته باشیم.
    جواب سوال۲
    تفاوت ها:
    درشرطی سازی کلاسیک پاسخ به صورت غیر ارادی هست ولی درشرطی سازی محرک-پاسخ به صورت ارادی است.
    شرطی سازی کلاسیک به صورت منفعل دریادگیرنده ایجاد می شود ولی درشرطی سازی محرک-پاسخ یادگیرنده فعالانه شرطی میشود یعنی خودش با آزمون وخطا یادمیگیرد.
    درشرطی سازی کلاسیک به وسیله محرک پاسخ فراخوانده میشودولی درشرطی سازی محرک-پاسخ پاسخ فعالانه از طرف خودجاندارصادرمیشود.

شباهت ها:
    درهردوتقویت کننده نقش دارد درشرطی کلاسیک محرک غیرشرطی تقویت کننده است ودرشرطی محرک-عامل پاداش ویاتنبیه تقویت کننده می باشد.
    درهردوپدیده خاموشی و بهبودی خودبه خودی وجوددارد.
    هردوبه بقای جاندار وبهترزیستن وسازگاری آن بامحیط کمک میکند مثلا درشرطی سازی محرک-پاسخ باعث انجام بهترین کارازمیان راه های متعدد میشودوحتی میتواندپیشرفت فرد رابه دنبال داشته باشد.

جواب سوال۳:
    تحقیق آرشیوی:مثلا میخواهیم درموردجنگ جهانی دوم تحقیق کنیم باید به آرشیوها و مطالب موجود در اینترنت درباره این موضوع و یا حتی کتابهای مربوط به آن مراجعه کنیم.
    تحقیق زمینه یابی:نظر خواهی درمورد فعالیت ها ورضایت یاعدم رضایت شرکت کنندگان در مسابقات قران مرحله کشوری
    تحقیق میدانی:تحقیق درمورد آداب و رسوم یکی از روستاهای با قدمت که میتوان به آن روستارفت و مدتی درآنجاماند وبامشاهده آداب و رسوم و مراسم های مختلفشان اطلاعاتی به دست آورد.
    آزمایش طبیعی:تحقیق درباره وضعیت روحی و روانی مردم کرمانشاه پس از وقوع زلزله که باید به آنجا رفت و رفتار و روحیات مردم آنجا را زیر نظربگیریم.
    روش بالینی:مشاهده یک دکتر از یک بیمار که مثلا مبتلا به MSشده است دکتر دراین روش چهره وحالات و رفتار خاص بیماررا به دقت مشاهده میکند وپرسشهای خاصی را طرح میکند وبه پاسخ آنها توسط بیمار گوش میکند تا به نتیجه برسد.
    مطالعات طولی:مطالعه برروی گروهی از کودکان از۱سالگی آنها تا۵ سالگی و کسب اطلاعات و زیر نظرگرفتن مراحل رشد وتکامل آنها در طی این پنج
    سال
    مطالعات هم بستگی:مطالعه درمورداینکه آیا سرطان میتواند با استرس رابطه داشته باشد.
    روانکاوی:هیپنوتیزم یک بیماری که دچاراختلالات تبدیلی شده است و دست یافتن به علت آن ازطریق پی بردن به ناخودآگاه بیمار

آخرین ویرایش: ‏17 مارس 2018
  6. 9618104673

9618104673 New Member

سوال يك:مثال شرطي سازي كلاسيك :مادربزگم كه سرطان خون داشت هنگام شيمي درماني حالت تهوع داشت كه طبيعي است اما گاهي تا به اتاق شيمي درماني وارد ميشد دچار حالت تهوع مي شد /تا مدتي پس از كنكور صبح زود با صداي هر زنگي از خواب بيدار ميشدم و حس بدي پيدا مي كردم مثال شرطي سازي محرك-پاسخ :در دوران بچگي با مسواك زدن از سوي مادرم تشويق مي شدم و هديه هايي برايم مي خريدند اين باعث شد كه هميشه مسواك بزنم
    سوال ٢:تفاوت ها: كلاسيك رابطه بين پاسخ غير اختياري و يك محرك است در حاليكه محرك -پاسخ رابطه بين رفتار اختياري و پيامد هاي آن است/در محرك -پاسخ عامل يادگيرنده با يك مشوق پاداش ميگيرد در حاليكه در كلاسيك هيچ گونه اغوايي در كار نيست/نوع تقويت كردن اين دو نوع شرطي سازي متفاوت است
    شباهت ها:هر دو به بقاي ارگانيسم كمك مي كنند هر دو به تقويت وابسته اند هر دو در نياز به بازگشت خود به خودي و تعميم و تميز مثل هم هستند
    سوال٣:روش تحقيق آرشيوي كه به تجزيه و تحليل اطلاعات موجود در بايگاني ها گفته مي شود مثل درصد افراد زير ٤٠ سال كه در سال ٩٥ به علت بيماري سرطان خون در بيمارستان امير شيراز فوت شدند / روش زمينه يابي: كه با پرسش و نظر خواهي انجام مي شود مثل انتخاب رييس جمهور در كشور كه با نظر خواهي از كل جامعه آماري ايران انجام مي شود/ روش ميداني: كه به تحقيق در باره موضوعي خاص در ميان جامعه مورد تحقيق مي پردازد به عنوان مثال:مسئول تميز نگه داشتن فضاهاي عمومي مثل پارك در زرقان چه كسي است/روش آزمايش طبيعي:كه طرح آزمايش پس از يك سانحه طبيعي بررسي مي شود مثلا بررسي ميزان استرس افراد پس از وقوع زلزله/روش آزمون ها:مثلا با توجه به نمرات دانش آموزان احتمالا مي توان گفت در كدام رشته تحصيلي موفق خواهند بود/روش باليني:كه كاربرد روش مشاهده به شيوه كاملا خاص مي باشد مثل بررسي سلامت قلب افراد زير ٣٠ سال با گرفتن نوار قلب /روش هم بستگي:مثلا شخصي مي خواهد بداند كه آيا مصرف تنباكو با سرطان حنجره در ارتباط هست يا خير/روش مشاهده طبيعي مثلا بررسي رفتار رانندگان ايراني هنگام تصادف

7. 9618104652

9618104652 New Member

1-از طرفی که شرطی سازی محرک-پاسخ؛ انجام یک پاسخ ارادی یا آگاهانه به محرک است که همراه با دادن پاسخ دقیق عضلانی یا... به محرک میباشد میتوان مثالی مانند موارد پایین را بیان داشت...مثلا: دیدن تابلو ورود ممنوع و وارد نشدن به خیابان مربوطه،دیدن خط عابر پیاده و کم کردن سرعت یا ترمز کردن قبل از آن،شنیدن آژیر خطر در ساختمانی و خارج شدن از آن...و برای شرطی سازی کلاسیک مثلا:دادن غذا در محل خاصی در حیاط و در ظرف مخصوص به سگ (از طرفی که خودمم سگ دارم) از پچگی در گوشه خاصی از حیاط و در ظرف مخصوص خودش به او غذا دادم،و در صورتی که حتی غذا هم به همراه نداشته باشم با ایستادنم در آن محل و یا به همراه داشتن ظرف او حتی در صورت خالی بودن او توقع غذا را از من دارد(با در آوردن زبان و لیس زدن دور دهان خودش و دستهای من)
    2-تفاوت شرطی سازی محرک-پاسخ با کلاسیک:در شرطی سازی کلاسیک یا بازتابی ،پاسخ جنبه بازتابی از تکرار نوعی محرک است و تا حدود زیادی غیر اردادی میباشدو با تکرار محرک غیرشرطی پس از مدتی پاسخ غیر شرطی را خواهیم دید پس پاسخ در جا و بدون تکرار محرک شرطی و غیر شرطی به همراه هم بدست نمی آیددر حالیکه در شرطی سازی محرک-پاسخ ،پاسخ جنبه ارادی دارد و تا حدود زیادی عقل و منطق و تفکر به ما کمک میکند،در این نوع شرطی سازی فرد تحت تاثیر محرک با سنجیدن شرایط به کمک عقل پاسخ مورد نظر را میدهد.البته لازم به ذکر است که شرطی سازی محرک پاسخ بیشتر جنبه اختیاری دارد،و از نظر شباهت میتوان گفت: در هر دو نوع هیچ گونه اغوایی(پاداش،تنبیه)برای یادگیرنده نیست و رفتار (پاسخ) به طور منفعل رخ میدهد،در هر دو نوعی محرک باعث بروز پاسخ میشود که سیستم مختلف بدن در انجام پاسخ دخیل هستند.
    3-انواع روش تحقیق در روان پزشکی :
    ۱-مشاهده طبیعی : مشاهده موضوع مورد نظر برداشت و نتیجه گیری مثلا :برای مشاهده تاثیر کمپ های ترک اعتیاد بر افراد معتاد ،رفتن به آن جا و بررسی پروسه ترک اعتیاد و موثر بودن روش آنها. در این روش فرد فقط مشاهده کننده است دخل و تصرفی در آنچه میبیند ندارد،با توجه به نگرش متفاوت و نحوه برداشت افراد نتیجه به تنهایی بهکار نمی آید.
    ۲-آزمایش :بررسی آزمایش ها مثلا بررسی نتیجه خوردن شیرین کننده غیر قندی(قند مصنوعی)بر قند خون افراد دیابتی که با اندازه گیری قند خون این افراد پس از مصرف قند مصنوعی و دیدن جواب آزمایشات میتوان به تاثیر آنها پی برد.
    ۳-روش بالینی:مشاهدات خاص و بررسی مخصوص را میطلبد،در این مورد نه فرد موقعیتی را ایجاد میکند نه آن را کنترل میکند فقط مورد را با مطالعه و مشاهدات عمیق بررسی میکند،در یک نوع گروه خونی نادر به نام oبمبیی فرد میتواند با اطلاعات خود و بررسی بالینی این افراد به انواع رفتار این افراد و همین طور خطرات یا بیماریی هایی که برای این ها خطرناک است پی ببرد.
    ۴-آزمونها:با استفاده از آزمون و بررسی جنبه آماری و کمی امکان پیش بینی در زمینه مورد نظر را داشته باشیم،مثلا آزمون strongشغلی برای دبیرستانی ها برای انتخاب رشته مناسب برای هر فرد،یا بررسی نتایج رادیو تراپی یک فرد سرطانی برای بررسی موثر بودن روش درمان در فرد.
    ۵-روانکاوی: (به روش بالینی نزدیک است)با استفاده از کلمات واخلاقیات و عقیده به نیت فرد پی میبرد.مثلا گوش کردن به صحبت یک فرد که از نظر روحی روانی مشکل داشته و آسیب سختی به کسی وارد ساخته که با شنیدن حرف های او میتوان به خلا های زندگی او و کمبود هایش پی برد و دلیل کار او را فهمید.
    البته روش های تحقیقی آرشیوی(استفاده از data های قدیمی مثلا در کتابخانه ها به طور مثال نقش استخراج آهن و تولید فولاد در دوره انقلاب صنعتی )
    -تحقیق زمینه یابی( نظر خواهی از ساکنین شهرداری منطقه ۱۰ شیراز از نحوه عملکرد و کارآمد بودن شهرداری آن منطقه )
    -تحقیق میدانی (رفتن به صحنه تصادف و پیدا کردن دلیل تصادف)
    -مطالعات همبستگی (مطالعه میزان قند خون در افرادی که زمینه ارثی یا استعداد چاقی در خانواده دارند)
    -مطالعات طولی ( بررسی دلیل و میزان خودکشی در افراد‌ زیر رده سنی ۳۰سال و بالای آن)هم داریم
    که البته روش میدانی در روانشناسی آنقدرکارامد نیست.

8. 9618104654

9618104654 New Member

شرطی سازی کلاسیک وکنشگر هر دو از نظریه های یادگیری رفتارگرایی هستند.این نظریه ها بیشتر به رویدادهای عینی مانندمحرک ها ،پاسخ هاوپاداش ها مربوط میشود.صاحبان این گرایش بر این باورند که محرک ها(شرایطی که به رفتار می انجامد)وپاسخ ها(رفتار)تنها جنبه های رفتار هستند که به طور مستقیم
    می توان آنها را مشاهده کرد از نظر رفتارگرایان فقط رفتار های قابل مشاهده را میتوان مطالعه کرد،نه فرآیند های ذهنی را.چرا که هر فرد میتواند فرآیندهای ذهنی را تجربه کند ولی دیگران نمیتوانند آن را مشاهده کنند‌.لبخند مادر به فرزندش یک رفتار است۰اما احساس خوب وی نسبت به فرزندش یک فرآیند ذهنی است.از این رو از نظر رفتار گرایان،فرآیند های ذهنی مانند(افکار،احساسات انگیزه ها)موضوع مناسبی برای علم رفتا نیست.اما تفاوت ها: ۱-در شرطی سازی کلاسیک رفتار پاسخ گر داریم اما در شرطی سازی محرک-پاسخ رفتار کنشگر داریم.
    ۲-یکی از اصول شرطی سازی تقویت است۰تقویت در شرطی سازی کلاسیک یعنی همراهی محرک های طبیعی و شرطی اما در شرطی سازی کنشگر،تقویت به تشویق آزمودنی است ودر مقابل آن تنبه است.
    ۳-یکی از مهم ترین تفاوت ها این است که درشرطی سازی کلاسیک آزمودنی منفعل است بر خلاف شرطی سازی کنشگرکه آزمودنی در این صورت فعال است.
    مثال شرطی سازی کلاسیک:برخی آدم ها از چیزهایی در دنیای اطراف خود میترسند که آن چیزها در واقع ترسناک نیستند .به عبارت دیگرترس از آنها غیر منطقی است‌.مثلا ترس از مرغ،ترس از لباس سفید در کودکان و موارد مشابه دیگر .اما سوال این جاست که چرا یک نفر باید از لباس سفید بترسد؟چرا یک نفر از گل بترسد؟در این جا یکی از انواع یادگیری مطرح است که با آن میتوان این ترس های غیر منطقی را تبیین کرد.برای مثال پدری بچه اش را برای قدم زدن در پارک ،بیرون میبرد.در پارک بچه دستش را دراز میکندتا کلی صورتی را بگیر اما از بخت بد زنبوری که روی آن گل نشسته او را نیش میزند. روز بعد مادرش چند گل صورتی رادر اتاق بچه در گلدان می گذارد اما او به محض دیدن گل صورتی زیر گریه میزند چون گل صورتی یادآور یا تداعی کننده ی زنبور ونیش زدن آن است. به این فرایند شرطی سازی کلاسیک گفته میشود.دیدن گل صورتی به هیچ وجه نباید در فردی احساس ترس یا هر احساس نا خوشایند دیگری ایجاد کند مگر این که تجربه ی مشابهی مانند مثال بالا داشته باشد.
    مثال شرطی سازی محرک-پاسخ:مثال غذا و تائید استاد جز تقویت کننده های مثبت به حساب می آیند. تقویت کننده های منفی با عدم حضور خود احتمال ظهور یک رفتار را افزایش میدهند.مثلا دانشجو از امتحان واز اینکه مبادانمره نیاورد ترس دارد.بنابراین،خوب درس میخواند تا ترس نداشته باشد. در این جا ترس ،تقویت کننده منفی نامیده میشود.زیرا عدم حضور آن موجب میشود تا احتمال تکراررفتارپیش از آن ها،یعنی درس نخواندن،افزایش یابد .هر اندازه یک تقویت کننده قویتر باشد به همان اندازه یادگیری آن سریع تر خواهد بود.مثلا،دانشجویان درس های ۳و۴واحدی را بهتر وسریع تر از درس های ۱یا۲واحدی یاد میگیرند.
    نمونه شرطی شدن کلاسیک در من:ترس از پرندگان،که این ترس نشات گرفته از اتفاقی است که در کودکی برای من اتفاق افتاده.وقتی بچه بودم یک خروس من را نوک زد و این باعث شد از تمام پرندگان حتی جوجه های کوچک بترسم
    نمونه شرطی شدن محرک وپاسخ در من:استعداد من در دروس حل کردنی بیش از دروس حفظی بوده ودر دوران دبیرستان نمره های بهتری رادر این دروس کسب میکردم ولی در دوران کنکور ترس از قبول نشدن در رشته دل خواهم باعث شد به زیست که ضریب بیشتری داشت توجه بیشتری کنم وپیشرفت بهتری به نسبت دروس ریاضی و فیزیک داشته باشم

9. 9618104655

9618104655 New Member

جواب سوال اول:کلاسیک:1_هنگامی که خسته و کوفته از مدرسه به خانه می آمدم با دیدن مادرم احساس گرسنگی شدیدی میکردم
    2_هنگامی که کار بدی انجام میدادم و پدرم مطلع میشد با دیدن پدرم به شدت میترسیدم
    3_یک بار با دوستم دعوا کردم(البته برنده من بودم) بعد از آن در ماشین نشستم آهنگی را گوش دادم از آن موقع به بعد هر موقع آن آهنگ را گوش میکنم به یاد آن دعوا می افتم(آهنگanimal از maroon 5)
    محرک پاسخ :
    1_یکبار هنگامی که بچه بودم مادرم مرا در حمام زندانی کرده بود و من به طور اتفاقی لگد به در حمام زدم و در حمام باز شد
    2_سالها بود بدنبال هندز فری ام میگشتم اما هنگامی که در اتاق خوابیده بودم به طور اتفاقی زیر کمد آنر پیدا کردم
    2
    جواب سوال 2 تفاوت ها :
    1_در شرطی سازی کلاسیک آزمایشگر ابتدا از یک محرک شرطی و سپس از یک محرک غیر شرطی استفاده میکند که بدنبال آن آزمایش شونده پاسخ میدهد در صورتی که در شرطی سازی محرک پاسخ هیچگونه محرکی وجود ندارد بلکه پاسخ بدنبال یکسری حرکات تصادفی رخ می‌دهد
    2_در شرطی سازی کلاسیک پاسخ هایی در نظر گرفته میشود که ناخودآگاه هستند در صورتی که در شرطی سازی محرک پاسخ پاسخ هایی در نظر گرفته میشود که خودآگاه هستند
    3_در شرطی سازی کلاسیک آنچه پاداش تلقی میشود محرک نیز است در صورتی که در شرطی سازی محرک پاسخ آنچه پاداش تلقی می‌شود همان پاداش است
    شباهت ها:
    1_در هر دو نوع شرطی سازی آزمایش شونده به پاداش میرسد
    2_هنگامی که شرطی سازی محرک پاسخ چندین مرتبه مورد آزمایش قرار گرفت نیز میتواند پاسخ های شرطی بدهد یعنی اینکه در هر دو نوع شرطی سازی میتواند پاسخ شرطی موجود باشد
    3_در هر دو مورد در صورت تکرار کیفیت عملکرد بهتر میشود
    جواب سوال سه
    1_روش مشاهده ی طبیعی:مشاهده ی رفتار دانشجویان ایرانی هنگام ارایه ی یک فرضیه ی نسبتا جالب اما عقلانی توسط یک دانشجوی دیگر و اینکه همه قسمت جالب آنرا در نظر میگیرند اما قسمت عقلانی را در نظر نمیگیرند و به او میخندند(فرضیه ی زلزله)
    2_روش آزمایشی:بررسی اثر حمایت بر ارائه فرضیه و اینکه روانشناسی از استاد بخواهد اثر حمایت در ارائه ی فرضیه ر ا بررسی کند و استاد دو دانشجوی فرضیه پرداز را در نظر میگیرد و از یکی حمایت میکند و به فرضیه های شخص دیگر اهمیت نمیدهد
    3_روش بالینی:مثلا روانشناسی میخواهد علت استرس در وجود یک فرد را بداند که ابتدا رفتار فرد را مورد بررسی قرار می دهد سپس تاریخچه ی زندگی آنرا و رفتار بیمار و اطرافیان را به دقت مورد بررسی قرار می دهد و بصورت چهره به چهره با او و اطرافیان صحبت می کندتا علت ناکامی های اورا بیابد
    4_روش آزمونها:تاثیر خوشحالی در رفع استرس مثلا قرار دادن فردی در موقعیتی که سرشار از خوشحالی باشد و با افراد دیگری که در همین موقعیت قرار گرفته اند مقایسه شود
    5_روش روانکاوی:مثلا روانشناسی جهت تحقیق در ناکامی های فرد او را هیپنوتیزم میگند و از او میخواهد هرچه اتفاق افتاده است را بدون سانسور بگوید

آخرین ویرایش: ‏16 مارس 2018
  10. 9618104602

9618104602 New Member

1)شرطی سازی محرک پاسخ:مسواک زدن موجب تمیزی دندان ولبخند زیباترمی شودودرنتیجه انگیزه ای جهت مسواک زدن منظم ایجاد می شود.
    دردوران دانش اموزی وقتی نمره ی خوب می گرفتم جایزه دریافت می کردم وهمین امرموجب تشویق من برای درس خواندن بیشتر می شد
    2)شرطی سازی کلاسیک:زنگ تلفن همراه من صدای خروس بودکه با صدای ان بیدارشده وشروع به درس خواندن می کردم از ان به بعد هروقت این صدا را در جایی دیگر هم می شنیدم احساس درس خواندن واسترس در من ایجاد می شد
    بیدارشدنم در ساعت 6 صبح در روز هایی که دانشگاه دارم سبب می شود که در روز های تعطیل هم در این زمان از خواب بیدار شوم
    2)تفاوت ها:در کلاسیک محرک پایه طبیعی وخنثی است اما در محرک پاسخ شرطی است-درکلاسیک پاسخ غیر ارادی است ولی در محرک پاسخ ، پاسخ ارادی است-درکلاسیک پاسخ فراخوانده می شوداما در محرک پاسخ ،پاسخ صادر می شود-تفاوت دیگر در این است تاثیرتقویت در ان ها متفاوت است
    شباهت:هردو نیاز به تقویت کردن دارند-در هر دو نوع تجارب پیشین تاثیر دارد-هردو در یادگیری می توانند تاثیر داشته باشند
    3)روش ارشیوی:این روش به تجزیه وتحلیل اطلاعات موجوددربایگانی وسوابق موجود درباره ی وقایع ورویداد های گذشته اطلاق می شود مثال:بررسی حوادث ورویداد های دوران هخامنشی
    روش زمینه یابی:این روش هنگامی به کار می رود که محقق بخواهد با نظر خواهی از یک گروه نمونه انتخاب شده نظریک جامعه اماری بزرگ درباره یموضوع های مختلف بداند مثال:رای گیری از اعضای یک شهردررابطه باانتخاب نماینده مجلس ان شهر
    روش میدانی:دراین روش محقق مدتی در میان جامعه ی مورد تحقیق خود زندگی می کند وبه تحقیق درباره ی موضوع خاص می پردازد مثال:بررسی ویزگی های فرهنگی مردم جهرم
    روش ازمایش طبیعی:در این روش ازمایشگرطرح ازمایش خود راپس ازوقوع یک سانحه طبیعی مثل زلزله با سیل اجرا می کند مثال:واکنش افراد پس اززلزله کرمانشاه
    روش همبستگی:یک مطالعه همبستگی از امار ها جهت تعیین این که اگر یک متغیر به همراه متغیر دیگر مجددا رخ می دهد یا خیر استفاده می نماید مثال:ارتباط بین سرطان ریه وسیگار
    روش بالینی:کاربرد روش مشاهده به شیوه ی کاملا خاص است در این روش سعی می کنندبه رفتار های ازمودنی معنا بدهندوایجادوتکوین ان هارا در نظر بگیرند وناکامی ها وتعارض هارا کشف کنندمثال:سنجش میانگین فشار خون افراد بالای 30 سال
    روش تجربی:مطالعه تجربی سه ویژگی راندوم،تعمیم ومداخله راداراست مثال:تهیه پرسشنامه جهت بررسی میزان فشار خون بالا و رابطه ی ان با عوامل خطر فشار خون
    روش مقطعی:براوردی از میزان شیوع فراهم می کند مثال:بررسی شیوع بیماری وبا در مرداد ماه 95
    روانکاوی:این روش در موقعیت بالینی مورد استفاده قرار می گیرد وماهیت پدیده های نا اگاه شناخته می شود
    روش توصیفی:شامل روش های مقطعی،مورد شاهدی، پرسشنامه ای(پیمایشی)، طولی و ارشیوی می باشد.

11. 9618104615

9618104615 New Member

سوال اول: شرطی سازی کلاسیک:در کودکی به علت سرماخوردگی به بیمارستان مراجعه کردم و آمپول زدم درد ناشی از آمپول ترس از افرادی که روپوش سفید به تن دارند را در من ایجاد کرد.2_در دوران دبستان با دوستام روی تپه ايستاديم و به داخل رودخانه سنگ پرتاب میکردیم که از شانس بد سنگ من خورد تو سر یه پسر بچه و سرش شکست،و من هم تنبیه شدم از اون موقع تا حالا دیگه اونجا نرفتم. 3 به علت بيدارشدن در ساعات اولیه صب در خوابگاه الان هم که در خانه هستم خیلی زود بیدار میشوم. شرطی سازی محرک_پاسخ:در امتحان شیمی دبیرستان به خاطر خوش خط و مرتب نوشتن مورد تشویق دبیر شیمی قرار گرفتم و این میل من رو به مرتب و خوش خط نوشتن بیشتر کرد. 2,در دوران دبستان پدر و مادرم به من قول داده بودن که اگه معدلم 20 شه برام جایزه میگیرن این وعده پدر و مادرم باعث شد من معدل همه سال های دبستانم 20 شه. سوال دوم: تفاوت ها: کلاسیک: 1,رابطه بین پاسخ غیر اختیاری و یک محرک 2,هیچ گونه اغوايي برای یاد گیرنده در کار نیست3,به صورت منفعل در یاد گیرنده ایجاد ميشود. شرطی سازی محرک_پاسخ:رابطه بین رفتار اختیاری و پیامدهای آن.2,یادگیرنده بایک مشوق پاداش میگیرد.3,یادگیرنده به صورت فعالی برخی از اعمالش را به منظور دریافت پاداش یا اجتناب از تنبیه انجام دهد. شباهت ها:1،درهردونوع شرطی سازی آزمایش شونده به پاداش میرسد.2،هنگامی که شرطی سازی محرک_پاسخ چندین مرتبه مورد آزمایش قرار گرفت میتواند پاسخ شرطی بدهد یعنی اينکه در هر دو نوع شرطی سازی پاسخ شرطی میتواند وجود داشته باشد. سوال سوم: .روش های تحقیق:1,مشاهده طبیعی:مشاهده به همان صورتی که اتفاق می افتد مثلا افراد لاغر وعده غذایی بیشتری میخورند یا افراد چاق?همبستگي:رابطه بین دو متغیر،آیا افراد با هوش نسبت به افراد دیگر موفق ترند??آیا بین چاقی و سلامت روحی رابطه وجود دارد?آزمایش:دو گروه میخواهد یکی آزمایشی و یکی گواه. آياانجام بازی های رایانه ای خشن کودکان را پرخاشگر تر بار می آورد??آزمون ها:آزمون رغبت سنجی که در متوسطه اول برگزار میکنند تا متوجه شوند هر دانش آموز درکدام رشته تحصیلی توانمند است.زمینه یابی:در نظرگرفتن گروهی از دانشجویان و پرسش راجب اخلاق و رفتار کارمندان دانشگاه..بالینی:مشاهده به شیوه خاص:صحبت با یک بیمار روانی و کشف ناکامی ها.روانکاوی:ارتباط بین خودآگاه و ناخودآگاه بيمار

آخرین ویرایش: ‏15 مارس 2018
  12. 9618104625

9618104625 New Member

نمونه شرطی سازی کلاسیک: وقتی پسر خالم تازه به دنیا اومده بود چندین بار از پاش خون گرفته بودن و به همین دلیل وقتی پاش رو می گرفتیم شروع می کرد به گریه کردن و جیغ زدن. به نظرم سوزن در اینجا محرک غیر شرطی بوده و زمانیکه همراه شده با گرفتن پای نوزاد باعث شده بود که گرفتن پا برای نوزاد محرک شرطی بشود و باعث بروز پاسخ که همان گریه کردن بود، می شد.

علاوه بر اون تجربه ی دیگه ای که داشتم مربوط میشه به دستگاه فشارسنج چشم. وقتی که می خواستن با این دستگاه فشار چشمم رو اندازه بگیرن ،هوایی که به طور ناگهانی دستگاه به سمت چشم من پرتاب می کرد باعث میشد که نا خودآگاه چشمم رو ببندم و بعد از اون هم پلک زدنم به طور مشهودی زیاد میشد، و بعد از چند بار که فشار چشمم رو اندازه گرفتم متوجه شدم که حتی وقتی پشت دستگاه های دیگری که مشابه دستگاه فشارسنج چشم بودند( مثلا اندازه گیری شماره چشم) می نشستم، به طور نا خودآگاه خیلی پلک میزدم و نمی تونستم جلوی پلک زدنم را بگیرم.در اینجا هوای پرتاب شده به سمت چشمم محرک غیر شرطی و شکل دستگاه فشارسنج محرک شرطی و پلک زدن پاسخ به محرک شرطی می باشد.

نمونه شرطی سازی محرک-پاسخ: به نظرم این روشی هست که والدین خیلی ازش استفاده می کنند. برای مثال وقتی بچه بودم مثلا لباسی می پوشیدم که مناسب نبود و مامانم از اون لباس خوششون نمیومد بهم میگفتن که زشت شدم و خب همین واکنشی که دریافت می کردم باعث میشد که دیگه اون لباس رو نپوشم و بالعکس این قضیه هم زیاد اتفاق افتاده و باعث شده که مثلا به خاطر واکنشی که از دوستام یا جامعه یا خانواده می گیرم یه رفتارایی رو بیشتر انجام بدم و از یه سری کارها دوری کنم.

تفاوت های کلاسیک و محرک-پاسخ:

1) کلاسیک نیازمند محرکی طبیعی است که به صورت خودکار باعث ایجاد پاسخ شود درحالیکه محرک – پاسخ نیازمند استفاده از تقویت کننده یا تنبیه می باشد.

2) در شرطی شدن کلاسیک پاسخ ایجاد شده غیراختیاری می باشد در حالیکه در محرک – پاسخ پاسخ ایجاد شده اختیاری است و می تواند آن پاسخ را انجام دهد یا خیر.

3) در شرطی شدن کلاسیک یاد گیرنده منفعل می باشد و برای ایجاد پاسخ کاری انجام نمی دهد در صورتیکه در محرک – پاسخ خود یادگیرنده است که فعال می باشد و می تواندپاسخ را با تشویق یا تنبیه ایجاد کند.

روش های تحقیق:

تحقیق آرشیوی ------> مثلا تحقیق در مورد مرد سالاری در دوران سامانی

زمینه یابی -------> نظر خواهی و مصاحبه در مورد نقاشی های دیوارهای شهر

میدانی -------> مشاهده واکنش مردم به ترافیک و چراغ قرمز

آزمایش طبیعی -------> مطالعه در مورد واکنش افراد پس از زلزله کرمانشاه

مطالعات همبستگی --------> مطالعه در مورد آنکه استعداد چاقی در افراد به مزه ای که بیشتر دوست دارند مرتبط است یا خیر.

مطالعات طولی --------> بررسی میزان افسردگی در سنین مختلف یک فرد

روش بالینی -----> بررسی رفتار فردی که دچار مازوخیسم است

روانکاوی -------> شناسایی ماهیت ناخودآگاه فرد با استفاده از کلماتی که می گوید یا رفتاری که نشان می دهد

استفاده از آزمون ها ------> آزمون استعدادیابی شغلی

13. 9618104629

9618104629 New Member

مقایسه شرطی سازی کلاسیک وشرطی سازی وسیله ای :

در شریطی سازی کلاسیک به us تقویت کننده گفته می شود زیرا تمامی روش شرطی کردن به آن وابسته است با این حال در شرطی سازی کلاسیک ارگانیسم هیچ کنترلی بر تقویت کننده ندارد و تنها زمانی که آزمایشگر بخواهد این محرک ظاهر می گردد. در شرطی سازی کلاسیک تقویت کننده به هیچ یک از پاسخ های آشکاری که از ارگانیسم سر می زند وابسته نیست . نوع شرطی شدنی که ثرندایک مورد مطالعه قرار داد اکنون شرطی سازی وسیله ی نامیده می شود. در شرطی سازی وسیله ای رابطه تقویت کننده و رفتار ارگانیسم کاملا متفاوت با این رابطه در شرطی سازی کلاسیک است .

در شرطی سازی وسیله ای ارگانیسم باید پیش از آن که تقویت بشود به نحو خاصی عمل کند یعنی تقویت به رفتار ارگانیسم وابسته است .اگر حیوان رفتار مطلوبی از خود نشان ندهد تقویت نمی شود بنابراین در شرطی سازی وسیله ای رفتار حیوان وسیله ای است برای دریافت چیزی که می خواهد یعنی تقویت کننده. در شرطی سازی وسیله ای تقویت کننده چیزی ا ست که حیوان آن را می خواهد. شرطی سازی کلاسیک پاسخی را در حیوان فرا می خواند اما شرطی سازی وسیله ای وابسته به صدور پاسخ از جانب حیوان است. می توان گفت که پاسخ اول غیر ارادی و خودکار ولی پاسخ دوم ارادی و زیر کنترل حیوان است. نقش تقویت نیز برای این دو نوع شرطی سازی متفاوت است.در شرطی سلزی وسیله ای تقویت پس از آنکه پاسخ دلخواه انجام شد به جاندار داده می شود.اما در شرطی سازی کلاسیک تقویت کننده به این منظور داده می شود که پاسخ دلخواه را در جاندار فرا خواند. هر دو نوع شرطی شدن به بقای ارگانیسم کمک می کنند .شرطی سازی کلاسیک از راه ایجاد نظامی از علایم و نشانه ها که به پیش بینی رویداد های مهم امکان می دهد و شرطی سازی وسیله ای از طریق به وجود آوردن الگو های رفتاری مقتضی در پاسخ به آن رویداد ها به بقای ارگانیسم کمک می کنند.هر دو نوع شرطی شدن به تقویت وابسته اند .در شرطی سازی کلاسیک تقویت کننده us است و اگر آن از شرایط آزمایشی حذف شود خاموشی اتفاق می افتد . در شرطی سازی وسیله ای تقویت کننده وضع خشنود کننده است که به دنبال پاسخ مقتضی می آید.اگر تقویتی که به دنبال پاسخ می آمده است قطع شود احتمال بروز آن پاسخ به زمان پیش از معرفی تقویت باز گشت می کند.شرطی سازی وسیله ای و کلاسیک نه تنها در نیاز به تقویت مشابه اند(وقتی که تقویت قطع شود خاموشی رخ می دهد) بلکه آنها در پدیده های بازگشت خود به خودی وتعمیم و تمیز و تقویت ثانوی نیز همانند هستند.

مثال های شرطی سازی کلاسیک: 1. در دوران کودکی ام یکی از رادیاتور های خانه ترکید و آب جوش از آن فوران می زد از آن پس برای مدتی (یعنی چند سال) از رادیاتور اجتناب می کردم و آن لحظه برایم تداعی می شد . همچنین حدود سه ماه از دوش حمام فرار می کردم چرا که فوران آب رادیاتور شبیه دوش حمام بود .(البته الان حالم خوب است این هارا مامان گفت نوشتم )

2. یک عطر خوشبویی را چند سال پیش برای روز دفاع به مامانم کادو دادم که اون روز اون عطر را زد . از اون به بعد هر وقت که اون عطر را استفاده می کنه یاد روز دفاعش می افته.

3.مدتی که زنگ ساعت خود را برای ساعت مشخصی کوک میکردم تا بیدارم کند بعد از مدتی بدون آن که ساعت زنگ بزند در آن ساعت بیدار می شدم.

مثال های شرطی سازی وسیله ای (ثرندایک): 1. در آشنایان کودکی بود که وقتی وارد جمع می شد سلام نمی کرد با شکلاتی که به او می دادند تا سلام کند تقویت میشد و سلام کردن را یاد گرفت و در او بعد از مدتی همیشگی شد.(تحسین و تشویق برای بسیاری تقویت کننده موثر است)

2. در دوران کودکی تمایل زیادی به رفتن به بالکن داشتم .مامانم گل های کاکتوس خاردار را روی لبه های بالکن جا داده بود که هر جا اگر دست زدم خار در دستم می رفت در نتیجه از لبه ی بالکن اجتناب کردم .

3. در دوران کودکی مادرم وقتی آشپزخانه می شست تاکید می کرد که به آشپز خانه نیایم که لیز نخورم ولی وقتی یکبار در آشپز خانه لیز خوردم و پایم کبود شد دیگر از آن به بعد وقتی خیس بود به آشپزخانه نمی رفتم.

روش های تحقیق در روان شناسی

نخستین گام در هر طرح پژوهشی ساختن فرضیه است و سپس آزمون آن فرضیه با یکی از روش های علمی.

روش های گرد آوری اطلاعات از طریق مشاهده و مصاحبه و پرسش نامه می باشد. همچنین از اینترنت و پایگاه اطلاعات که داده ها در اختیار می گذارند استفاده می شود .

درروش مشاهده طبیعی و مشاهده مسقیم می توان مثلا مطالعه ی رفتار موجود زنده حیوان ها و آدمیان را بررسی کرد. فیلم برداری از نوزادان می تواند جزییات الگو های حرکتی آنان را اندکی پس از تولد و نیز نوع محرک هایی را که نوزادان به آن ها پاسخ می دهند آشکار سازد . در روش زمینه یابی -مسایلی که که تحقیق درباره آنها از راه مشاهده ی مستقیم دشوار است را می توان از طریق مشاهده ی غیر مستقیم یعنی با استفاده از پرسشنامه و مصاحبه بررسی کرد.

بطور کلی روشهای تحقیق در علوم رفتاری را با توجه به دو ملاک : هدف تحقیق و نحوه گرد آوری داده ها تقسیم کرد. تقسیم بندی تحقیقات بر اساس هدف به تحقیق بنیادی ، کاربردی و تحقیق و توسعه است .

تحقیق بنیادی : این نوع تحقیق بیشتر نتیجه گرا است ، انگیزه اصلی تحقیق به طور کلی ارضای کنجکاوی پژوهشگر و یافتن اصول و قواعد کلی حاکم بر روابط پدیده هاست. مثال : نحوه استدلال منطقی در کودکان چگونه است. –آیا نسبت افراد چپ دست بین دختران و پسران متفاوت است.

تحقیق کاربردی بیشتر از نوع تصمیم گراست . هدف پژوهش دستیابی به ا صول است که در موقعیت های عملی و واقعی مورد استفاده قرار می گیرد . مثال: آیا گذراندن دوره ی آموزش پیش دبستانی موجب افزایش مهارت های خواندن و نوشتن در دانش آموزان می شود؟

انواع تحقیق از نظر کنترل و دستکاری متغیر ها .

تحقیق توصیفی : شامل مجموعه روش هایی است با هدف توصیف شرایط یا پدیده های مورد بررسی .

تحقیق آزمایشی

انواع تحقیق توصیفی :

تحقیق همبستگی : رابطه بین متغییر های مختلف با استفاده از ضریب همبستگی کشف یا تعیین می شود .

1همبستگی دو متغییری ؛ مثال : بین اندازه قد و اعتماد به نفس دانشجویان همبستگی وجود دارد .

2رگرسیون : عزت نفس دانش آموزان تابعی است از پیشرفت تحصیلی و درجه محبوبیت آنان در میان همکلاسان .

در پژوهش های روانشناختی گاهی از آزمونها نیز استفاده می کنیم . که نوعی استعداد ، پیشرفت یا سایر صفات روانی را می سنجد . در روش آزمون ها اطلاعات گسترده ای درباره افراد بدست می آید مثل توانایی ها و رغبت ها نگرش ها و هوش افراد را اندازه گرفت.آزمون های هوش و استعدادو شخصیت از این نمونه اند.

پژوهش در عمل (اقدام پژوهی):پژوهش در عمل با تشخیص مسئله در یک حوزه ی معین آغاز و با تلاش برای حل آن در حوزه تعیین شده ادامه می یابد .مثل: در حیطه تعلیم و تربیت .ایجاد انگیزه و پژوهش در معلمان برای حل مسائل مطرح شده در کلاس

تحقیق پیمایشی : ( زمینه یابی ) برای بررسی توزیع ویژگیهای یک جامعه ، انواع آن عبارتند از : روش مقطعی ، طولی و دلفی . از پرسشنامه استفاده می شود.

روش مقطعی: گرد آوری داده ها درباره یک یا چند صفت در یک مقطع از زمان از طریق نمونه گیری از جامعه . مثال : بررسی میزان علاقه دانش آموزان سال آخر راهنمایی به ادامه تحصیل در شاخه های مختلف آموزش متوسطه .

روش طولی: داده های در طول زمان یا به عبارت دیگر در زمانهای مختلف جمع می شوند تا تغییرات بر حسب زمان بررسی شده و به رابطه این متغییرها از نظر تغییرات در طول زمان پی برده شود. مثال : بررسی سیر تحول ثبت نام دانشجویان دختر در آموزش عالی کشور .

روش دلفی : زمانی که بخواهیم در باره اتفاق نظر یک جمع صا حب نظر درباره یک موضوع خاص به بررسی بپردازیم . مثال : بررسی مسائل و مشکلات یادگیری دانش آموزان و عوامل مؤثر در کاهش علاقه مندی آنان به درس از دیدگاه معلمان مقاطع مختلف

بررسی موردی : مطالعه عمیق روی نمونه هایی از یک پدیده در محیط طبیعی آن از دیدگاه افرادی که در آن پدیده مشارکت دارند. مطالعه موردی بیشتر به روش کیفی و با تأکید بر فرآیندها و درک و تفسیر آنها انجام می شود.

مثال : بررسی یکی از دانش آموزان کلاس اول دبیرستان در تمام زمینه های اجتماعی ، اقصادی و شخصیتی .

بررسی کیفیت زندگی زنان خانه دار دچار وسواس فکری – عملی (ocd )

تحقیق پس رویدادی ( علی مقایسه ای ) : در آن پژوهشگر با توجه به متغییر وابسته به بررسی علل احتمالی وقوع آن می پردازد.

مثال : عوامل روانی – اجتماعی مؤثر در گرایش به خودکشی . عوامل اجتماعی – اقتصادی مؤثر بر طلاق .

تحقیق آزمایشی : هدف این پژوهش استنباط روابط علت و معلولی بین متغییرهایی است که مورد کنترل قرار گرفته اند . در پژهش آزمایشی با حتما گروه کنترل را داریم .

انواع طرح های آزمایشی : 1-پیش آزمایشی ( شبه آزمایشی ) 2-آزمایش واقعی 3نیمه آزمایشی

مثال : تآثیر یک برنامه تلویزیونی در باره عدم استعمال دخانیات بر نگرش دانش آموزان دبیرستان با استفاده از گروه آزمایشی و گروه کنترل و اجرای پیش آزمون و پس آزمون به منظور اندازه گیری میزان تغییر یا عدم تغییر نگرش .

روش بالینی که مکمل همه روش هاست و شخص به روانشناس رجوع می کند.

در پژوهش های روانشناسی گاهی از روش روان کاوی استفاده می کنیم . مثل : روش تداعی آزاد فروید .

سایر روش های تحقیق :

قوم نگاری : مثال : نقش رهبری دانش آموزان در یک دبیرستان حاشیه شهر که تعداد زیادی دانش آموزان مهاجر هستند.

آزمایش طبیعی : بررسی کودکان ابتدایی منطقه شمالی ایران پس از سیلاب .

آرشیوی : بررسی آسیب دیدگان نجات یافته از جنگ که مبتلا به استرس پس از سانحه ( ptsd) شده اند .

تحقیق میدانی:مطالعه فرهنگ درون شهری و شرایط زندگی در محیط یک پایتخت

روش شرح حال نگاری : وقتی شخصی به مشکلی برخورد می کند اطلاع از گذشته اش برای درک رفتار فعلی وی ضرورت می یابد. شرح حال را می توان از راه مطالعه طولی نیز تهیه کرد .بدین ترتیب که فرد یا گروهی برای مدتی طولانی و در فواصل منظم کانون مشاهده قرار گیرند.

14. 9618104631

9618104631 New Member

• 1. مادری به بچه ی 6ساله خود می گوید که میخواهداورابرای واکسیناسیون ببردابتداکودک ازاین موضوع خوشحال می شود ونشان میدهد که مشتاق است به درمانگاه برودکودک پس ازرفتن به درمانگاه وتزریق واکسن به وسیله سوزن به خاطردردوناراحتی آن گریه می کند چندروزبعدآن مادربرای خریدی همراه بابچه اش به کوچه ی همان درمانگاه می رودوکودک بادیدن آن کوچه ویادآوری روز واکسیناسیون وتزریق گریه کرده وهمراه مادربه آن کوچه نمی روددراینجاکوچه به عنوان محرک غیرشرطی(دردناشی ازتزریق) همراه شده وپاسخ شرطی می دهد(گریه وجیغ)
    • 2.طبق ازمایشات پاولف درشرطی سازی عادی(محرک_پاسخ) اکثرابین محرک پاسخ ارتباط فیزیولوژیکی است مانندقراردادن غذادرمقابل سگ به عنوان محرک غیرشرطی وترشح بزاق سگ به عنوان پاسخ غیرشرط.
    • اما درشرطی سازی کلاسیک یک محرک خنثی مانند:نور، به دلیل اینکه بایک محرک غیرشرطی (یعنی غذا) همراه می شود، همراهی این دوباهم برای چندین مرتبه باعث می شود نوع یادگیری شرطی سازی کلاسیک رخ دهدوسگ یادبگیردکه همراه نور هم بزاق ترشح کندواین گونه است که نورتبدیل می شود به یک محرک شرطی وپاسخ آن می شود پاسخ شرطی
    • شباهت هردواین است که پاسخ هردویکی است امامحرک آن متفاوت برای مثال نوروغذادومحرک متفاوت اندولی پاسخ آن دو، ترشح بزاق است
    • تفاوت دیگری که می توان گفت این است که غذاهمیشه باعث ترشح بزاق می شود اما اگرنورراپس ازمدتی به تنهایی ارائه دهیم وغذایی به دنبال آن نباشد سگ کم کم آن پاسخ شرطی رادیگرنمی دهد وبرای دفعات بعددیگرنورباعث ترشح بزاق نمی شود
    • درتفاوت دیگربازهم ترشح بزاق به غذایک چیز کاملا عادی وغریزی است ویادگیری درآن نقشی ندارد. امااگرهمراه غذا، برای مثال صوت هم ارائه دهیم صوت طبق روال شرطی سازی، تبدیل به محرک شرطی می شود وپس ازمدتی حتی سگ می توانداین صوت رابافرکانس حال به صورت حال به صوت هایی دیگربافرکانس هایی دیگرتعمیم دهدوترشح بزاق به حتی محرک هایی صوتی غیرازمحرک اولیه هم داشته باشدکه به وسیله ی شرطی سازی کلاسیک می توان ازمحرک وپاسخ طبیعی استفاده کردبرای یادگیری های بیشتر واموزش عکس العمل های پیچیده ترچه درحیوانات چه درانسان
    • 1.3مشاهده طبیعی:یعنی مطالعه رویدادهابه همان صورتی که اتفاق می افتدبرای مثال:افرادچاق بیشتر غذا می خورند یالاغر؟ استرس واضطراب درمیزان خوراک افراد چاق یالاغرچقدراست؟ و... که البته این روش ساده ترین است ولی دقیق نیست
    • 2.3روش همبستگی :یعنی رابطه ی بین دومتغییر(دوموردی که می توان میزان ان راکم وزیادکرد) موردمطالعه قرارمی دهدمانند:آیاکودکانی که هوش بالاتری دارنددرتحصیل موفق تراند؟ آیابین استرس وسلامت جسم رابطه وجوددارد؟ چگونه؟ امااین رابطه نمی تواند رابطه ی علت ومعلولی رانشان بدهد
    • 3.3روش آزمایشی:درروش آزمایشی معمولا دوگروه آزمونی انتخاب می شوندکه روی یکی ازآنهامطالعه شده (گروه آزمایشی) ولی گروه دیگربه حال خودرهاشده (گروه گواه) برای مثال می خواهیم تأثیر فیلم های پلیسی رادرپرخاشگری کودکان ببینیم که برای این کار، ۶٠کودک که ویژگی های یکسانی (تقریبا یکسان) دارندانتخاب کرده وبه دوگروه٣٠نفری تقسیم می کنیم ویکی رابه حال خودوبدون کنترل گذاشته ودیگری راتحت آزمون قراردهیم (برایشان فیلم پلیسی پخش می کنیم وتحت نظارت می گیریم)
    • 4.3روش زمینه یابی :یعنی جمع آوری اطلاعات ازطریق مصاحبه وپرسشنامه که برای آزمودن گروههای بزرگ به کارمی رود که صرفه اقتصادی داشته وبه کمترین زمان، جواب به دست می آیداماروش مورداعتمادی نیست زیرا ممکن است همه ی افراد، به طورواقعی به پرسشنامه هاومصاحبه هاجواب ندهندمانند:معروف ترین آن انتخابات ونظرسنجی ها
    • 5.3روش آزمون ها:روانشناسان ازآزمون های روانی مثل:آزمون هوش، استعدادوشخصیت کمک می گیرندتاصفات وویژگی های گروهی مشخص راتعیین کنندمانند:آزمون های پیشرفت تحصیلی، آزمون های سنجش اعتمادبه نفس، افسردگی و... که دراین آزمون هم ممکن است افراددرپاسخ اغراق کردیاکم کاری نشان دهندپس بازهم نمی توان به آن کاملااعتمادکرد
    • 6.3مطالعه موردی:مطالعه فردیاافرادی به طورعمیق که دراین روش به صورت کمی وکیفی فردراازلحاظ روانی ورفتاری موردمطالعه قرارداده وازاطلاعات بدست امده می توان برای حتی افراددیگرهم استفاده کرد

15. 9618104615

9618104615 New Member

شرطی سازی کلاسیک:در کودکی به علت سرماخوردگی به بیمارستان مراجعه کردم و آمپول زدم درد ناشی از آمپول ترس از افرادی که روپوش سفید به تن دارند را در من ایجاد کرد.2_در دوران دبستان با دوستام روی تپه ايستاديم و به داخل رودخانه سنگ پرتاب میکردیم که از شانس بد سنگ من خورد تو سر یه پسر بچه و سرش شکست،و من هم تنبیه شدم از اون موقع تا حالا دیگه اونجا نرفتم. شرطی سازی محرک_پاسخ:در امتحان شیمی دبیرستان به خاطر خوش خط و مرتب نوشتن مورد تشویق دبیر شیمی قرار گرفتم و این میل من رو به مرتب و خوش خط نوشتن بیشتر کرد. تفاوت ها: کلاسیک:رابطه بین پاسخ غیر اختیاری و یک محرک 2,هیچ گونه اغوايي برای یاد گیرنده در کار نیست3,به صورت منفعل در یاد گیرنده ایجاد ميشود.شرطی سازی محرک_پاسخ:رابطه بین رفتار اختیاری و پیامدهای آن.2,یادگیرنده بایک مشوق پاداش میگیرد.3,یادگیرنده به صورت فعالی برخی از اعمالش را به منظور دریافت پاداش یا اجتناب از تنبیه انجام دهد.روش های تحقیق:1,مشاهده طبیعی:مشاهده به همان صورتی که اتفاق می افتد مثلا افراد لاغر وعده غذایی بیشتری میخورند یا افراد چاق?همبستگي:رابطه بین دو متغیر،آیا افراد با هوش نسبت به افراد دیگر موفق ترند??آیا بین چاقی و سلامت روحی رابطه وجود دارد?آزمایش:دو گروه میخواهد یکی آزمایشی و یکی گواه. آياانجام بازی های رایانه ای خشن کودکان را پرخاشگر تر بار می آورد??آزمون ها:آزمون رغبت سنجی که در متوسطه اول برگزار میکنند تا متوجه شوند هر دانش آموز درکدام رشته تحصیلی توانمند است.زمینه یابی:در نظرگرفتن گروهی از دانشجویان و پرسش راجب اخلاق و رفتار کارمندان دانشگاه..بالینی:مشاهده به شیوه خاص:صحبت با یک بیمار روانی و کشف ناکامی ها.روانکاوی:ارتباط بین خود

16. 9618104651

9618104651 New Member

۱-شرطی شدن فعال
    ۱-حرکت حیوانات درسیرک
    ۲-نوعی پرنده که ازپروانه خاصی تغذیه می کندواین پروانه هابه دوصورت سمی وغیرسمی هستنددرصورتی که ازپروانه سمی بخورد،دچارحالت تهوع می شوددرواقع به نوعی باتنبیه همراه بودوبرای باردوم هرگزازپروانه سمی تغذیه نمی کرد.
    ۳-دریک آزمایش،کوسه به همراه تعدادی ماهی کوچک دریک مخزن قرارداشت.کوسه به ماهی هاحمله می کردوازماهی هاتغذیه می کرد.باقراردادن یک دیوارشیشه ای کوسه راازماهی هاجداکردند.دوباره کوسه به سمت ماهی هاحمله می کردامااین باربه شدت به دیواربرخوردکرد(چندین بارتکرارکرد)چون این عمل باتنبیه روبه روشددیگرتکرارنشدحتی وقتی که دیواربرداشته شد!۴-من‌وقتی بچه‌بودم،عروسک،دوچرخه‌،اسباب‌بازی،یالباس‌خاصی‌‌‌یاخوراکی‌مخصوصی‌رامیخواستم،جیق‌میکشیدم‌‌‌چون‌خانواده‌حوصله‌والبته‌طاقت‌شو،نداشتنددرلحظه‌تهیه‌میکردندوچون‌این‌رفتارمن(جیق)باتشویق‌روبروشد،بعدان‌هموارهتکرارشد.
    ۲-شرطی شدن کلاسیک:
    ۱-اژیرخطربمباران‌هوایی‌درابتداصرفایک‌نت‌موسیقیایی‌بی‌معنابود.اماکم‌کم‌باشنیده‌شدن‌ان‌‌ پیش‌ازصدای‌بمباران‌وتخریب،دیگربی‌معنی‌نبود.بلکه‌هنوزهم‌برای‌تمام‌کسانی‌که‌ارتباط‌این‌دورابه‌یاددارند‌،شنیدن‌ان‌موجب‌تنش‌واضطراب‌میشود.‌
    ۲-شنیدن‌صدای‌تلفن‌درنیمه‌شب‌میتواندنوعی‌شرطی‌شدن‌کلاسیک‌ایجادکنددرفردی‌که‌قبلایکبارخبرناگواری‌به‌اوداده‌شده‌وموجب‌ترس‌واضطراب‌دراومی‌شود.(تجربه‌شخص‌خودم‌بوده‌است)
    تفاوت‌وشباهت‌های‌شرطی‌شدن‌فعال‌وکلاسیک
    شباهت:هردودرمحور رفتارگرایی‌هستندونوعی‌یادگیری‌محسوب‌میشوندوتجارب‌گذشته‌دران‌هانقش‌دارد.
    تفاوت:
    ۱-درشرطی‌شدن‌کلاسیک‌‌رفتارپاسخ‌گراداریم‌ولی‌درشرطی‌شدن‌فعال،رفتار‌ کنش‌گرا‌ داریم.
    ۲-درشرطی‌ شدن‌ کلاسیک‌ازمودنی منفعل‌است‌درشرطی‌شدن‌فعال‌ازمودنی‌فعال‌است.
    ۳-در شرطی‌شدن‌فعال انگیزه(تشویق)برای‌بروز یک‌رفتار‌وجود‌دارد.درشرطی‌شدن‌کلاسیک‌ انگیزه‌ای‌وجود‌ندارد.
    ۴-درشرطی‌شدن‌کلاسیک‌یک‌محرک‌طبیعی‌‌داریم‌که‌به‌صورت‌خودکارباعث‌بروز‌یک‌رفتارمیشود.امادرشرطی‌شدن‌فعال،اساس‌کارتنبیه‌وتشویق‌است.
    ۵-درشرطی‌شدن‌کلاسیک رابطه‌بین‌محرک‌وپاسخ،غیرارادی‌است‌امادرفعال‌،رابطه‌بین‌رفتار ارادی‌وپیامدهای‌ان(تشویق‌یاتنبیه)است.
    ۶-در‌کلاسیک‌اصلارفتارجدیدی‌را‌اموزش‌نداده‌ایم‌زیرایادگیرنده‌‌همان‌رفتارهایی‌راکه‌‌ازروی‌غریزه‌انجام‌میداده،انجام‌میدهد.ولی‌درفعال‌ازمودنی،رفتارهای‌جدیدی‌‌ازخودبروزمیدهد.
    ۷-مفهوم‌تقویت‌درشرطی‌شدن‌فعال‌وکلاسیک‌متفاوت‌‌است.تقویت‌درکلاسیک‌یعنی‌همراهی‌محرک‌های‌طبیعی‌وشرطی‌امادرفعال‌به‌معنایتشویق‌یادگیرنده‌درمقابل‌تنبیه‌است.
    روش‌های‌تحقیق:
    تحقیق‌ارشیوی:تحقیق‌وجمع‌اوری‌اطلاعات‌درباره‌ی‌اماربی‌کاری‌وطلاق‌دردهه‌ی‌گذشته،بزهکاریاطفال‌ونوجوانان‌دردهه‌خیر
    تحقیق‌زمینه‌یابی:نظرخواهی‌ازمردم‌درباره‌ازادی،انتخابنوع‌حکومت،ویژگی‌یک‌رئیس‌جمهورخوب‌‌وانتظارات‌ان‌ها
    اثرات‌منفی‌دنیای‌مجازی‌برروندزندگی،میزان‌مطالعه‌روزانه،میزان‌اگاهی‌ازحقوق‌شهروندی،بررسی‌میزان‌امیدواری‌درافراد،میزان‌بهره‌گیری‌افراد‌از‌خدمات‌روانشناسان
    ازمایش‌طبیعی:تحقیق‌درباره‌ی‌میزان‌اسیب‌های‌روحی‌وجسمی‌بعدازیک‌حادثه‌دلخراش‌وواکنش‌مردم

آخرین ویرایش: ‏17 مارس 2018
  17. 9618104604

9618104604 New Member

سلام
    یک روز خانوادگی به باغمان رفته بودیم.خواهر کوچکترم دست دراز کرد ک میوه بچینه اما خار رفت تو دستش و شروع کرد به گریه کردن. چند روز بعد مامانم میوه آورد که بخوریم که یهو خواهرم گریه کرد که این میوه خار داره.شرطی شدن نسبت به اینکه دیگه هروقت اون میوه رو میبینه فک میکنه خار داره و شروع میکنه به گریه کردن.
    یکی از استادهای ما تعریف میکردن که یکی از پسراشون توی بچگی که به مهد میرفته از مهد خوشش نمیومده بعد از مدتی استاد ما بچشون رو از مهد بر میدارن. یک روز ک از نزدیکی اونجا رد میشدن آقا پسر شروع میکنه به گریه کردن که نباید از این جا بریم یعنی حتی نسبت به اون خیابون مهد هم حساسیت پیدا کرده و شرطی شده بوده.
    یکی از دوستانم در دوران دبیرستان سر کلاس اذیت میکرد و معلم بهش تذکر میداد اما بعد از مدتی معلم دید که نه این دوست ما دست بردار نیست از دوستم نمره کم کردن(تنبیه)دوستم دیگه اذیت نکرد.
    تفاوت های شرطی سازی کلاسیک و محرک پاسخ
    1_در شرطی سازی کلاسیک نیاز به محرک طبیعی هست که باعث پاسخ خودکار میشود مثلا در مثال سگ بزاق بطور خودکار ترشح میشود اما در محرک پاسخ از تقویت و تنبیه جهت ایجاد ارتباط بین رفتارها و پیامد های آن رفتار استفاده میشود
    2_در کلاسیک پاسخ بطور غیر ارادی ایجاد میشود(ترشح بزاق)ولی در محرک پاسخ، پاسخ ایجاد شده ارادی(اختیاری)هست
    3_شرطی سازی کلاسیک بصورت منفعل در یادگیرنده ایجاد میشود اما در محرک پاسخ نیاز هست تا یادگیرنده به صورت فعالی برخی از اعمالش را بمنظور دریافت پاداش و یا اجتناب از تنبیه انجام بده
    روش های تحقیق
    1_مشاهده ی طبیعی :مشاهده ی رویدادها به همان صورتی که اتفاق می افتد مثلا مشاهده اینکه افراد چاق بیشتر غذا میخورند یا افراد لاغر
    2_همبستگی:بررسی رابطه بین دو متغیر. رابطه ی همبستگی نمیتواند رابطه علت و معلولی را آشکار کند.مثلا بررسی رابطه بین استرس و سلامت جسمی.
    3_آزمایش :در این روش آزمایشی معمولا دو گروه آزمونی انتخاب میکنند، گروه آزمایش و گروه گواه.مثلا 20گوسفند را به دوره آزمایشی و گواه تقسیم میکنند و میزان زادولد آنها را با میزان غذاهایی که میخورند بررسی میکنند.
    4_زمینه یابی:جمع آوری اطلاعات از طریق مصاحبه با پرسشنامه. مثلا بررسی نظر مردم از طریق پرسشنامه درباره ی انتخابات شورای شهر.
    5_آزمونها :روانشناسان از آزمون های روانی مثل آزمون هوش، استعدادیابی و شخصیت کمک میگیرند تا صفات و ویژگی های یک گروه معین را شناسایی کنند.مثل ازمونهای بررسی و استعداد یابی کودکان.
    6_مطالعات موردی:مطالعه یک یا چند مورد به صورت عمیق که میتواند به صورت کمی یا کیفی میباشد و تصویر روشنی از خصوصیات رفتاری و روانی یک شخص بدست دهد.مثل بررسی اخلاقیات یک فرد از روی رفتارش، طرز صحبت کردن او و...

18. 9618104669

9618104669 New Member

۱.کلاسیک:در اوایل ورود ما به دانشگاه جناب اقای حورنگ نقش محرک بی اثر را داشتند اما با حضور در چند جلسه امتحان با دیدن ایشان در بچه ها استرس امتحان به وجود می اید.

محرک-پاسخ:
    وقتی برادر کوچکم قران میخواند تشویقش میکنم ،قران خوندنش تقویت میشه
    همچنین وقتی یه نفر مرتکب جرمی میشود تنبیه میشود و احتمال اینکه ان را دوباره تکرار کند کم میشود

۲.
    تفاوت ها:
    در یاد گیری کلاسیک به نقش اثر محرک در تقویت یا تضعیف پاسخ مورد نظر توجه نمیشود ولی در تداعی گرایی این مورد قابل ملاحظه است.

در کلاسیک به نقش خطا دررخداد یا عدم رخداد پاسخ توجه نمیشود ولی در تداعی گرایی توجه میشود

در کلاسیک یادگیری همیشه منجر به پاسخ میشود اما در تداعی گرایی خیر

در تداعی گری به امادگی برای پاسخ توجه شده است ولی در کلاسیک خیر

شباهت ها:
    در هردو محرک قابل تعمیم است

در هردو محرک قابلیت خاوش شدن دارد

در هردو پیوند بین محرک و پاسخ با تکرار وتمرین قوی تر میشود

۳.
    مشاهده: مثل ازمایش اسکینر و یا تست بیش فعالی
    این روش وقت گیر است

مصاحبه:مثل مصاحبه با وزیر درباره ی مشکلات جامعه
    در این روش ممکنه اطلاعاتمان زود اشباع شود

پرسش نامه:مثل پرسش درباره رنگ یا ماشین مورد علاقه دانشجویان_اوین هاوس
    ویژگی :باید استاندار سازی شود(با معادل سازش کلمات)

19. 9618104603

9618104603 New Member

سوال اول:
    کلاسیک:وقتی مادر از نوزادش دوری میکند نوزاد گریه میکند و مادر معمولا هنگام بیرون رفتن چادر سر میکنند.هر وقت نوزاد چادر سر کردن مادرش را میبیند میفهمد که مادرش میخواهد جایی برود و گریه میکند.
    محرک_پاسخ:موقعی پایمان به یک شیءداغ برخورد میکند و اسیب میبینیم احتمال اینکه دوباره پایمان را به ان شیء بزنیم کم میشود.

سوال دوم:
    تفاوت ها:
    1. کلاسیک حتما باعث بروز پاسخ میشود اما تداعی گرایی اینطور نیست
    2. تدایی گرایی اذعان دارد که باید به تاثیر خطا در انجام شدن یا نشدن پاسخ توجه داشته باشیم اما در کلاسیک اینطور نیست
    3. یادگیری کلاسیک نقش اثر محرک در بهبود رفتار و یا تخریب رفتار برایش مهم است و توجه دارد اما تدایی گرایی اینطور نیست
    4. میزان پاسخ برای محرک شرطی و غیر شرطی در کلاسیک متفاوت است ولی در محرک پاسخ نه.

شباهت ها:

1. هم یادگیری کلاسیک و هم تداعی گرایی بر این باورن که محرک ها قابل توسعه به دیگر همنوعان هستند
    2. تمرین کردن در هردو تاشون وجود دارد و باعث بهتر شدن رابطه ی محرک و پاسخش میشود
    3. هم در کلاسیک و هم در تداعی گرایی محرک میتواند خاموش شود
    4. نظریه ی تمیز محرک در هر دو وجود دارد.
    سوال سوم:
    مشاهده:مثل بچه های بیش فعال
    ویژگی:دقیق و هزینه بر

مصاحبه:با دانشجویان در رابطه با نحوه تدریس استادها
    ویژگی قابلیت تعمیم به هم

پرسشنامه:ادوین هاوس-پرسش از دانشجویان درباره ی کیفیت غذای سلف
    ویژگی:میبایست به حالت روحی افراد توجه کنیم

20. 9618104657

9618104657 New Member

شرطی‌شدن کلاسیک(نام‌های دیگر:شرطی‌شدن واکنشی، شرطی‌شدن نوع I)یک نوع یادگیری همخوان یا تداعی است. در شرطی‌شدن کلاسیک جانور یادمی‌گیرد که بین یک محرک بی‌اثر، با یک پاداش یا تنبیه کردن ارتباط برقرار کند.
    مثال؛میکن مار گزیده از ریسمان سیاه و سفید میترسه.یه روز وقتی یه قارچ سمی اما خوشبو باعث مسمومیت خواهرم شد و دو روز تو بیمارستان علی اصغر شیراز بستری بود .بعد اون از هر غذای ک تو توش بو یا مزه یا شکلی شبح قارچ داشت باعث ترس آبجیم میشه
    کنش‌گر، رفتاری است که از جاندار سر می‌زند و جاندار از طریق این رفتار، بر محیط غلبه می‌کند
    مثال؛هر چی فکر کردم مثالی بهتر از جعبه ی اسکنر که البته تجربه خودم نبود پیدا نکردم.که حیوان (موش) را در در جعبه ای قرار داد که حاویه اهرمی بود که با فشار دادن آن بسته غذا به درون جعبه می افتاد ک بعد از گذشت چند روزی موش متوجه این قضیه شده و این وضعیت از تصادفی بودن خارج شده و به صورت حساب شده انجام گرفت

قسمت دوم
    تفاوت
    1.در فرایند شرطی شدن کلاسیک یک محرک خنثی با یک محرک طبیعی یا غیر شرطی چندین بار همراه می شود ودر نتیجه محرک خنثی خاصیت فراخوانی پاسخ شرطی را کسب می کند وبه صورت محرک شرطی در می آید،اما در فرآیند شرطی شدن کنشگر ارائۀ یک تقویت کنندۀ مثبت بعد از رفتار یا حذف یک تقویت کنندۀ منفی بعد از رفتار سبب نیرومند شدن رفتار«شرطی شدن رفتار»می شود

2.در فرآیند خاموشی کلاسیک،محرک شرطی بدون همراهی با محرک غیر شرطی به آزمودنی ارائه می شود واین منجربه حذف پاسخ شرطی می شود،اما در فرآیند خاموشی کنشگر به دنبال رفتاری که قبلاً تقویت می شد

دیگر تقویت کننده داده نمی شود واین منجر به حذف رفتار کنشگر می شود

3.در شرطی شدن کلاسیک که محرک غیر شرطی یا محرکزشرطی پاسخ را به وجود می آورد،آزمودنی منفعل است ودر واقع محیط موجب تغییر در آزمودنی می شود،اما در شرطی شدن کنشگر آزمودنی فعال است وبا انجام رفتار خود سبب ایجاد تغییر در محیط می شود
    شباهت
    1.در هردو رفتار بخشی مربوط به محیط و بخشی در ماده ژنتیک حاوی اطلاعات ذاتی موجود میباشد ک برهم کنش این دو بخش منجر به ظهور رفتار میگردد
    2.در هر دو رفتار استدلال و حل مسله به صورت مستقیم وجود ندارد
    3.در هر دو رفتار استفاده از اطلاعات گذشته ک جانور به صورت تجربه کسب کرده مشهود میباشد
    قسمت سوم

سه نوع روش پژوهش
    1.روش سببی(علت)
    اغلب مردم هنگامی که به آزمایش‌های علمی فکر می‌کنند، چیزی که بیشتر به ذهنشان می‌آید پژوهش بر روی علّت‌ها و اثرات است. آزمایش بر روی روابط علّی، تاثیر یک یا چند متغیر را بر روی یک یا چند متغیر نتیجه، مورد بررسی قرار می‌دهد. این نوع پژوهش همچنین به تعیین این نکته می پردازد که آیا یک متغیر باعث بروز یا تغییر متغیر دیگری می‌شود یا نه. به عنوان مثالی از این نوع پژوهش می‌توان به تغییر دادن مقداردارو و بررسی اثرات آن بر روی بیماران مورد مطالعه اشاره کرد.
    2.روش توصیفی
    این نوع پژوهش در صدد توصیف و تشریح ویژگی‌های موجود در یک گروه یا جمعیت است. به عنوان مثالی از پژوهش توصیفی می‌توان به نظرخواهی از مردم درباره این که در انتخابات رئیس جمهوری به چه کسی رای می‌دهند، اشاره کرد. مطالعات توصیفی در صدد ارزیابی تاثیر یک متغیر بر نمی‌آیند، بلکه فقط به دنبال توصیف و تشریح هستند.
    3.روش رابطه ای
    مطالعه‌ای که به بررسی ارتباط بین دو یا چند متغیر می‌پردازد، پژوهش رابطه‌ای نام دارد. متغیرهای مورد مقایسه عموماً در گروه یا جمعیت وجود دارند. برای مثال، مطالعه‌ای که نسبت آلبوم‌های موسیقی جاز یا کلاسیک خریداری شده توسط زنان و مردان را مورد بررسی قرار می‌دهد، در صدد مطالعه رابطه بین جنسیت و انتخاب نوع موسیقی است.

به اشتراک بگذارید