کوییز هفته با موضوع یادگیری و شرطی سازی

شروع موضوع توسط leilimosalanejad ‏20 اکتبر 2017 در انجمن پزشکی

وضعیت موضوع:
موضوع بسته شده است.
 1. leilimosalanejad

  leilimosalanejad دکتر مصلی نژاد عضو کادر مدیریت

  دو مورد از میکانیسم شرطی سازی محرک - پاسخ و شرطی سازی کلاسیک را در تجربه خود مثال بزنیدو تفاوت ان را ذکر کنید /
  نمره کوییز 2 نمره
   
  Nika، hasan pabarja و MrX99 از این ارسال تشکر کرده اند.
 2. M_zaree

  M_zaree New Member

  شرطی شدن کلاسیک :
  1- سر جلسه آزمون های آزمایشی فردی خاص مسئول گرداندن آب در اتاق بود . پس از چندین جلسه با دیدن همان فرد خارج از وظیفه نیز احساس تشنگی میکردم .
  2- برادر کوچکترم همیشه در زمان یک برنامه تلوزیونی خاص ناهار میخورد که باعث شد پخش برنامه حتی در ساعات غیر از غذا نیز باعث گرسنگی برادرم شود !
  3-بیدار شدنم هنگام طلوع آفتاب در روز هایی که کلاس دارم باعث میشود در روز های آزاد نیز هنگام طلوع آفتاب بیدار شوم.
  شرطی سازی محرک-پاسخ (وسیله ای):
  1-تشویق مالی برادرم(تقویت) وقتی که تکالیفش را به موقع انجام میداد باعث شد که او روز به روز قانونمند تر شود .
  2-انجام ورزش های دشوار برای بدست آوردن اندام های زیبا.
  3-مسواک زدن باعث سفیدی دندان میشود که این امر سبب تشویق فرد به مسواک زدن منظم و دائم میشود.

  تفاوت این دو نوع شرطی شدن در این است که در شرطی شدن کلاسیک پاسخ شرطی به صورت غیر ارادی اتفاق می افتد مثلا احساس تشنگی هنگام دیدن مستخدم یا گرسنه شدن هنگام دیدن برنامه خاص یا بیدار شدن موقع طلوع ،همگی غیر ارادی هستند و خود شخص کنترلی بر گانها ندارد اما در شرطی شدن وسیله ای تشویق شدن فرد یا حیوان پس از انجام عملی خاص ، باعث میشود که او به صورت ارادی آن عمل را تکرار کند . به عبارت دیگر پاسخ شرطی شدن کلاسیک فراخوانده میشود (غیر ارادی)اما پاسخ شرطی سازی وسیله ای صادر میشود (ارادی).
  تفاوت دیگر این دو نوع شرطی سازی این است که تاثیر تقویت در انها متفاوت است .
   
 3. amirreza

  amirreza New Member

  مثال برای شرطی سازی محرک
  1.من وقتی دیدم خواهرم رتبه خوبی آورد و مامان بابام واسش ماشین خریدن بعدش منم تلاش کردم تا رتبه خوبی بیارم تا مثل خواهرم جایزه بگیرم
  2.وقتی به بچه ی خواهرم میگم که اگه ساکت باشی با خودم می برمت بیرون بعدش سریع ساکت میشه و میاد کنارم میشینه تا بعدا ببرمش بیرون
  مثال برای شرطی سازی کلاسیک
  1.من چند بار از سلف دانشگاه آلوچه خریدم و هروقت اونجا می رفتم یه حالت خاصی داشتم که ی چیز ترش دلم می کشید(مثلا بزاقم زیاد می شد) بعدش یکبار که رفتم اونجا و اصلا حواسم نبود که آلوچه بخرم، یهویی وقتی داخل سلف شدم فهمیدم یه چیزی دلم می کشه و بعدش که آلوچه رو دیدم فهمیدم همون بود که دلم می کشیده
  2.من وقتی بچه بودم جوجه داشتم و هر وقت می دیدمش جلوش برنج می ریختم و بعد یک مدت وقتی من از مدرسه میومدم ، جوجه با سرعت می اومد طرفم فکر میکرد میخوام واسش برنج بریزم

  تفاوت این دو در این است که در شرطی سازی محرک، ما یک حالت آزمون و خطا داریم و اگر کاری را بفهمیم بد هس دیگه اون را انجام نمیدیم و اگه بفهمیم در یک کار احتمال جایزه گرفتن وجود داره اون کار را بهتر و بیشتر انجام می دهیم ولی در شرطی سازی کلاسیک،ما یک محرک طبیعی یا بی اثر داریم که اگر این محرک با یک محرک شرطی همراه شود،اگر بعد از مدتی محرک طبیعی را برداریم،محرک شرطی به تنهایی پاسخ می دهد که در این حالت به آن پاسخ شرطی می گویند.
  مهم ترین تفاوت های شرطی سازی محرک و شرطی شدن کلاسیک در این است که در شرطی شدن کلاسیک پاسخ غیرارادی است ولی در محرک پاسخ ارادی است و در شرطی سازی کلاسیک پاسخ را میخوان ولی در شرطی سازی محرک پاسخ رو میفرستن.
   
  آخرین ویرایش: ‏5 نوامبر 2017
 4. 9618104633

  9618104633 New Member

   
  آخرین ویرایش: ‏27 اکتبر 2017
 5. MrX99

  MrX99 Guest

  سلام.
  در رابطه با شرطی سازی محرک - پاسخ ثرندایک:
  در بچگی من به تفنگ و دوچرخه علاقه داشتم و اوایل خب بدست آوردنشون راحت نبود من قهر میکردم و یا حالا اعتصاب میکردم.. بعد این باعث میشد خب توجه بیشتری بم جلب شه و اونا چیزی که میخوام رو برام بخرن، این رفتار باعث شده بود بار بعد هم همین شیوه رو واسه خرید چیزی که میخوام در پیش بگیرم و بیشتر اعتصاب کنم و خب به من پاسخ مثبتی میداد.

  در رابطه با شرطی سازی کلاسیک از پاولووف:
  خب تا اواسط دبستان من از دکتر می ترسیدم، ضربان قلبم بالا میرفت. چون معمولا منو امپول میزدن، و من وقتی وارد مطب میشدم بوی الکل میشنیدم و بعد دکتر که روپوش سفید پوشیده بود. من کم کم به این بوی الکل شرطی سازی شده بودم دیگه توی خونه که بوی الکل میشنیدم یا کسی روپوش سفید پوشیده بود میدیدم ضربان قلبم میرفت بالا و حس ترس بم دست میداد. که کم کم دکترمونو عوض کردیم یه دکتر جوان و مهربونی بودن که ما عاشق ایشون شدیم و بسیار مهربانانه برخورد میکردن که باعث شدن ما ترسمون از امپول بریزه و دیگه با شنیدن بوی الکی و دیدن دکتر حس بدی نداشتم بعد 3 ماه دیگه با بوی الکل حس آرامش و اطمینان داشتم.

  تفاوت ها:

  در حالت اول خب ما یه محرک داریم و یه پاسخ. ولی در حالت دوم علاوه بر محرک غیرشرطی که باعث پاسخ غیرشرطی میشه، ما یک محرک شرطی(الکل) رو کنار محرک غیرشرطی (مطب دکتر و آمپول) داریم، که این باعث میشه الکل هم باعث تولید پاسخ ترس بشه (بعد از چندین مرتبه همراهی همزمان با محرک غیرشرطی).
  در مورد اول خب پاسخ رو ما فراخونده میشه، اعتصاب ما باعث فراخونده شدن پاسخ میشه، ولی در مورد دوم ما داریم خودمون نسبت به محرک شرطی یک پاسخ مصنوعی ایجاد میکنیم.
  ما خودمون شرایط رو میتونیم تغییر بدیم و طبق میل و اراده خودمون دو محرک رو باهم همراه کنیم یا اصلا دکتر(محرک غیرشرطی) رو عوض کنیم یه دکتر مهربون و آروم رو با الکل شرطی کنیم، درنتیجه پاسخ غیرشرطی ما تغییر پیدامیکنه.
  در مورد دوم ما هرچه بیشتر با دکتر بدخلق اولی رابطه ایجاد کنیم این حس بیزاری از پزشک قوی تر میشه. ولی در مورد اول یک حرکت انجام میدیم و یک پاسخ می شنویم، حالا اگه بعد از چندبار دیدیم قهر کردن فایده ای نداره ما دیگه اون حرکتو انجام نمیدیم یا از ترفند دیگه ای واسه پول گرفتن کمک میگیریم. داریم تغییر روش میدیم تو حالت اول.
  در هر 2 مورد ما به تقویت نیاز داریم، درمورد اول اگه پاسخ ما در مورد اول کمرنگ بشه ما ترفندمون رو عوض میکنیم، یا در مورد دوم اگه محرک غیرشرطی کم رنگ بشه ما دیگه نمیتونیم پاسخ مناسبی بدیم ممکنه به فراموشی بسپاریم موضوع الکلو و یا با محرک شرطی دیگری همراه شه یا اصلا محرک غیرشرطی ما حذف شه و بعد از مدتی دیگه ما نتونیم دو محرک رو به هم لینک بدیم.(فقط در ناخوداگاه یه چیزایی یادمون بمونه اونم تعمیق شده!)
  در مورد اول قهرکردن من یک محرک هست که باعث ایجاد جوابی میشه که اون جوابه مارو خوشحال میکنه. ولی در حالت دوم ما دیدن لباس دکتر و بوی الکل(محرک غیرشرطی) یک محرک هست که بنظر الکل، دکتر و ترس غیرعمد باهم همراه شدن.
  و در هردو مغزمون داره راهی میسازه که از چیزهای ناخوشایند دوری کنه به چیزهای خوشایند برسه، الکل رو می بینه فرار کنه، قهر کنه تا از موقعیت الانش فرار کنه و در پوزیشن بهتر و آسوده تری قرار بگیره.


  به طور ادبی و جمع بندی تفاوت های ثرندایک و پاولووف شامل(طبق کتب روانشناسی):
  1. شرطی سازی كلاسيك پاسخ فراخوانده مي شود درصورتی که در نظریه آزمون و خطای ثرندایک پاسخ خود صادر میشود. 2.راجع به نقش تقویت صحبت کردم که در هر دو مورد متفاوت است. 3.در کاندیشنینگ كلاسيك پاسخ غير ارادیست اما درشرطی سازی محرک-پاسخ، پاسخ ما ارادی و در كنترل ماست.  +از مثال های دیگر شخصی سازی محرک - پاسخ:

  ما یه پسرخاله ای داشتیم این نمره بالا 17 میگرفت بهش دو تومن میدادن، هجده به بالا 5 تومن و 19 به بالا ده تومن، این ترغیب میشد بیشتر بخونه. آقا بعد مدتی تو بهمن که کارنامه این بچه 19.54 شد دیگه بعدش این قضیه ول شد اینم دیگه اون انگیزه شو از دست داد و افت کرد نیم سال دومش شد 18.5.

  +از مثال های دیگر شرطی سازی کلاسیک ما:
  اقا من شبا تو اتاقم تو یه موقعیت و پوزیشن خاصی میخوابیدم، و ساعت 11 که مثلا میشد ما میرفتیم سرجامون دراز میکشیدیم و میخوابیدیم(مثلا گوشه راست اتاق). دیگه بعد از مدتی که گذشت ما رو میز نشد که درس بخونیم اومدیم دراز بکشیم رو زمین، همین که میرفتیم تو اون موقعیت که جامون پهن بود دراز میکشیدیم دو دقه ای سرمون سنگین میشد خوابمون میگرفت یهو دوساعتی خواب میرفتیم. و باز شب همون نقطه میخوابیدیم و اینا هی همو تقویت میکردن (اون مکان و حالت خواب آلودگی)، دیگه بعد مدتی که ما باز رو میز درس خوندیم دیگه این حس پرید و مثلا تو حال دراز میکشیدم دیگه حس خواب نبود.(تو حال جایی دراز میکشیدم درس میخوندم که همونجا فیلم نگاه میکردم و حواسم جمع بود به فیلم) این باعث میشد حواس من تو اون مکان اتاق متمرکز چیزی باشه که بش خیره شده(کتاب).

  +از مثال های دیگر شرطی سازی کلاسیک تجربیاتی:
  ما با یه دختری دوس بودیم، اسم خانوم "نقطه چین"(اسمش میشه محرک شرطی ما) بود، بعد این دختره به ما خیانت کرد این باعث شد ازون به بعد هر دختری با اسم "نقطه چین" می بینم حس بدی بش داشته باشم(پاسخ) یعنی من به این اسمه شرطی شده بودم. البته با گذشت زمان این موضوع کمرنگ تر شد چون محرک شرطی ما حذف شد و محرک های جدیدی که اومدن درواقع آدم های خوبی بودن و من حساسیتم به موضوع سابق با جانشینی محرک جدید (به جای قبلی) حدودا ناپدید شد.

  باتشکر.
  از: ارشاد زلفی، دانشجو پزشکی جهرم، نیمسال اول.
   
  آخرین بار توسط مدیر ویرایش شد: ‏27 اکتبر 2017
 6. 9618104610

  9618104610 New Member

  درمورد شرطی سازی کلاسیک:چندسال پیش وقتی درشب چهارشنبه سوری از خانه بیرون رفتیم تصادف کردیم و از آن به بعد در این شب خواهرم از خانه بیرون نمیرود چون آن شب برایش آزار دهنده بود
  چندسال پیش یکی از اقواممان با کشتی سفر میکرند و غرق شدند و از آن به بعد مادرم از سوارشدن کشتی و قایق میترسد
  و شرطی سازی محرک-پاسخ :برادرم به درس تاریخ علاقه ی زیادی نداشت اما معلمش مدام اورا تشویق میکرد وبا پیشرفت او به او هدیه میداد و او بیشتر این درس را میخواند
  دردییرستان علاقه ای به شرکت در مسابقات غیردرسی نداشتم اما یکبار درمسابقه ای مقام کسب کردم و مورد تشویق معلمان قرارگرفتم و هدایای زیادی کسب کردم از آن به بعد دراین مسابقات بیشتر شرکت کردم
  همانگونه که در مثال دوم اشاره شد در شرطی سازی محرک-پاسخ و طبق نظریه ثرندایک این یادگیری نتیجه ی آزمایش،تلاش کردن و خطاکردن هاست و با تنبیه یا پاداش همراه میشود در این نوع شرطی سازی پاسخ صادر میشود(به طور ارادی و قابل کنترل است) اما در شرطی سازی کلاسیک پاسخ ناخواسته است و همچنین در محرک-پاسخ فرد عمل موردنظر را پیش بینی میکند درحالیکه در شرطی سازی کلاسیک این چنین نیست و همانگونه که در دو مثال بالا مشهود است نقش تقویت دراین نوع شرطی سازی متفاوت است
   
  آخرین ویرایش: ‏27 اکتبر 2017
 7. 9618104680

  9618104680 New Member

  شرطی سازی کلاسیک زمانی است که یک عامل غیرشرطی ایجاد محرک کند.مثلا حال من با بوی آویشن بد میشود چون در کودکی با خوردن باقالی که رویش آویشن ریخته بودند حالم بد شد و بستری شدم.عامل اصلی بستری شدن من خوردن باقالی بود اما چون با بوی آویشن همراه بود من همچنان از بوی آویشن متنفرم.شرطی سازی محرک پاسخ برای کسی است که تلاش میکند و نتیجه تلاشش را میبیند و بیشتر تلاش میکند.مثلا دانش آموزی که تلاش میکند رتبه خوبی در المپیاد بیاورد، با موفق شدن و تشویق از جانب دیگران ترغیب میشود بیشتر تلاش کند
   
 8. Mohammadsh

  Mohammadsh New Member

  محمد شفیعی
  شرطی شدن کلاسیک یک نوع رفتار غیر ارادی است که یک محرک خنثی با یک محرک طبیعی(غیرشرطی) چندین بار همراه شود و محرک خنثی پاسخ شرطی ایجاد می کند وبه صورت محرک شرطی درمی آید و اگر محرک شرطی بدون همراهی با محرک غیر شرطی ارائه شود پاسخ شرطی مشاهده نمی شود که محیط می تواند روی آن تاثیر بگذارد
  مثال)))) 1-ترشح بزاق موقع فکرکردن به ترشی ۲- شرطی شدن نسبت به آلارم گوشی 3-تبلیغات تلویزیونی وقتی یه محصول رو تبلیغ میکنند و فردی کنار ساحل نوشابه میخوره و احساس لذت بش دست میده و بعد از خریدن اون محصول و استفاده از آن احساس لذت براش تداعی میشه
  شرطی شدن محرک پاسخ رفتاری ارادی هست که ارائه یک تقویت کننده مثبت بعد از رفتاریا حذف یک تقویت کننده منفی بعد از رفتارسبب تقویت رفتار شده که اگر تقویت کننده ارائه نشود منجر به حذف رفتار شده و این رفتار میتواند روی محیط اطراف خود نیز تاثیر بگذارد
  مثال))))1-تبلیغات تلویزیونی که کیفیت کالا باعث فروش بیشتر آن میشود به این صورت که فرد اون کالا را خریداری میکند واز کیفیت راضی هست تقویت میشه و باز هم از آن استفاده میکنه 2- یا دانش آموزی که درس نمی خونه نمره بدی میگیره تنبیه میشه و احتمال انجام این رفتار کاهش می یابد
  شماره دانشجویی ۹۶۱۸۱۰۴۶۴۲
   
  آخرین ویرایش: ‏4 نوامبر 2017
 9. Drsfarhadi7798

  Drsfarhadi7798 New Member

  مثال برای شرطی سازی فعال:
  1.اگر کودکی در کارهای خانه به مادر خود کمک کند و در ازای آن هربار جایزه ای دریافت کند به دلیل دریافت پاداش نسبت به آن شرطی میشود و احتمال تکرار این عمل در او افزایش میابد.
  2.اگر کودکی براثر کنجکاوی به وسیله ای داغ دست بزند و احساس درد و سوزش در او به وجود بیاید نسبت به آن شرطی میشود و این سوزش برای او به منزله تنبیه میباشد و احتمال این که دوباره به آن وسیله نزدیک شود کمتر است.
  مثال برای شرطی شدن کلاسیک
  1.کودکی که چندین بار به بیمارستان مراجعه می‌کند و هربار آمپول به او تجویز می‌شود نسبت به بیمارستان شرطی میشود و در ذهن او بیمارستان همراه با آمپول میباشد و هربار با دیدن بیمارستان یا شنیدن اسم بیمارستان احساس ترس و اضطراب می‌کند.
  2.وقتی گوسفند چندین بار با ورود شخصی به قفسه گوسفندها ببیند که یکی از گوسفندها ذبح می‌شوند بین ورود آن شخص به قفس و ذبح گوسفندها ارتباط برقرار کرده و نسبت به آن شرطی میشود و با هربار ورود آن شخص به قفس احساس ترس می‌کند.
  تفاوت:
  1.در شرطی سازی کلاسیک پاسخ فراخوانده می‌شود در حالی که در شرطی سازی فعال پاسخ صادر می‌شود.
  2.در شرطی سازی کلاسیک پاسخ غیرارادی اما در شرطی سازی فعال پاسخ ارادی و تحت کنترل است.
  3. نقش تقویت در این 2 نوع شرطی سازی متفاوت است.
   
 10. fereshte.ghani pour

  fereshte.ghani pour New Member

  محرک پاسخ:راننده ای که قوانین را رعایت نمی کند (مثلا سرعت غیر مجاز دارد)وقتی چند بار توسط پلیس جریمه میشود سعی به رعایت قوانین میکند.یعنی تنبیه پلیس باعث عدم تکرار سرعت غیر مجاز او میشود.
  کلاسیک:وقتی سگ سیاهی پای کودکی را گاز گرفته پس از ان هرگاه ان کودک عروسک پشمالوی سیاه خود را ببیند گریه کرده و احساس درد در پایش میکند.حتی ممکن است این واکنش را به رنگ سیاه داشته باشد.
  پاسخ داده شده در کلاسیک غیر ارادی بوده اما در محرک -پاسخ پاسخ فرد ارادی است .همچنین در محرک پاسخ تقویت رفتار تاثیر زیادی دارد.
   
  آخرین ویرایش: ‏28 اکتبر 2017
 11. amirbaseri

  amirbaseri New Member

  • در سال منتهی به آزمون سراسری، در آزمون های آزمایشی شرکت می کردم و جهت کسب نتیجه مطلوب، عادات مطالعاتی ام را با توجه به نتایج آزمون ها تغییر می دادم‌؛ به این صورت که روش های مختلف را امتحان و در صورت بهبود نتایج آن ها را به کار می گرفتم و در غیر این صورت، روش های ناکارآمد را کنار می گذاشتم.
  • تجربه دردناک آمپول زدن در دوران کودکی، هنوز در من نوعی اضطراب را نسبت به مراکز درمانی و حتی آزمایشگاهی ایجاد می کند.
  در مورد اول که با آزمون و خطا همراه است، رابطه ای حقیقی میان محرک و پاسخ وجود دارد؛ حال آنکه در مورد دوم مواجهه با محرک شرطی، محرک غیر شرطی را صرفاً تداعی می‌کند.
   
 12. zahra ghasemi

  zahra ghasemi New Member

  شرطی سازی محرک:در دبیرستان با آزمون و خطا متوجه شدم که درس های حفظی را صبح های زود بهتر یاد میگیرم و نمره ی بهتری کسب میکنم و از آن به بعد درس های حفظی را همیشه صبح زود میخوانم.
  شرطی سازی کلاسیک:وقتی 6ساله بودم خاله ام به من واکسن ورود به مدرسه را زد و تا چند روز دستم به شدت درد میکرد.مدت ها بعد از آن هروقت خاله ام را میدیدم(محرک خنثی)جای واکسن درد میگرفت(محرک شرطی).
  شرطی سازی کلاسیک شامل یک محرک طبیعی است که به صورت خودکار بک پاسخ(شرطی)را فرامیخواند درحالیکه شرطی سازی محرک نیازمند استفاده از تقویت کننده یا تنبیه است.
   
 13. Tannaz.moradi

  Tannaz.moradi New Member

  شرطی سازی محرک_پاسخ:
  1.برادرم زمانی که کوچک بود غذاهای دریایی مثل ماهی را نمیخورد و به دلیل اهمیت ماهی در سلامتش مادرم هر بار که ماهی می خورد به او جایزه می داد و از آن به بعد او با دلیل تشویق و جایزه هر هفته ماهی می خورد تا جایزه دریافت کند.
  2.در دوران تحصیل و زمان دانش اموزی هر بار که معدل و نمراتم خوب میشد از طرف شرکت پدرم به من جایزه و پاداش می دادند و من به دلیل همین مورد تشویق قرار گرفتن کل سال را سخت درس میخواندم تا به من جایزه داده شود و مورد تشویق قرار گیرم.
  شرطی شدن کلاسیک:
  1.زنگ هشدار و آلارم تلفن همراه من زنگ خاصی است و در طول سال تحصیلی صبح ها با صدای این زنگ از خواب بیدار میشدم بعد از سال تحصیلی نسبت به این زنگ شرطی شده و هر بار دیگری و در هر مدتی از شبانه روز که آن زنگ پخش میشد من حس بیداری صبحگاهی و استرس ناشی از رفتن به مدرسه را پیدا میکردم.
  2.پدرم از سال ها پیش تا به الان همیشه عطر خاصی را به خود می زند و من نسبت به این عطر شرطی شده و هر بار دیگری که در جاهای دیگر این بو را استشمام میکنم یاد پدرم می افتم واحساس خوبی پیدا میکنم.
  3.یکی از فامیل که به دلیل بیماری سرطان در بیمارستان خاصی شیمی درمانی میشود نسب به آن بیمارستان شرطی شده و هربار دیگری که به دلیل ملاقات دیگران یا دلایل دیگر آن بیمارستان را می بیند احساس درد و ناخشنودی و ناراحتی میکند.
  تفاوت:در شرطی شدن کلاسیک پاسخ فراخوانده و در شرطی شدن محرک پاسخ،پاسخ صادر میشود در شرطی شدن کلاسیک پاسخ شرطی غیرارادی است اما در شرطی شدن محرک پاسخ(فعال)پاسخ شرطی به صورت ارادی تکرار میشود و تفاوت دیگر این است که تاثیر تقویت در آن ها تفاوت دارد.
   
 14. 9618104614

  9618104614 New Member

  سلام
  #مثال مکانیسم شرطی سازی محرک-پاسخ:
  وقتی داداش کوچولوم درخواستی از بابام داشت،اول با صحبت کردن از بابام درخواست میکرد که وقتی با بی توجهی بابام مواجه شد این روش رو ناکارآمد دونست واز سری های بعد با گریه و زاری درخواست خودشو به بابام میگفت که بابا بهش توجه میکرد درضمن از تقویت کننده هم استفاده میکرد یعنی هروقت میخواست کارش سریع تر انجام بشه صدای گریه کردنشو زیاد میکرد.S:گریه کردن بچه-R:توجه پدر
  #مثال شرطی سازی کلاسیک:
  من هر وقت به مزار مردگان میرفتم و ناراحتی بازماندگان رو میدیدم،شاهد نوع خاصی گل بر روی قبور بودم و تکرار این امر(یعنی همراهی نوع خاص گل با ناراحتی افراد سرقبور)باعث شده که اگه من این نوع گل رو حتی توی خیابون هم ببینم،یاد مردگان بیفتم و ناراحت بشم.
  UCS:قبورمردگان-UCR:ناراحتی-CS:دیدن گل خاص-CR:ناراحت شدن
  #تفاوت:
  ۱.در کلاسیک،برای شرطی کردن از محرک غیر شرطی استفاده میکنیم ولی در روش محرک-پاسخ،اصلا محرک غیر شرطی وجود ندارد.
  ۲.در روش کلاسیک ما رفتاری که از قبل انجام میشده(مثل ترشح بزاق) رو با محرک دیگری(مثل صدا یا نور)انجام میدیم یعنی یه رفتار جدید بوجود نیاوردیم ولی در روش محرک-پاسخ ما میتونیم یه رفتار جدید(مثل آموزش کشیدن سیگار به میمون هایی که توی سیرک هستن)رو آموزش بدیم.
  توضیح:شاید مثال هام خوب نباشه ولی سعی کردم مثال هایی رو بنویسم که برا خودم تجربه شده باشه.
  من الله توفیق
   
 15. با تقدیم سلام وعرض ادب و فروتنی
  شرطی سازی کلاسیک(ذکر نمونه)
  ۱- شنیدن نام بادومک و ترشح بزاق
  ۲-در کودکی از بوی شیر هنگام نوشیدن آن حالت تهوع به من دست می داد اکنون با شنیدن نام شیر نیز حالت تهوع ایجاد می شود.
  شرطی سازی محرک-پاسخ (ذکرنمونه)
  ۱-در کودکی هنگام غذا خوردن با آگهی تلویزیون به غذا خوردن تشویق می شدم در این مثال آگهی تقویت کننده اولیه و غذا خوردن در اثر همراه شدن با آن تقویت کننده ثانویه است
  ۲-من برای مطالعه کنکور روش مناسب را نمی دانستم راههای متعددی را آزمودم یکی از روش ها نتیجه بخش بود در سال دوم که کنکور دادم این بار آن روش درست را در پیش گرفتم این مثالی از شرطی شدن از نوع پاسخ است
  تفاوت شرطی سازی محرک پاسخ (عامل) با شرطی سازی کلاسیک
  ۱-در شرطی سازی کلاسیک یک محرک طبیعی است که به صورت خودکار یک پاسخ را فراخوانی می کند در حالیکه در شرطی سازی عامل،نیازمند استفاده از تقویت کننده ها یا تتبیه است
  ۲-شرطی سازی کلاسیک،رابطه بین پاسخ غیر اختیاری و یک محرک است در حالیکه شرطی
  سازی عامل درمورد رابطه بین رفتار اختیاری و
  پیامد های آن است.
  ۳_درشرطی سازی عامل،یادگیرنده بایک مشوق پاداش میگیرد در حالیکه در شرطی سازی کلاسیک هیچ گونه اغوایی برای یادگیرنده در کار نمیباشد.
  ۴_شرطی سازی کلاسیک به صورت منفعل دریادگیرنده ایجاد می شود درشرطی سازی عامل یادگیرنده به صورت فعال برخی ازاعمالش رابه منظور دریافت پاداش یا اجتناب از تنبیه انجام دهد
   
 16. 9618104668

  9618104668 New Member

  در مورد شرطی سازی محرک(وسیله ای)میتونم به این موارد اشاره کنم:۱- خواهر کوچکتر من در مواقع سرماخوردگی از خوردن دارو امتناع میکرد و به زور دارو میخورد اما وقتی به اون این وعده رو دادیم ک اگه دارو رو بخوره براش عروسک یا خوراکی و...میخریم دارو رو با تمایل خودش و بدون زور مصرف میکرد
  ۲-دردوران کنکورم به خودم وعده میدادم ک اگر امروز۱۰ساعت درس بخونم ۲ساعت میرم خوشگذرونی
  ودر مورد شرطی شدن کلاسیک:
  ۱-میدونیم ک حالت تهوع بعداز انجام شیمی درمانی در بیماران سرطانی یک پاسخ عادی هست اما مشاهده کردم که گاهی بیماران به محض ورود به اتاق درمان حالت تهوع پیدا میکردند
  ۲-کودکی رومیشناختم ک سابقا خرگوش سفیدی اونو گاز گرفته بود وبرای مدتی کودک از هر شی سفید و مشابه خرگوش میترسید در واقع ترس کودک نسبت به اجسامی مشابه خرگوش شرطی شده بود
  تفاوت دو مکانیسم:درمکانیسم شرطی سازی وسیله ای فرد یا حیوان با انجام کاری خاص تشویق یا تنبیه میشه ک بهش میگن تقویت وباعث میشه ک فرد بصورت ارادی کار رو بیشتر انجام بده اما درشرطی سازی کلاسیک یک محرک شرطی باعث ایجاد پاسخ غریزی و طبیعی میشود البته درصورتی ک چندین بار درابتدا با محرک طبیعی یا غیر شرطی همراه شده باشد
   
 17. 9618104639

  9618104639 New Member

  کلاسیک:
  ۱-من بچه که بودم آلوچه خیلی دوست داشتم تااینکه یه روز یه آلوچه خوردم ومسموم شدم ازاون به بعد آلوچه که می بینم حالم بد میشه
  ۲-کلاس اول دبیرستان معلم زیست شناسی مون خیلی مهربون بود ومن خیلی دوستش داشتم به همین خاطر به زیست شناسی علاقمند شدم وهنوز هم هر چیز مربوط به زیست شناسی رو دوست دارم
  شرطی سازی محرک-پاسخ:
  ۱-تکواندو کار میکردم اما پیشرفتی تواین رشته نداشتم تااینکه تویه مسابقه خیلی اتفاقی برنده شدم وتشویق شدم واز اون به بعد خیلی بیشتر تلاش کردم که مسابقات بعدی هم برنده بشم
  ۲-من به زبان انگلیسی هیچ علاقه ای نداشتم اما معلم زبانمون به خاطر یه سامری خیلی تشویقم کرد ومن از اون به بعد این درس رو بیشتر خوندم
  تفاوت:در شرطی سازی کلاسیک یک محرک شرطی ضمن همراه بودم با محرک غیر شرطی دارای پاسخ شرطی می شود.اماشرطی سازی محرک-پاسخ درپی کاهش ویا تقویت یک عمل است.درشرطی سازی کلاسیک پاسخ غیر ارادی است درحالیکه درشرطی سازی وسیله ای پاسخ ارادی وتحت کنترل است.در شرطی سازی کلاسیک پاسخ فراخوانده می شود درحالیکه درشرطی سازی وسیله ای پاسخ صادر می شود.
   
  آخرین ویرایش: ‏27 اکتبر 2017
 18. 9618104670

  9618104670 New Member

  مثال شرطی سازی محرک وپاسخ:۱.گربه کناراستخرمیرود و چندبارپنجه خودراوارداب می کندوچون پنجه اش به ماهی درون اب نمی رسد دفعه بعد تکرار نمی کند.۲.پوشیدن یک دمپایی در محیط خیس باعث می شود که به زمین بخوریم به همین خاطردفعه بعد ازاندر محیط خیس استفاده نمی کنیم
  مثال شرطی سازی کلاسیک:۱.دانش اموزی می داندکه نمره ی دوستش خوب شده چون هنگام دادن برگه معلم به دوستش لبخندزده است باردیگرمعلم به همراه لبخندجایزه نیز به او میدهد پسدانش امور هرگاهجایزه رابه همراه کاغذ امتحان ببیند می فهمدکه نمره ان خوب شده۲.لباس مشکی تداعی کننده اتفاق بد است وحال اگرهمراه با زنجیر زنی باشد باعث می شود باردیگر مابا دیدن زنجیر به وقوع اتفاق بد پی ببریم.
  تفاوت:محرک وپاسخ توسط شخصی به نام ثرندایک بیان شد. که یک محرک خاص باعث پاسخ خاص می شود واین یادگیری همراه با ازمون وخطا صورتمیگیرد که به دنبال ان پاداش یاتنبیه میباشدولی شرطی سازی کلاسیک یک محرک غیرشرطی به همراه محرک شرطی باعث پاسخ می شود
  هر چندکه محرک غیر شرطی خود به تنهایی قادر به ایجادپاسخ است ولی برای اینکه محرک شرطی باعث پاسخ شودبایدبه همراه محرک غیرشرطی باشد .شرطی سازی کلاسیک پاسخ فراخوانده می شود درحالیکه درشرطی سازی وسیله ای پاسخ صادرمیشود.درشرطی سازی کلاسیک پاسخ غیرارادی است درحالیکه درشرطی سازی وسیله ای پاسخ ارادی وتحت کنترل است .نقش تقویت درانهامتفاوت است
   
  آخرین ویرایش: ‏27 اکتبر 2017
 19. 9618104609

  9618104609 New Member

  شرطی سازی محرک و پاسخ:کودک که به همراه مادر خود به خیابان میرود اگر چیزی بخواهد و مادر برایش نخرد حال اگر کودک گریه کند و مادر برایش بخرد و این اتفاق تکرار شود کودک می‌فهمد که اگر گریه کند به خواسته اش میرسد
  سگ هایی که در پلیس راه هستند اگر بعد از پیدا کردن مواد مخدر غذا و پاداش دریافت کند می‌فهمد که اگر خوب کارش را انجام دهد غذا دریافت میکند بنابراین سعی میکند که تلاش کند تا مواد مخدر را پیدا کند تا پاداش دریافت کند

  شرطی سازی کلاسیک:۰در اوایل که پدر فرزند خود رابوس میکند حال اگر پدر همراه با بوسه به فرزند خود پول بدهد و این کار را تکرار کند فرزند نتیجه میگیرد که اگر پدر اورا بوسه بزند پول دریافت خواهد کرد

  افرادی که در مراکزتفریحی به اردکها غذا میدهند به طور طبیعی با دیدن غذا بزاق اردک ترشح میشود حال اگر این افراد به همراه غذا سوت بزنند بعد از مدتی از تکرار این کار اردک ها متوجه میشوند که اگر سوت باشد غذا همراه دارد و صدای سوت به تنهایی باعث ترشح بزاق میشود
  تفاوتها:در شرطی سازی محرک پاسخ پس از مدتی میشود با آزمون و خطا متوجه شد که اگر کاری برایش سود داشته باشد دوباره تکرار میکند اما اگر تنبیه باشد دیگر انجام نمیدهد
  اما در شرطی شدن کلاسیک ابتدا یک محرک طبیعی و غیر شرطی باعث بروز پاسخ غیر شرطی میشود اگر پس از مدتی به همراه محرک غیر شرطی یک محرک بی اثر بیاید و این کار تکرار شود در واقع پس از مدتی محرک بی اثر تبدیل به محرک شرطی میشود و به تنهایی باعث بروز پاسخ شرطی میشود از دیگر موارد تفاوتها میتوان به این سه مورد اشاره کرد:
  شرطی سازی کلاسیک پاسخ فراخوانده میشود درحالی شرطی سازی وسیله ای پاسخ صادر میشود
  در شرطی سازی کلاسیک پاسخ غیر افرادی است در حالی که در شرطی سازی وسیله ای پاسخ آزادی و تحت کنترل است همچنین نقش تقویت در این دو نوع شرطی سازی متفاوت است
   
  آخرین ویرایش: ‏27 اکتبر 2017
 20. hasan pabarja

  hasan pabarja New Member

  شرطی سازی کلاسیک:

  *من در دوران کودکی به آب و شنا خیلی علاقه داشتم تا این که یک روز طی سفر به شمال نزدیک بود در دریای خزر غرق شوم از آن به بعد هر وقت آب به مقدار زیاد مثل استخر هم می بینم دچار اضطراب می شوم.

  *روزی با پدرم برای خرید عسل به محل های توزیع محلی آن رفتیم ولی در حین بازی کردن با کندو های مصنوعی آن جا و چشیدن عسلی که کمی از آن بیرون زده بود یک زنبور دستم را نیش زد و این باعث شد تا مدتی از عسل و محل هایی که در آن این کندو ها را می بینم بترسم

  شرطی سازی محرک _ پاسخ:

  *من علاقه به شعر گفتن داشتم ولی احساس می کردم در این کار موفق نیستم ولی یک بار شعر خود را در جمع خواندم و تشویق شدم و این باعث شد که سعی کنم این استعداد را پرورش دهم و آن را بهتر کنم و به نظر خودم هر وقت آن تشویق اولیه به ذهنم می رسد حس موفقیت بیشتری پیدا می کنم.

  *من تا سن5 سالگی در حال خانه با پدر و مادرم می خوابیدم و می ترسیدم که به اتاق خودم بروم ولی روزی آن ها گفتند باید تنها بخوابی من نیز با اجبار به اتاق رفتم ولی روز های اول گریه می کردم و باعث شد به حال بر گردیم ولی بعد از چند روز مرا با اتاقم برگرداندند و من دوباره همان کار را کردم(مورد اول) ولی این بار آن ها تو جهی نکردند ولی چند روز من به کار خود ادامه دادم ولی چون دیدم آن ها به رفتار من اهمیتی نمی دهند از کار خو دست کشیده آرام شدم و راحت در اتاق خود خوابیدم(مورد 2)

  *در کودکی من نسبت به خواهرم خشونت داشتم ولی بعد از چند بار تنبیه شفاهی شدن توسط والدین تصمیم گرفتم که دیگر این کار را نکنم و کلا از خشونت دوری کنم

  = نقاط تاریک زندگی من....

  تفاوت:در شرطی سازی کلاسیک همراهی محرک شرطی و غیر شرطی باعث ایجاد پاسخ می شود و خود محرک شرطی به تنهایی و بدون هیچ زمینه قبلی باعث ایجاد پاسخ نمی گردد

  ولی در مورد اول که همان آزمون و خطا است رابطه ای میان محرک مثلا در مثال های بالا تنبیه و پاسخ وجود دارد مثل پرهیز از خشونت که یک رابطه علت معلولی را یاد آور می شود و محرک فقط در همان مورد یاد شده کاربرد نداشته و کاربرد وسیع تری دارد
   
وضعیت موضوع:
موضوع بسته شده است.

به اشتراک بگذارید